Národní galerie hlásí téměř rekordní návštěvnost, zisk ale kvůli rekonstrukcím klesl

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 28. 6. 2019 19:25
Hospodaření Národní galerie Praha loni skončilo v zisku přes 188 tisíc korun po osmimilionovém zisku o rok dřív. Návštěvnost se přiblížila rekordu z roku 2016, výnosy ze vstupného však klesly, mimo jiné kvůli rekonstrukcím některých výstavních prostor. Vyplývá to z výroční zprávy. Nutné dofinancování hospodaření Národní galerie více než 15 miliony korun letos v dubnu uvedl ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk mezi důvody, proč odvolal ředitele galerie Jiřího Fajta. Zmínil také úbytek návštěvníků v Národní galerii, čísla z výročních zpráv to ale nepotvrzují.
Největší zájem loni vyvolala přehlídka celoživotního díla malíře Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně, kterou zhlédlo včetně přesahu do letoška víc než 90 000 lidí.
Největší zájem loni vyvolala přehlídka celoživotního díla malíře Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně, kterou zhlédlo včetně přesahu do letoška víc než 90 000 lidí. | Foto: Milan Bureš

"Díky dodatečnému transferu z Ministerstva kultury České republiky se podařilo výsledek udržet v předložených hodnotách," stojí ve výroční zprávě, kterou už vypracovalo nové vedení v čele s Fajtovým nástupcem Ivanem Morávkem.

Příspěvek ministerstva na hlavní činnosti galerie byl loni srovnatelný s rokem 2017. Příspěvky včetně účelových loni tvořily 76 procent výnosů galerie z jejích hlavních činností, o rok dřív to bylo 74 procent.

Návštěvnost Národní galerie loni vzrostla o víc než 20 tisíc na téměř 712 tisíc lidí. Loňský počet byl jen o necelých 700 návštěvníků nižší než v roce 2016, kdy návštěvnost instituce poprvé překonala sedmisettisícovou hranici.

Největší zájem loni vyvolala přehlídka celoživotního díla malíře Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně, kterou včetně přesahu do letoška zhlédlo víc než 90 tisíc lidí.

Výnosy ze vstupného se ale loni snížily na 40 milionů z téměř 50 milionů v roce 2017. "Tento pokles byl způsoben jednak rozdílnou skladbou samostatných výstav oproti roku 2017, jednak nižší obsazeností jednotlivých výstavních prostor z důvodu rekonstrukce," uvádí výroční zpráva. Výnosy z pronájmů loni narostly téměř o 30 procent na 16,9 milionu korun.

Do sbírky grafik a kreseb Národní galerie podle výroční zprávy loni koupila díla Jitky Válové nebo Studii k radostem Františka Kupky. Loňským přírůstkem sbírky starého umění je malba Salomé s hlavou sv. Jana Křtitele, která pochází od Cranachova žáka Mistra IW z doby okolo roku 1525.

Národní galerie dílo koupila ze soukromé sbírky podle dřívějších informací za 340 tisíc eur, což je v přepočtu 8,6 milionu korun. Darem galerie získala díla Adolfa Zábranského, Františka Bidla nebo Jana Hladíka.

Vedením Národní galerie byl po odvolání Jiřího Fajta pověřen Ivan Morávek, který na tiskové konferenci počátkem tohoto měsíce uvedl, že v rozpočtu instituce pro letošní rok údajně chybí 30 milionů korun, na doplňující dotazy novinářů však částku blíže neupřesnil. Galerie podle Morávka bude muset snižovat náklady.

Jiří Fajt však odmítá, že by v Národní galerii hospodařil špatně, a odkazuje na výsledky auditu, které potvrzují, že v letech 2017 i 2018 měla Národní galerie kladný celkový hospodářský výsledek.

"Každý rozpočet má nákladovou a příjmovou stránku. Nové vedení Národní galerie zrušilo některé již naplánované výstavy, nutně tak musí počítat s nižší návštěvností a nižšími výnosy ze vstupného," reagoval Fajt na Morávkova slova o chybějících 30 milionech korun v rozpočtu galerie na letošní rok.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 45 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy