Nalezen vzácný obraz Marie Stuartovny

kul
17. 8. 2006 19:56
Londýn - Portrét skotské královny Marie Stuartovny, o kterém se odborníci dosud domnívali, že vznikl až 200 let po její smrti, je ve skutečnosti vzácným dobovým dílem.
Portrét skotské královny Marie Stuartovny, o kterém se odborníci dosud domnívali, že vznikl až 200 let po její smrti, je ve skutečnosti vzácným dobovým dílem.
Portrét skotské královny Marie Stuartovny, o kterém se odborníci dosud domnívali, že vznikl až 200 let po její smrti, je ve skutečnosti vzácným dobovým dílem. | Foto: Reuters

Britští restaurátoři učinili unikátní objev.

V obraze, na který se v depozitářích londýnského muzea National Portrait Gallery prášila téměř sto let, rozpoznali portrét Marie Stuartovny namalovaný ještě za jejího života. "Domníváme se, že jde o jeden ze dvou portrétů nakreslených za Mariina života," uvedla mluvčí.

Jak byl namalován?

Experti použili při zkoumání desky, na které je portrét namalován, metodu zvanou dendrochronologie, což je určování stáří za pomoci letokruhů ve dřevě. Přišli na to, že deska pochází z let 1560 až 1592.

Marie Stuartovna se narodila v roce 1542 a popravena byla v roce 1587. Portrét tak musel být vytvořen během jejího života nebo krátce po její smrti.

"Je to vzrušující objev," řekla kurátorka muzea Tarnya Cooperová. Většina podobizen Marie Stuartovny totiž podle ní vznikla až během vlády Mariina syna Jakuba I., nebo dokonce ještě později.

Obraz pro příznivce

Portrét znázorňuje rusovlasou královnu v čepci a ve vysokém límci. Podle představitelů galerie byl obraz nejspíš namalován pro nějakého jejího příznivce, který jej uchovával jako symbol loajality, když byla královna ve vězení. Je rovněž možné, že dílo bylo vytvořeno až po její smrti coby ikona katolické mučednice.

Obraz o rozměrech 25 krát 19 centimetrů zakoupila galerie v roce 1916 od londýnské aukční síně Christie´s. Dosud se však mělo zato, že pochází z 18. století, neboť byl přemalován nevzhledným žlutým nátěrem. Obraz proto nebyl ani vystavován.

Královna byla patrně namalována v době svého sňatku s lordem Darnleyem, se kterým měla syna, pozdějšího krále Jakuba. Po vraždě svého manžela byla Marie Stuartovna donucena vzdát se trůnu a uprchla do Anglie, kde podporovala katolickou opozici vůči protestantské královně Alžbětě I. Posledních 19 let svého života strávila ve vězení a 8. února 1587 byla popravena.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy