Naklonovali diverzanti ze Ztohoven svým členům občanku?

Pavel Kroulík
12. 6. 2010 14:49
Umělecká skupina zřejmě odhalí svou další akci
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kontroverzní umělecká skupina Ztohoven se podle všeho opět hlásí o slovo. Před třemi roky se nabourali do živého vysílání ČT se simulací atomového výbuchu, aby podle svých slov připomněli manipulativní sílu médií.

I tentokrát se zřejmě pokusí nabourat zdánlivé jistoty moderní společnosti a zároveň slabá místa "systému". Podle „tradičního" filmu, který jejich akce ohlašuje, je tématem to, co všichni považujeme takřka automaticky za nezpochybnitelné: tedy jednoznačná identita každého jedince daná jeho oficiálně zaznamenanou totožností.

Foto: Ztohoven

Možná bude námětem i související téma individuality: zda se také jako jedinci opravdu chováme a zároveň to, zdá nás za ně oficiální moc považuje. Ve videu, které už visí na jejich webu, se objevují i titulky jako Nejsme čísla, Absurdita poslušnosti nebo Musíme si zachovat svou tvář.

Podle serveru týden.cz, který o chystané akci napsal jako první, se rozdíl od předchozích projektů poprvé nejedná o jednorázovou záležitost, ale o proces v delším čase. Podrobnosti nicméně nejsou známy. Na konci filmu je datum 16. června. Poté by mělo být zřejmé, zda bude jejich nová akce tak „výbušná" jako atomový hřib, za který se dostali až před soud.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Umělci jsou Ztohoven: mystifikovat se může
Soud: Atomový výbuch na ČT byl jen přestupek
Soud za fiktivní výbuch byl odročen

Ztohoven u soudu: Veřejně prospěšní jsme!
Atomový hřib není poplašná zpráva, řekl soud
Zničili prezentaci komunistů Ztohoven?
Za změněné semafory padl trest: 60 tisíc korun

Od té doby, co David Černý natřel na Smíchově tank na růžovo, Česká republika tak hysterický poprask kolem výtvarného umění nezažila. Vlastně ano, ještě když Jiří David postavil na Hradě své neonové Srdce. Diskuze se ovšem rozproudila hlavně ve chvíli, kdy mu z něj skupina Ztohoven udělala otazník.

Národní galerie zřejmě spáchala oceněním trestný čin, upozornil na to právní zástupce Ztohoven Jan Hrazděra
Národní galerie zřejmě spáchala oceněním trestný čin, upozornil na to právní zástupce Ztohoven Jan Hrazděra | Foto: Ludvík Hradilek

Symbolickým průvodcem v novém filmu je jakýsi „anonym-člověk bez tváře" - na letáku na nových stránkách skupiny (viz titulní foto článku) se vyskytuje dvanáctkrát, z toho by se dalo usuzovat na počet účastníků.

Skupina se po každém svém podniku rozpustí a v nové sestavě se objeví až při další akci. Podle tydne.cz jsou na snímku i někteří z těch, kteří byli souzeni (a loni definitivně osvobozeni) za "televizní výbuch".

Jako v předchozích případech je důležitý název, který zatím vždy naznačoval předmět zájmu skupiny: Otazník nad Hradem, Znásilněný podvědomí (reklama) a Mediální realita, jak nazvali simulaci výbuchu v krkonošské krajině.

Tentokrát je název Občan K. - což může odkazovat na Občana Kanea od mystifikátora Orsona Wellse i na Kafkova hrdinu Josef K. Vysvětlení ale může být prozaičtější; stačí název projektu přečíst vcelku jako "občanka". Nejenže se tento identifikační průkaz na záběrech ve videu objevuje, navíc je to princip, na němž vytvářejí členové skupiny své krycí identity - viz Petr Olejka, Míra Sláva nebo Otto Horší.

Ve filmu se objevují i záběry, kde se tento průkaz předkládá jako potvrzení totožnosti: kromě střelnice je tu vidět policejní stanice či letištní prostory. Nechybějí ani volby nebo svatební obřad. Na dalších záběrech je pak vidět počítačová manipulace s „průkazkovou fotografií". 

Dá se ale jen tipovat, zda skupina vytvořila falešného jedince, nebo naopak jednoho člověka vybavila více identitami - a tyto klony se pak zúčastnily i nedávných voleb. Je to každopádně v intencích skupiny, která na základě minimálních prostředků a se znalostmi současných technologií dokazuje, jak křehké a jsou naše "jistoty".

Na nových stránkách skupiny ale zatím chybí i obvyklý manifest a její členové nijak nekomunikují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy