Na Thálie byli navrženi Kukura, Töpfer či Urbanová

Kultura Kultura, CzechNews
23. 1. 2012 16:50
Cena je další šancí pro inscenaci z Dlouhé

Praha - Mezi umělci nominovanými na ceny Thálie za loňský rok jsou herci Helena Dvořáková, Lucie Žáčková či Juraj Kukura, operní pěvci Eva Urbanová a Aleš Briscein a za muzikál a operetu Monika Absolonová a Tomáš Töpfer.

Ceny uděluje Herecká asociace, laureáti budou vyhlášeni 24. března v Národním divadle. Nominace oznámili šéfové odborných porot na tiskové konferenci v Praze.

Dvořáková byla nominována za roli Ysé v inscenaci Polední úděl pražského Divadla v Dlouhé. Tato role jí již v říjnu přinesla Cenu Divadelních novin za herecký výkon sezóny. Příběh milostného čtyřúhleníku, do jehož dějové osnovy Paul Claudel projektuje drásavé osobní zážitky i niterné pochybnosti o Bohu a sobě samém, vyniká právě hereckými výkony a estetickou vytříbeností a v anketě Divadelních novin se stal inscenací roku 2011 .

Konkurentkami Dvořákové jsou Alena Sasínová Polarczyková za výkon v inscenaci Blecha, kterou uvádí Komorní scéna Aréna v Ostravě, a Lucie Žáčková z Činoherního klubu za roli v inscenaci Tramvaj do stanice Touha.

Kukura ztvárnil sám sebe v představení nazvaném jeho jménem, kterou nastudoval v Činoherním klubu. Na Thálii jsou nominováni také Václav Neužil v představení Dealer's Choice pražského Dejvického divadla a Ladislav Špiner za ztvárnění ústřední postavy v Mefistovi na jevišti Východočeského divadla Pardubice.

Čtěte také:
Inscenací roku jsou podle DN drásavé pochyby o Bohu
Recenze: Poetické boží mlčení v Dlouhé
Divadelní výkon sezony patří koketě a femme fatale

V operním žánru jsou mezi nominovanými Anna Klamo ze Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem za titulní roli v opeře Lakmé, Eva Urbanová za roli Kundry ve Wagnerově Parsifalovi v Národním divadle, Aleš Briscein jako Belmonte v Únosu ze serailu, který také hraje česká první scéna, a Jacek Strauch za titulní postavu v Hindemithově opeře Cardillac uváděné ostravským Národním divadlem moravskoslezským.

V kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr se rozhodne mezi Zuzanou Hvízdalovou v představení Fantom opery a Miho Ogimotovou jako Giselle ze Státní opery Praha či Zuzanou Šimákovou ve dvojroli Matky a Víly v Prokofjevově baletu Popelka na jevišti Národního divadla. Mezi muži mají naději Jan Fousek za roli v Nebezpečných známostech brněnského Národního divadla a Michal Krčmář a Filip Veverka alternující Vévodu Alberta v baletu Giselle ve Státní opeře.

V kategorii operety a muzikálu by mohla zabodovat Monika Absolonová v titulní roli Funny Girl v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem či Hana Fialová, která ztvárnila Margueritu ve stejnojmenném muzikálu v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Za roli Henryho Higginse v muzikálu My Fair Lady z pražské Fidlovačce byl nominován Tomáš Töpfer, spolu s ním o Thálii usiluje Dušan Vitázek z Městského divadla Brno za titulní dvojroli muzikálu Jekyll a Hyde.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy maršála Koněva v Praze. Radnice Prahy 6 ji odstranila minulý pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy