Na KomiksFESTu se čeští autoři utkají s bulharskou legendou

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2014 11:27
Devátý ročník KomiksFESTu v sobotu uspořádá tradiční komiksovou bitvu. Češi se utkají s Chorvatem Igorem Hofbauerem a Bulharem Alexem Maleevem, jehož superhrdinské komiksy jsou známé především v USA.
Devátý ročník KomiksFESTU se koná od 29. 10 do 4. 11. 2014 v Praze.
Devátý ročník KomiksFESTU se koná od 29. 10 do 4. 11. 2014 v Praze. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vernisážemi dvou výstav a divadelním představením (S)He Is Nancy Joe, jehož jevištní podobu výrazně inspiroval komiks, začal ve středu v Praze devátý ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST.

Přehlídka potrvá do neděle a na programu má prezentaci nových knih, hostů z řad komiksových tvůrců, výstavy, filmy, divadelní představení, workshopy, autogramiády a besedy. Tradiční komiksová sobota se uskuteční 1. listopadu v MeetFactory.

Tam se budou ve třech sálech konat různé programy pro fanoušky komiksů všech generací. Uskuteční se i komiksová bitva, pořadatelé pozvali české autory ze sdružení DRAWetc. do arény R.A.W. Art Wrestlingu, kde se utkají s legendou chorvatské nezávislé scény Igorem Hofbauerem nebo hlavním hostem festivalu Bulharem Alexem Maleevem, který se se svou expresionistickou kresbou prosadil v USA v moderním superhrdinském komiksu.

"Bitva bude zároveň návratem do předpočítačové, analogové doby a každý z tvůrců si vybere svou oblíbenou tradiční výtvarnou techniku," vysvětlila Petra Nováková zástupkyně pořadatel. Výsledné kresby a malby pak budou v rámci večera vydraženy ve prospěch Lékařů bez hranic. Ti budou na KomiksFESTu představovat svůj interaktivní komiks Out of Somalia upozorňující na osud největšího světového uprchlického tábora Dadáb v Keni.

V sobotu se uskuteční i tradiční dětské dílny, křty komiksů (Dan Černý, Vhrsti), vyhlašování cen Muriel a Arnal, diskuse a autogramiády - třeba právě s Maleevem, jemuž u příležitosti KomiksFESTu vychází pokračování slavné Vrány Jamese O´Barra s podtitulem Mrtvá doba. Festival má také novou programovou linii zaměřenou na nezávislé počítačové hry, pro zájemce je připraveno množství přednášek, workshopy i stánky nakladatelů.

Festival zakončí 4. listopadu výstava Jaromíra 99 PRŮ/ŘEZ v Galerii Můstek, jež návštěvníky provede dosavadní umělcovou tvorbou, ukáže kresby z knih Alois Nebel, Kafka - Zámek a další.

 

Právě se děje

Další zprávy