Na KomiksFESTu se čeští autoři utkají s bulharskou legendou

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2014 11:27
Devátý ročník KomiksFESTu v sobotu uspořádá tradiční komiksovou bitvu. Češi se utkají s Chorvatem Igorem Hofbauerem a Bulharem Alexem Maleevem, jehož superhrdinské komiksy jsou známé především v USA.
Devátý ročník KomiksFESTU se koná od 29. 10 do 4. 11. 2014 v Praze.
Devátý ročník KomiksFESTU se koná od 29. 10 do 4. 11. 2014 v Praze. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vernisážemi dvou výstav a divadelním představením (S)He Is Nancy Joe, jehož jevištní podobu výrazně inspiroval komiks, začal ve středu v Praze devátý ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST.

Přehlídka potrvá do neděle a na programu má prezentaci nových knih, hostů z řad komiksových tvůrců, výstavy, filmy, divadelní představení, workshopy, autogramiády a besedy. Tradiční komiksová sobota se uskuteční 1. listopadu v MeetFactory.

Tam se budou ve třech sálech konat různé programy pro fanoušky komiksů všech generací. Uskuteční se i komiksová bitva, pořadatelé pozvali české autory ze sdružení DRAWetc. do arény R.A.W. Art Wrestlingu, kde se utkají s legendou chorvatské nezávislé scény Igorem Hofbauerem nebo hlavním hostem festivalu Bulharem Alexem Maleevem, který se se svou expresionistickou kresbou prosadil v USA v moderním superhrdinském komiksu.

"Bitva bude zároveň návratem do předpočítačové, analogové doby a každý z tvůrců si vybere svou oblíbenou tradiční výtvarnou techniku," vysvětlila Petra Nováková zástupkyně pořadatel. Výsledné kresby a malby pak budou v rámci večera vydraženy ve prospěch Lékařů bez hranic. Ti budou na KomiksFESTu představovat svůj interaktivní komiks Out of Somalia upozorňující na osud největšího světového uprchlického tábora Dadáb v Keni.

V sobotu se uskuteční i tradiční dětské dílny, křty komiksů (Dan Černý, Vhrsti), vyhlašování cen Muriel a Arnal, diskuse a autogramiády - třeba právě s Maleevem, jemuž u příležitosti KomiksFESTu vychází pokračování slavné Vrány Jamese O´Barra s podtitulem Mrtvá doba. Festival má také novou programovou linii zaměřenou na nezávislé počítačové hry, pro zájemce je připraveno množství přednášek, workshopy i stánky nakladatelů.

Festival zakončí 4. listopadu výstava Jaromíra 99 PRŮ/ŘEZ v Galerii Můstek, jež návštěvníky provede dosavadní umělcovou tvorbou, ukáže kresby z knih Alois Nebel, Kafka - Zámek a další.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy