Na KomiksFESTu se čeští autoři utkají s bulharskou legendou

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2014 11:27
Devátý ročník KomiksFESTu v sobotu uspořádá tradiční komiksovou bitvu. Češi se utkají s Chorvatem Igorem Hofbauerem a Bulharem Alexem Maleevem, jehož superhrdinské komiksy jsou známé především v USA.
Devátý ročník KomiksFESTU se koná od 29. 10 do 4. 11. 2014 v Praze.
Devátý ročník KomiksFESTU se koná od 29. 10 do 4. 11. 2014 v Praze. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vernisážemi dvou výstav a divadelním představením (S)He Is Nancy Joe, jehož jevištní podobu výrazně inspiroval komiks, začal ve středu v Praze devátý ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST.

Přehlídka potrvá do neděle a na programu má prezentaci nových knih, hostů z řad komiksových tvůrců, výstavy, filmy, divadelní představení, workshopy, autogramiády a besedy. Tradiční komiksová sobota se uskuteční 1. listopadu v MeetFactory.

Tam se budou ve třech sálech konat různé programy pro fanoušky komiksů všech generací. Uskuteční se i komiksová bitva, pořadatelé pozvali české autory ze sdružení DRAWetc. do arény R.A.W. Art Wrestlingu, kde se utkají s legendou chorvatské nezávislé scény Igorem Hofbauerem nebo hlavním hostem festivalu Bulharem Alexem Maleevem, který se se svou expresionistickou kresbou prosadil v USA v moderním superhrdinském komiksu.

"Bitva bude zároveň návratem do předpočítačové, analogové doby a každý z tvůrců si vybere svou oblíbenou tradiční výtvarnou techniku," vysvětlila Petra Nováková zástupkyně pořadatel. Výsledné kresby a malby pak budou v rámci večera vydraženy ve prospěch Lékařů bez hranic. Ti budou na KomiksFESTu představovat svůj interaktivní komiks Out of Somalia upozorňující na osud největšího světového uprchlického tábora Dadáb v Keni.

V sobotu se uskuteční i tradiční dětské dílny, křty komiksů (Dan Černý, Vhrsti), vyhlašování cen Muriel a Arnal, diskuse a autogramiády - třeba právě s Maleevem, jemuž u příležitosti KomiksFESTu vychází pokračování slavné Vrány Jamese O´Barra s podtitulem Mrtvá doba. Festival má také novou programovou linii zaměřenou na nezávislé počítačové hry, pro zájemce je připraveno množství přednášek, workshopy i stánky nakladatelů.

Festival zakončí 4. listopadu výstava Jaromíra 99 PRŮ/ŘEZ v Galerii Můstek, jež návštěvníky provede dosavadní umělcovou tvorbou, ukáže kresby z knih Alois Nebel, Kafka - Zámek a další.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy