Mucha ve 360 stupních. Hudbu k výstavě pohyblivých obrazů na Hradě složil člen Lucie

Mucha ve 360 stupních. Hudbu k výstavě pohyblivých obrazů na Hradě složil člen Lucie
...
...
...
...
Foto: Alphonse Mucha eMotion
ČTK ČTK
30. 6. 2022 14:45
V Jízdárně Pražského hradu začala výstava velkoplošných projekcí děl Alfonse Muchy. Jmenuje se anglicky Alphonse Mucha eMotion a stejně jako nedávná scénická show v Obecním domě vychází především z autorových plakátů, jež vlastní podnikatel Richard Fuxa. Pořadatelé je rozpohybovali a promítají je ve 360 stupních na ploše více než dvou tisíc metrů čtverečních.

Podkladem pro projekce se staly i jiné Muchovy práce včetně vitráží z katedrály svatého Víta. "Myslíme si, že jeho originalita, hloubka a nadčasovost ještě zdaleka nebyly doceněny," vysvětluje Fuxa.

Přehlídka potrvá do 13. září. Otevřena je denně, základní vstupné činí 350 korun. Pořadatelé ji označují za "imerzivní zážitek". Tento pojem se používá třeba v divadle, kde znamená, že příběh se odehrává všude kolem diváka, který může být protagonisty přímo vtažen do děje.

Stejně jako u scénické show iMucha v Obecním domě výstavu doprovází orchestrální hudba Michala Dvořáka z kapely Lucie, který na ní pracoval dva roky. Zkomponoval ji s Jiřím Janouchem, kolegou z projektu Vivaldianno. "Alfons Mucha byl milovníkem nových technologií a vynálezů, právě také proto jsme k digitalizaci jeho díla přistupovali velmi citlivě a invenčně, jak by to možná, při vší úctě, udělal i on, kdyby měl k dispozici současné technologie," míní Dvořák.

Organizátoři mají ambici projekt později vyvézt do zahraničí. Multimediální výstavy jsou poslední dobou ve světě populární, podobných show se dočkali výtvarníci od Gustava Klimta po Salvadora Dalího. V pražském Foru Karlín byla vloni k vidění přehlídka Bylo nebylo, jež rozpohybovala díla impresionistů Clauda Moneta a Augusta Renoira nebo postimpresionisty Vincenta Van Gogha.

Projekt na Pražském hradě divákům umožňuje nahlédnout i do ateliéru secesního výtvarníka a představit si, jak svá díla tvořil. Show také zahrnuje projekce Slovanské epopeje, nejznámějšího Muchova díla. Pořadatelé rovněž představili Muchova díla ve formě NFT, tedy v digitální podobě. Nezaměnitelné tokeny, anglicky non-fungible tokens, jsou v případě umění nosiči pro dílo, jímž může být cokoli od obrazu přes hudbu až po text a které lze zobrazit na vybraném zařízení od mobilu po televizní obrazovku.

Na specializovaných internetových tržištích se NFT prodávají zejména za kryptoměny. Zásadním parametrem tokenů je nezfalšovatelné potvrzení jejich vlastnictví, zapsané do decentralizované databáze transparentních online transakcí, takzvaného blockchainu.

K výstavě Alphonse Mucha eMotion vychází NFT kolekce Slovanské epopeje, která zahrnuje 20 děl. Dražena jsou v aukci, která skončí 13. září, všechna NFT existují v jediném exempláři. Druhá edice zahrne Muchovy plakáty, tyto tokeny jsou podle pořadatelů v nižší obrazové kvalitě a je jich 247. Třetí edice bude pro ty, kdo si na výstavě zdarma pořídí jeden ze 1860 tokenů a pak je mohou vyměňovat či přeprodávat. Pořadatelé to přirovnávají ke sběratelským kartičkám. Počet tokenů v posledních dvou edicích vychází z Muchova data narození - 24. 7. 1860.

Tokeny vycházející z tvorby Muchy už loni připravila Muchova nadace u příležitosti výstavy autorových děl v zahraničí. Cílem nadace je uchovávat rodinnou sbírku a propagovat umělecké dědictví. Za nadací stojí příbuzný slavného malíře John Mucha, projekt iMucha má podporu výtvarnice Jarmily Plockové, což je vnučka Alfonse Muchy. Podle ní by se dědeček novým technologiím nebránil, uvedla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Čína hrozí silou, pokud budou USA podporovat "separatisty" z Tchaj-wanu

Čína pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu v jeho snaze o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou tím, že budou podporovat separatisty. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na takzvanou Bílou knihu, kterou Čína pravidelně věnuje problematice obrany a vztahům s Tchaj-wanem. Peking, která je vnímán jako spojenec Moskvy, navíc označil Američany za hlavní strůjce krize na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej v dnešním rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS obvinil Washington, že opakovanou rozpínavostí obranné aliance NATO a podporou sil, které se snaží přiblížit Ukrajinu spíše Evropské unii než Moskvě, zahnal Rusko do kouta.

Peking také kritizoval prohlubující se vztahy Washingtonu s Tchaj-pejí. Čína vydala Bílou knihu s názvem "Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře" v době, kdy ostře reaguje na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila minulý týden.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy