Sochy a rodinný příběh. Výstavu děl Miloše Zeta v Brně připravil syn

Výstava bude veřejnosti přístupná od středy.
Snímek z výstavy Miloše Zeta, kterou v Domě umění města Brna připravil jeho syn Martin Zet.
Sochař a performer Martin Zet.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
11. 2. 2020 16:22
Prostor k úvahám o sochařské práci a osudu soch ve veřejném prostoru poskytuje nová výstava Domu umění města Brna. Je věnovaná dílu Miloše Zeta, významného sochaře druhé poloviny 20. století. Neobvykle pojatou přehlídku připravil jeho syn, šedesátiletý Martin Zet.

Nejde o klasickou prezentaci soch a jejich modelů, spíše o mozaiku či kompozici trojrozměrných exponátů, videí, skic a fotografií. Mnohé naznačuje už podtitul výstavy: Zdi, sokly a makety.

Sochař a performer Martin Zet.
Sochař a performer Martin Zet. | Foto: ČTK

Na některé monumentální práce Miloše Zeta v Domě umění města Brna odkazují prostorové modely jejich soklů v reálné velikosti.

Důležitost perspektivy při umisťování soch ve veřejném prostoru připomíná rozměrná dřevěná lávka, kterou autorův syn Martin Zet umístil do prvního patra budovy a jež prochází síněmi. Některé exponáty si tak lidé mohou prohlédnout jak zblízka z "ánfasu", tak shora. Díky videu mohou návštěvníci rovněž nahlédnout do sochařova ateliéru.

Větší pozornost je věnovaná například památníku partyzánského hnutí Noční přechod v Morávce na Frýdecko-Místecku nebo soše Mládí, která stávala na Pražském hradě. Nejde však o uměleckohistorickou dokumentaci a faktografii, výstava spíš ukazuje proces práce na plastice a vliv, který na ni měla dobová sociální, politická i hospodářská situace.

"Návštěvník výstavy má možnost vidět, jak složitým procesem plastika prochází, než je umístěna do veřejného prostoru," říká ředitelka Domu umění Terezie Petišková.

Miloš Zet žil v letech 1920 až 1995. Byl čelným a přesvědčeným představitelem československého socialistického realismu, a zároveň také autorem abstraktních plastik. Často vytvářel díla určená do exteriéru měst.

Socha Miloše Zeta v Domě umění města Brna.
Socha Miloše Zeta v Domě umění města Brna. | Foto: ČTK

Podle databáze Vetřelci a volavky, věnované výtvarnému umění ve veřejném prostoru normalizačního Československa, se Zetovy monumentální realizace s ideologickým obsahem vyznačují vynikající řemeslnou i uměleckou kvalitou. "Jeho cit pro hmotu se nejnápadněji projevuje na jeho pokornějších abstrahovaných sochách a dětských prolézačkách pro pražská panelová sídliště," napsal autor Zetova hesla v databázi Pavel Karous.

Sochařův syn Martin Zet je od počátku 90. let minulého století výraznou postavou současné české vizuální tvorby. Často spolupracuje s mezinárodními tvůrci.

"Tvárný a esteticky silný architektonický prostor Domu umění použil zároveň k vytvoření rámce pro rodinný příběh, vyprávěný z osobní pozice," avizují tvůrci brněnské výstavy, která pracuje i se shodnými iniciálami jmen otce a syna. "Jsou záminkou ke hře s křehkostí vlastní identity."

Přehlídku lze navštívit od této středy, potrvá do 21. dubna. Její závěr bude patřit jednodennímu odbornému kolokviu o interpretaci oficiální kultury bývalého Československa.

Vyjde také kniha, jež obsáhne autorskou koláž textů, záznamů, vzpomínek a obrazových dokumentů ze života Miloše Zeta, soupis jeho soch a případové studie děl od Venduly Fremlové, Jany Kořínkové, Zuzany Kriškové, Tomáše Pospiszyla či autorský komentář členů sdružení 4AM - Fórum pro architekturu a média.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy