Město=Médium zkoumá světelné možnosti pražských ulic

Kultura Kultura
29. 11. 2012 18:10
V pátek se koná křest publikace v klubu Roxy
Honza Matoušek - Nový městský informační systém, Město=Médium
Honza Matoušek - Nový městský informační systém, Město=Médium | Foto: Michal Šeba

Praha - Původně hudební vydavatelství BigBoss se v posledních letech začíná pouštět i do knižních projektů a po úspěšných Kmenech nebo Hudbě ohně od Karla Veselého, které se v úterý dostalo druhého vydání, nyní přijde na pulty knihkupectví publikace o vizuální podobě pražských ulic. Jmenuje se příznačně Město=Médium a v pátek 30. listopadu se uskuteční v pražském klubu Roxy její křest.

Kniha vznikla ve spolupráci s VŠUP, prvotní impulz k ní dal tamní student - grafik Jan Matoušek. V původně školní práci však Vladimir 518 společně s kunsthistoričkou Markétou Winglerovou našli poměrně rozsáhlé téma.

obálka Město=Médium
obálka Město=Médium | Foto: BigBoss

„Zprvu jsem se obával, že nebude dostatek materiálu. Detektivní práce, kterou jsme absolvovali společně s kunsthistoričkou Markétou Winglerovou, ale ukázala pravej opak. Ve chvíli, kdy jsme začali oslovovat široký spektrum umělců, tak měl každý z nich dobrej tip, na koho všeho nesmíme zapomenout, a strom začal zásadním způsobem košatět. No a nakonec jsme museli ořezávat, vybírat a spoustu věcí vyhodit," říká Vladimir 518 v rozhovoru na serveru Česká pozice.

Kniha vizuální proměny pražských ulic mapuje z pohledu světelného dění - ať už jde o neonové nápisy, pouliční světla, nebo umělecké světelné instalace či projekce. Název publikace přitom odkazuje k tomu, že dnešní autoři město začínají vnímat jako prostor k vlastnímu vyjádření, tedy jako určité komunikační médium.

Vedle fenoménu městských neonů sleduje příběh světla v umění od začátku 20. století až po současnost. V knize se tak setkávají Zdeněk Pešánek, Stanislav Zippe, Václav Cigler s Magdalenou Jetelovou, Krištofem Kinterou i nejmladší generací tvůrců, která se vedle klasických forem často pohybuje na hranici guerilly i uměleckého aktivismu.

Převažující obrazovou část pak doplňují texty Miroslava Petříčka, Tomáše Pospiszyla, Jiřího Zemánka, Kláry Žaludové a mnoha dalších.

Město=Médium bude poprvé k zakoupení v pátek na release party v klubu Roxy. V průběhu večera se představí multimediální skupiny Lunchmeat a SPAM (Vladimir 518, David Vrbík), které se dlouhodobě věnují vizualizacím, často v kombinaci s hudební tvorbou. Kromě nich vystoupí ještě synthpopoví producent DMX Krew, který s Vladimirem spolupracuje relativně pravidelně. Vystoupí také němečtí Black Red Djs a další.

Lístky na křest jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketstream za cenu 150 korun. Na místě pak lístek bude za 190.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy