Město=Médium zkoumá světelné možnosti pražských ulic

Kultura
29. 11. 2012 18:10
V pátek se koná křest publikace v klubu Roxy
Honza Matoušek - Nový městský informační systém, Město=Médium
Honza Matoušek - Nový městský informační systém, Město=Médium | Foto: Michal Šeba

Praha - Původně hudební vydavatelství BigBoss se v posledních letech začíná pouštět i do knižních projektů a po úspěšných Kmenech nebo Hudbě ohně od Karla Veselého, které se v úterý dostalo druhého vydání, nyní přijde na pulty knihkupectví publikace o vizuální podobě pražských ulic. Jmenuje se příznačně Město=Médium a v pátek 30. listopadu se uskuteční v pražském klubu Roxy její křest.

Kniha vznikla ve spolupráci s VŠUP, prvotní impulz k ní dal tamní student - grafik Jan Matoušek. V původně školní práci však Vladimir 518 společně s kunsthistoričkou Markétou Winglerovou našli poměrně rozsáhlé téma.

obálka Město=Médium
obálka Město=Médium | Foto: BigBoss

„Zprvu jsem se obával, že nebude dostatek materiálu. Detektivní práce, kterou jsme absolvovali společně s kunsthistoričkou Markétou Winglerovou, ale ukázala pravej opak. Ve chvíli, kdy jsme začali oslovovat široký spektrum umělců, tak měl každý z nich dobrej tip, na koho všeho nesmíme zapomenout, a strom začal zásadním způsobem košatět. No a nakonec jsme museli ořezávat, vybírat a spoustu věcí vyhodit," říká Vladimir 518 v rozhovoru na serveru Česká pozice.

Kniha vizuální proměny pražských ulic mapuje z pohledu světelného dění - ať už jde o neonové nápisy, pouliční světla, nebo umělecké světelné instalace či projekce. Název publikace přitom odkazuje k tomu, že dnešní autoři město začínají vnímat jako prostor k vlastnímu vyjádření, tedy jako určité komunikační médium.

Vedle fenoménu městských neonů sleduje příběh světla v umění od začátku 20. století až po současnost. V knize se tak setkávají Zdeněk Pešánek, Stanislav Zippe, Václav Cigler s Magdalenou Jetelovou, Krištofem Kinterou i nejmladší generací tvůrců, která se vedle klasických forem často pohybuje na hranici guerilly i uměleckého aktivismu.

Převažující obrazovou část pak doplňují texty Miroslava Petříčka, Tomáše Pospiszyla, Jiřího Zemánka, Kláry Žaludové a mnoha dalších.

Město=Médium bude poprvé k zakoupení v pátek na release party v klubu Roxy. V průběhu večera se představí multimediální skupiny Lunchmeat a SPAM (Vladimir 518, David Vrbík), které se dlouhodobě věnují vizualizacím, často v kombinaci s hudební tvorbou. Kromě nich vystoupí ještě synthpopoví producent DMX Krew, který s Vladimirem spolupracuje relativně pravidelně. Vystoupí také němečtí Black Red Djs a další.

Lístky na křest jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketstream za cenu 150 korun. Na místě pak lístek bude za 190.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 6 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy