Menší a střední nakladatelství hlásí zdražení kvůli DPH

Kultura ČTK Kultura, ČTK
4. 1. 2012 8:14
Počítají rovněž s omezením své produkce
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Menší a střední nakladatelství v souvislosti se zvýšením snížené sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent většinou zdražují své tituly a počítají i s omezením své produkce.

Jedno z největších nakladatelství na českém trhu Albatros Media ale pro letošní rok ceny svých knih zvyšovat nebude. Vyplývá to z informací, které ČTK získala od jednotlivých nakladatelství.

"Ceny knih jsme zvýšili, většinou o ta čtyři procenta. Týká se to většiny knih, ale ne úplně všech," řekl Jan Pražan z Nakladatelství Druhé město, které vydává jednoho z nejprodávanějších tuzemských spisovatelů Michala Viewegha.

"Knihy, které již vyšly, zdražovat nebudeme. Cena se zvýší pouze u připravovaných dotisků a nových knih. Bude to zhruba o čtyři procenta," řekla Zdenka Křikavová z nakladatelství Argo. "Nové knihy, kde nebude předpoklad, že budou alespoň minimálně výdělečné, se vydávat vůbec nebudou," dodala.

Stejný názor má i Viktor Stoilov z nakladatelství Torst, podle kterého letos jeho nakladatelství vydá méně titulů.

Knihkupectví Neoluxor oznámilo, že přizpůsobí ceny knih zvýšené sazbě DPH podle zadání dodavatelů. "K 1. lednu se změna cen knih týká zhruba pěti procent veškerých titulů, především se jedná o populárně naučné knihy, učebnice a odbornou literaturu. K žádnému masovému zdražení knih zatím nedochází," sdělila Zuzana Turňová z Neoluxoru.

"Ceny jsme nezvyšovali a zatím neplánujeme ani vydávat méně knih. Budeme se snažit o snížení vlastních nákladů," uvedla mluvčí Albatrosu Radka Potměšilová.

Podle tajemnice Svazu českých knihkupců a nakladatelů Marcely Turečkové většina menších a středních nakladatelství ceny v letošním roce zvýší. Velká nakladatelství budou zřejmě nucena zdražit od roku 2013 po dalším navýšení DPH.

"Přeceňování knih právě probíhá. Trend bude takový, že titulů bude již letos méně, čekáme menší objem prodaných knih a změní se i struktura knižního trhu. Nejvíce to postihne odborné publikace, jejichž tvorba vyžaduje delší čas," uvedla Turečková.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy