Mamma Mia! V Praze startuje muzikál od Abby

Jitka Gráfová
10. 10. 2007 13:00
Česko uvidí jeden z komerčně nejúspěšnějších projektů
Foto: Archiv

Praha - Čeští diváci se mohou od středy přesvědčit, že na muzikál existuje i jiný recept, než mix domácích pop hvězdiček a rádoby hlubokomyslného příběhu. V pražské Sazka Areně se na týden usadí projekt Muzikál Mamma Mia! oživující písně skupiny ABBA.

Příběh muzikálu uvedeného nejdřív v Londýně není složitý: nevěstu Sophii vychovává na řeckém ostrově matka-někdejší rebelka, která před dcerou s úspěchem tají identitu biologického otce. V úvahu přicházejí tři muži, které Sophie pozve na svatbu. A objeví se i matčiny bývalé kamarádky.

"Má to být ironická a zároveň romantická komedie," říká producentka Craymerová, která napsání scénáře zadala Catherině Johnsonové. Ale je to hlavně "záminka" pro to hlavní: dvaadvacet hitů z produkce skupiny ABBA, mezi kterými nechybí Dancing Queen, The Winner Takes It All nebo Super Trouper.

Hudba a texty jsou původní, od dvojky Benny Andersson a Bjorn Ulvaeus. Oba jsou obrovskými milovníky muzikálů a v řadě jejich hitů je muzikálová stavba melodií znát.

Třináct herců a stejný počet tanečníků k tomu dvě a půl hodiny na pódiu předvádí, co dnes dělá muzikál muzikálem. Sólové i skupinové choreografie a nasazení zůstávají, ale velké příběhy často nahrazují písničky, nadsázka a zábava.

Abba sice takové klipy netočila, tenkrát se ještě zpívalo ve flitrech na pódiu; vlastně ani regulérní klipy ještě neexistovaly. Ale jejich hudba se dodnes skvělě prodává a vlna retra zájem ještě zvýšila. Potvrdila to i královna popu a marketingu Madonna, když si do svého hitu vypůjčila kus jejich songu Gimme Gimme Gimme.

Tomu všemu odpovídá úspěch projektu Mamma Mia! Od premiéry v roce 1999 ho vidělo 30 milionů lidí, zavítal do 130 zemí světa a vydělal prý skoro dvě milardy dolarů.

Foto: Archiv

Show drží mimo jiné světový rekord v počtu představení nazkoušených různými soubory. V současné době je po celém světě deset produkcí muzikálu. Je to teď nejdéle hraný muzikál na Broadwayi.

Tomu odpovídá i slovník českých promotérů: v Sazka Areně se muzikál předvede od 10. do 18. října jen desetkrát, kapacita je velmi omezená a s nákupem vstupenek od 1100 do 1500 korun by se tudíž nemělo váhat.

Další úspěchy na songy Abby ještě čekají. Produkční firma Toma Hankse cítí šanci a rozjela jednání o filmovém přepisu muzikálu. Jednu z hlavních rolí by si měla zahrát Meryl Streepová.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy