Macron mění vedení Louvru. Poprvé od roku 1793 muzeum povede žena

ČTK Kultura ČTK, AFP, Kultura
26. 5. 2021 13:41
Ředitelkou pařížského Louvru, jednoho z největších a nejslavnějších muzeí světa, se poprvé od jeho založení v roce 1793 stane žena. Čtyřiapadesátiletá Laurence des Carsová nyní ve francouzské metropoli šéfuje Musée d'Orsay, zaměřenému na impresionistické malíře.
Laurence des Carsová se vedení Louvru ujme 1. září.
Laurence des Carsová se vedení Louvru ujme 1. září. | Foto: Musée d'Orsay

Des Carsová vystudovala dějiny umění na Sorbonně, pracovala v Národním ústavu kulturního dědictví. Roku 1994 nastoupila jako kurátorka Musée d'Orsay.

Věnuje se umění z 19. a začátku 20. století, připravila výstavy o Gustavu Courbetovi, Édouardu Vuillardovi nebo básníkovi Guillaumu Apollinairovi. Podle agentury AFP je známá tím, že na výstavách zdůrazňuje společenskou tematiku.

Později byla součástí managementu organizace Agence France-Muséums, která dohlížela na vznik pobočky Louvru v arabském emirátu Abú Dhabí. Roku 2014 se stala ředitelkou pařížského Musée de l'Orangerie, tři roky nato převzala Musée d'Orsay, kde rozšířila výstavní prostor i divácké zázemí a kam za její éry začalo chodit víc mladých, doplňuje AFP.

Stejně tak prosazovala, aby Musée d'Orsay v restitučních sporech vrátilo díla kdysi ukradená nacisty. Instituce se takto mimo jiné vzdala malby nazvané Růžové keře pod stromy od Gustava Klimta, kterou roku 1938 pod tlakem vídeňských nacistů prodala původní majitelka předtím, než byla zavražděna v koncentračním táboře. Potomci její rodiny zažádali o restituci v roce 2019.

Des Carsová se v Musée d'Orsay také podílela na výstavě, která na příkladu děl od Théodora Géricaulta z 18. století po Henriho Matisse, jenž zemřel roku 1954, ukazovala, jak malíři v průběhu staletí znázorňovali černochy.

Vedení Louvru převezme 1. září po dosavadním řediteli, jímž je od roku 2013 sedmapadesátiletý Jean-Luc Martinez. Tomu se v posledním předpandemickém roce 2019 povedlo zvýšit návštěvnost na rekordních více než 10 milionů lidí ročně. Mandát už jednou obhájil, do třetího funkčního období v Louvru ale nenastoupí.

Ve středu změnu oznámila francouzská vláda. Na návrh ministryně kultury Roselyne Bachelotové-Narquinové prezident Emmanuel Macron jmenoval des Carsovou.

Ta má v plánu vytvořit deváté oddělení muzea, zaměřené na Byzanc a východní křesťanství. Také chce zatraktivnit Louvre pro mladé a zdůrazňovat aktuální témata. Podle Elysejského paláce byla "vybrána jako uznávaná kurátorka mezinárodního formátu".

Louvre, založený roku 1793, má ve sbírkách mimo jiné slavný portrét Mony Lisy, jejž vytvořil Leonardo da Vinci, malbu Svoboda vede lid na barikády od Eugèna Delacroixe nebo starořeckou sochu Venuše mélská. Ve stálých expozicích je k vidění zhruba desetina z několika tisíc uměleckých děl, která Louvre vlastní, doplňuje agentura AFP.

Muzea jsou ve Francii po mnoha měsících koronavirové uzávěry znovu otevřena od minulého týdne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy