Lucernu hlídá čínská terakotová armáda

Red Kul
13. 5. 2009 17:50
K vidění jsou tu kopie vojáků čínského císaře
Foto: Live Nation

Praha -  V Česku - stejně jako ve většině světa - zatím byla terakotová armáda k vidění jen kině: ve třetím díle velkofilmu Mumie s podtitulem Hrob Dračího císaře ji oživil militantní čínský generál Yang. Teď je možné spatřit je před vzkříšením, ale zato v hmotné podobě.

Do Prahy dorazily slavných hliněných vojáků, které si dal před více než 2200 lety zhotovit první čínský císař.  K vidění jsou do 13. května v paláci Lucerna.

Terakotová armáda patří k největším archeologickým nálezům 20. století. Jako svoji posmrtnou stráž si ji nechal zbudovat čínský vládce Čchin Š'chuang-ti, který se v roce 221 před naším letopočtem prohlásil prvním císařem říše.

Foto: Live Nation

Na ploše hrobky a v blízkém okolí našli archeologové více než 6000 soch válečníků a přibližně 50.000 dalších archeologicky cenných předmětů. V 80. letech bylo naleziště zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Kopie, které budou k vidění v Praze,  byly vyrobeny ze stejného materiálu a vypáleny stejným způsobem jako původní sochy.

Autoři projektu Ralph Grüneberger a Burkard Pfrenzinger nechali v původní velikosti, ve starověkých pecích podle původních „receptů" zhotovit 180 figur - pěchoty, generálů, nižších důstojníků, lučištníků i koní. Dalších 1000 vojáků v bojové formaci je v měřítku 1:10.

Po dvou letech byly sochy a po složité operaci (samotný kůň váží okolo 400 kg) přepraveny do Evropy. Premiéru měla výstava v roce 2002 ve Frankfurtu, odtud se stěhovala přes Mnichov, Mannhein, Bonn, Düsseldorf, Hamburg, Berlín, Norimberk a Stuttgart do Bad Kissingenu. Poté se armáda přesunula do Vídně, nyní zakotví v Praze.

Foto: Live Nation

Po světe velmi výjimečně cestují i originály soch, například předloni byla dvacítka z nich k vidění v Londýně.

Reálné zbraně potřené solí

Vládce válečníků se narodil roku 259 před naším letopočtem, po smrti svého otce se stal ve svých třinácti letech novým králem. V dvaadvaceti letech byl oficiálně korunován. Zavedl nová pravidla a zákony, zároveň vedl války s ostatními státy. Roku 221 př.n.l. se tak podařilo podrobit si všechna okolní území; prohlásil za krále králů a prvního císaře a přijal jméno Š'-chuang-ti. Roku 210 př.n.l. zemřel ve svých padesáti v provincii Hebei na průzkumné cestě.

Císař-sjednotitel

první čínský císař

Čchin Š´-chuang-ti (260-210 př. n. l.) byl prvním císařem sjednocené Číny. Provedl řadu reforem, například zjednodušil písmo, zavedl nový správní systém a sjednotil váhy a míry. Zakladatel stejnojmenné dynastie ale také uvalil vysoké daně a zavedl přísné tresty. Muž, který se toužil stát nesmrtelným, si pro své mauzoleum nechal vyrobit vlastní hliněné vojsko a dvořany.

Jeho armáda se skryla do roku 1974, kdy ve vesnici Ši-an v provincii Šang-ši chtěli zemědělci vykopat studnu pro zavodňování polí. Po pěti dnech prací narazili na vrstvu z pálené hlíny. Zjistili, že se jedná o pancéřovaná ramena hliněného vojáka.

Na místo se dostal tým archeologů, který v dalších letech řídil a prováděl vykopávky a zkušební vrty. Nakonec byla odkryta mohutná sbírka hliněných válečníků a koní. Vojáci měli reálné, v bojích používané zbraně. Byly ošetřeny chromovou solí, aby byly chráněny před rzí.

Hrobka patří mezi nejdůležitější státem chráněné památky a jako jediný objekt v Číně je
zapsána na seznam kulturního dědictví Unesco. Stavební práce na ní trvaly 38 let  a prý se jich účastnilo 700 000 dělníků.

Jámy s hliněnou armádou leží asi 1,5 kilometru východně od mohyly. V čínském dávnověku se armáda vždy skládala ze tří částí a bojového stanoviště. První a druhá jáma jsou právě dvě z těchto částí a třetí jáma je zjevně bojovým stanovištěm.

Archeologové hledali další jámu stejné hloubky jako tři předchozí, byla ale naplněna pouze hlínou. Stavba tedy byla zřejmě přerušena dřív, než mohla být třetí část armády dokončena.

Čtěte také:
Londýn obsadila čínská armáda. Terakotová

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy