Louvre loni přilákal 10 milionů lidí. Nejvíc z galerií

Kultura ČTK Kultura, ČTK
29. 3. 2013 18:15
Kde jsou další nenavštěvovanější galerie světa v roce 2012?
Foto: Profimédia

Paříž/Londýn /New York - Nejvíc milovníků výtvarného umění v roce 2012 přilákal pařížský Louvre, který tak už poněkolikáté za sebou vévodí žebříčku nejnavštěvovanějších muzeí světa.

Cestu do něj si našlo téměř deset milionů lidí, což je o milion více než v roce 2011. Na dalších třech místech pak skončila londýnská muzea. Vyplývá to z pořadí, které zveřejnil odborný časopis Art Newspaper.

Časopis žebříček nejoblíbenějších galerií sestavuje od roku 2007 a za tu dobu ještě Louvre nikdy nesestoupil z prvního místa. Loňský rok byl ale pro tuto instituci obzvláště úspěšný: díky nově otevřenému křídlu s islámským uměním mu přibyl celý milion návštěvníků.

Deseti milionům zájemců o sbírky Louvru nemůže konkurovat žádná z galerií v první desítce. Druhou v pořadí - newyorské Metropolitní muzeum - navštívilo něco přes šest milionů lidí.

Nejsilnější pětku nejoblíbenějších galerií doplňují hned tři instituce z Londýna - Britské muzeum, galerie Tate Modern a Národní galerie. Také jejich návštěvnost se loni zvýšila, což jejich vedení přičítají letní olympiádě, která do britské metropole přilákala statisíce turistů.

Pořadí nejnavštěvovanějších výstav je překvapivé: ani jedna z expozic v první dvacítce se totiž nekonala v některém z pěti nejoblíbenějších muzeí.

Vůbec největší počet návštěvníků loni napočítali v japonském Tokiu. Na výstavu holandských mistrů v tamním Metropolitním muzeu umění chodilo v průměru 10 500 lidí denně. Davy tam přilákal například slavný Vermeerův obraz Dívka s perlou.

 

Deset nejnavštěvovanějších muzeí výtvarného umění v roce 2012

 

pořadí muzeum země počet návštěvníků
1. Louvre, Paříž Francie 9 720 260
2. Metropolitní muzeum umění, New York USA 6 115 881
3. Britské muzeum, Londýn Británie 5 575 946
4. Tate Modern, Londýn Británie 5 304 710
5. Národní galerie, Londýn Británie 5 163 902
6. Vatikánské muzeum Vatikán 5 064 546
7. Národní palácové muzeum, Taipei Tchaj-wan 4 360 815
8. National Gallery of Art, Washington USA 4 200 000
9. Centre Pompidou, Paříž Francie 3 800 000
10. Musée d´Orsay,Paříž Francie 3 600 000

Zdroj: Art Newspaper

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy