Lou Reed: Svět Havla potřeboval víc než kdykoli dřív

Kultura Kultura
18. 12. 2011 19:47
Ohlasy: Zapomíná se, že byl i úžasný dramatik

Londýn/New York - Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie vyjádřil smutek nad dnešní smrtí Václava Havla, jednoho ze svých přátel. A požádal ty ostatní, aby ještě zůstali naživu.

Také americký hudebník Lou Reed označil Havla za přítele a také myslitele, kterého svět potřebuje víc než kdy jindy.

"A teď Havel. Zatraceně. Už mám dost toho, že své přátele a kamarády nacházím ve sloupcích nekrologů. Mohli by všichni, prosím, chvilku zůstat naživu?" napsal Rushdie na Twitteru.

Čtěte také:
Zemřel Václav Havel. Hoří svíčky a Českem zněly zvony

Smrt světoznámého dramatika, disidenta a politika komentovala také americká herečka Mia Farrowová. "Václav Havel byl skutečně velikým člověkem. Ať odpočívá v pokoji," napsala šestašedesátiletá herečka známá svým humanitárním angažmá.

"Zcela mě přemohl smutek nad ztrátou mého drahého přítele a inspirativní osobnosti, prezidenta Havla. Opravdový muž. Vůdčí osobnost, myslitel, řečník, spisovatel - a tak odvážný. A zábavný a báječný. Je to strašná ztráta pro tento svět a rozhodně pro mě osobně," napsal Reed na svých oficiálních internetových stránkách.

"Pokusím se vybavit si každé slovo a myšlenku tohoto ohromného muže, kterého svět, jenž zešílel, potřeboval víc než kdykoli dřív. Tak moc rád bych ho byl přivedl na současné Occupy (protestní akce Okupujte Wall Street). Obdivoval jsem ho víc než kohokoli jiného," dodal rocker.

K úmrtí bývalého českého prezidenta se na sociálních sítích vyjadřují i další osobnosti světa kultury. "V jeho politickém životě člověk zapomíná, jak úžasný to byl dramatik," řekl ředitel londýnského divadla Orange Tree Theatre Sam Walters. Havel byl podle něj i člověkem, jenž "bojoval a trpěl za to, co považoval za správné a co nakonec zvítězilo".

 

Právě se děje

Další zprávy