Londýnská Tate Modern se rozšíří do nádrží od oleje

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 9. 2011 12:42
Otevření nových prostor bude součástí olympiády

Londýn - Slavná londýnská galerie Tate Modern otevře před olympiádou nové výstavní prostory - v někdejších nádržích na topný olej v bývalé elektrárně, ve které tato známá galerie sídlí. Plánované nové křídlo galerie bude ale dokončeno zřejmě až v roce 2016, jakmile galerie shromáždí dostatek prostředků.

Poprvé byla Tate Modern otevřena v roce 2000 v budově elektrárny Bankside architekta Gilese G. Scotta z roku 1947, která byla vyřazena z provozu v roce 1981. Interiérově ji výrazně přeměnili světoznámí švýcarští architekti Herzog & de Meuron. Jejím jádrem je ohromná hala, kde byly turbíny elektrárny a kde nyní bývají jednorázové instalace. Jižně od ní jsou v podzemí dvě bývalé kruhové nádrže na topný olej, které mají 30 metrů v průměru a jsou sedm metrů hluboké.

Do června příštího roku se promění v netradiční galerijní prostory, ve kterých mohou být kromě výstav i filmová představení a diskuse. Mají si podržet svůj industriální charakter. Otevření těchto nových prostor bude součástí londýnského kulturního festivalu 2012, který začne 21. června a je kulturním doprovodem olympiády.

Galerie v bývalých nádržích má doplnit také nová budova, která však bude dokončena zřejmě až v roce 2016. Galerie má zatím k dispozici 70 procent z 215 milionů liber (asi šest miliard korun) potřebných k rekonstrukci nádrží i k výstavbě nové budovy.

Plány na tato rozšíření prostorů Tate Modern byly připraveny v roce 2007 poté, co se ukázalo, že návštěvnost přesahuje kapacitu galerie. Počítalo se s asi dvěma miliony návštěvníků za rok, ale přichází jich kolem pěti milionů.

Tate Modern je jednou ze čtyř galerií Tate: v Londýně se ještě nachází Tate Britain zaměřující se na britské umění, další odbočky jsou v Liverpoolu a v St. Ives v Cornwallu na jihozápadě Anglie. Podle výroční zprávy navštívilo tyto čtyři galerie za rok do letošního 31. března na 7,4 milionu návštěvníků a na webové stránky se podívalo 19 milionů zájemců. Tate je tak podle vedení galerie druhou nejnavštěvovanější uměleckou institucí na světě - po pařížském Louvru. 

Damien Hirst
Damien Hirst | Foto: Reuters

V nadcházející sezoně Tate chystá řadu rozsáhlých výstav. V Tate Modern bude od 4. dubna příštího roku první velká britská retrospektiva výtvarníka Damiena Hirsta a od června retrospektiva norského předchůdce expresionismu Edvarda Muncha.

Tate Britain na příští rok připravila expozici nazvanou Picasso a moderní britské umění, která zde bude probíhat od února a v září ji pak vystřídá velká výstava prerafaelitů. Návštěvníci Tate Liverpool budou moci od června na výstavě Turner Monet Twombly porovnat pozdní tvorbu britského malíře J. M. W. Turnera, francouzského impresionisty Claudea Moneta a nedávno zesnulého Američana Cy Twomblyho. 

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy