reklama
 
 

Literu za prózu může získat Hakl, Hůlová nebo Balabán

24. 2. 2011 13:56
Magnesia zveřejnila nominace na desáté knižní ceny

Praha  - Zástupci sdružení Litera zveřejnili nominace na desáté knižní ceny Magnesia Litera. Ceny v kategoriích próza, poezie, objev roku, překlad roku, literatura faktu, kniha pro děti a mládež a nakladatelský čin vyhlásí 10. dubna ve Stavovském divadle. Ceremoniál, který bude opět uvádět Aňa Geislerová, odvysílá v přímém přenosu Česká televize.

Ceny tradičně podporuje záštitou Václav Havel. Po vzoru Británie chtějí Magnesie napomoci orientaci na nepřehledném knižním trhu a usilují o popularizaci dobré literatury; k tomu patří i vybuzení zájmu médií a veřejnosti pomocí zveřejňování nominací a série autorských čtení. Stejně jako v předchozích ročnících se bude udělovat také cena čtenářů.

Čtěte také:
Litera udělí na podzim cenu za knihu desetiletí
Desátá Magnesia Litera vyzývá k zasílání knih
Knihou roku jsou příběhy sourozeneckých válek

Přihlášených je letos 318 titulů. Nejvíce do literatury faktu (64) a překladové literatury (62 ). Próza má 58 titulů, poezie 49 titulů, pak jsou knihy pro děti a mládež (47), nakladatelský čin (38) a objev roku (26). O nominovaných a vítězích rozhodují poroty za jednotlivé kategorie. Několik stovek porotců z různých knižních oborů pak z části nominovaných na ceny Magnesia Litera vybere knihu roku.

U prózy je podle nových regulí hned šest možných kandidátů na zisk ocenění - aby se tak naplnil hlavní cíl klání, podpora domácí tvorby. Do výběru se dostala Hana Andronikova s knihou Nebe nemá dno (Odeon), Jan Balabán s dílem Zeptej se táty (Host), prozaik Emil Hakl a jeho Pravidla směšného chování (Argo), Petra Hůlová s knihou Strážci občanského dobra (Torst), David Jan Novotný s dílem Sidra Noach (Knižní klub) a Martin Ryšavý a jeho Vrač (Revolver revue).

"Jedná se o očekávaný výběr, ale od obecně známých autorů se nám dostalo překvapení," podotkl k tomu člen poroty Vladimír Karlík.

Kniha Zeptej se táty, kterou Balabán dokončil krátce před svou smrtí, se již stala Knihou roku 2010 v anketě vyhlašované Lidovými novinami, Hakl za Pravidla směšného chování loni získal Literární Cenu Josefa Škvoreckého a David Jan Novotný za Sidra Noach Literární cenu Knižního klubu.

Litera za poezii může být udělena Josefu Hrubému za sbírku Otylé ach (Galerie města Plzně), Janu J. Novákovi za dílo Z deníku po Celanovi (dybbuk) nebo přednímu českému básníkovi Karlovi Šiktancovi za Nesmír (Karolinum).

V kategorii nakladatelský čin porota nominovala Edici AAA, v které nakladatelství Argo vydává anglo-americké autory, dílo Vladimíra Binara Čin a slovo - Kniha o Jakubu Demlovi, které vydala Triáda, a deník výtvarníka Vladimíra Fuky, který nakladatelství Plus vydalo pod názvem Deník 1952.

Za překladovou knihu mohou získat cenu romány Přelétavá nymfa, jehož autorem je Guillermo Cabrera Infante a ze španělštiny ho přeložil Petr Zavadil (Paseka), Wolf Hall od Hilary Mantelové, kde je autorkou překladu z angličtiny Michala Marková (Argo), nebo Rozhoupaný dech autorky Herty Müllerové. Tento román z němčiny přeložila Radka Denemarková (Mladá fronta).

Z knih pro děti a mládež si vítězství odnese buďto Kiko a tajemství papírového motýla autorky Markéty Pilátové (Meander), obrázkové album Noemova archa malířky a ilustrátorky Terezy Říčanové (Baobab) nebo Pampe a Šinka od výtvarnice Alžběty Skálové (Arbor Vitae).

Litera za literaturu faktu má mezi nominovanými Janu Hubkovou a její monografickou práci Fridrich Falcký v zrcadle letákové publicistiky (FF UK/Togga), trojici autorů Alena Míšková, Martin Franc, Antonín Kostlán s dílem Bohemia docta (Academia) o vývoji české vědy a Vladimíra Papouška a kolektiv s publikací Dějiny nové moderny (Academia).

Kategorie objev roku přinesla nominace pro Markétu Baňkovou za knihu Straka v říši entropie s podtitulem Fyzikální bajky ze života (Petr Prchal), pro Matěje Dadáka za novelu Horowitz (Gasset) a Davida Vodu za jeho básnickou prvotinu Sněhy a další (Fra).

Ceny se těší podle organizátorů stále většímu zájmu lidí. Svědčí o tom zvyšující se prodeje knih vítězů. Loni se knihou roku stal triptych povídek Petry Soukupové Zmizet, který se záhy stal bestsellerem. Před vyhlášením se ho prodalo 2500 výtisků, zatímco po něm prodej několikanásobně vzrostl až na 12 000 kusů. Hranici 10 000 prodaných výtisků překročily rovněž memoáry Ivana Klímy, které loni zvítězily v kategorii literatura faktu.

Na podzim pak Litera vyhlásí i knihu desetiletí. Rozhodovat o ní bude třísetčlenný sbor porotců z řad literárních kritiků, knihkupců, knihovníků a pedagogů. Vybírat budou z titulů, které zvítězily v soutěži v uplynulých letech v kategoriích próza, poezie, literatura faktu a knihy pro děti a mládež. Litera se i v tomto nechala inspirovat britskou Man Booker Prize.

autoři: Kultura, ČTK | 24. 2. 2011 13:56

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama