Lips Tullian potvrzuje, že božský Kája je jen jeden

Jarmila Křenková
2. 11. 2010 8:00
Vychází Saudkův legendární kolportážní komiks
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Pro českou komiksovou scénu je už běžné, že zásadní počiny světové provenience (stěžejní díla Alana Moora či Talbotovo Dobrodružství Luthera Arkwrighta) vycházejí v reprezentativní podobě a ze strany nakladatelů je jim věnována nejvyšší péče, minimálně ve středoevropském kontextu nevídaná.

Takové artefakty nemusí fungovat pouze jako zdroj popkulturních atrakcí nebo intelektuální cvičení, ale mohou se stát i oslavou média samotného. Prvním českým projektem, který ve všech ohledech snese srovnání s výše uvedenými, bylo album Muriel a Oranžová smrt dvojice Kája Saudek, Miroslav Macourek. Nakladatelství Plus tak loni splatilo dluh legendě českého komiksu i jejím příznivcům a zařadilo se mezi nejdůležitější komiksové hráče u nás.

Foto: Aktuálně.cz

Vydáním dalšího opusu pravého a jediného božského Káji nyní dokazuje, že lze jít ještě dál: Lips Tullian splňuje všechny předpoklady, aby se stal vyhledávaným sběratelským kouskem. Už otevření alba, jehož formát je uzpůsoben tomu, abychom se mohli kochat i nejtitěrnějšími detaily, vyvolává euforii, kterou lze shrnout buď sérií komiksových citoslovcí, nebo adjektivy monumentální, nekompromisní či jedinečný.

Tradice kolportážního románu

Příběhy Lipse Tulliana - nejobávanějšího náčelníka lupičů vycházely v průběhu roku 1972 v časopise Mladý svět; po jejich zákazu se hrdina ještě krátce vrátil v příběhu Černý Filip (přelom let 1973 a 1974). Kája Saudek a scenárista Jaroslav Weigel se inspirovali stejnojmenným románem na pokračování, který na přelomu 19. a 20. století vydával Alois Hynek. Týden od týdne tvořili efektně vypointovaná dobrodružství omezená rozsahem jedné tiskové strany.

Parafrázujme dobovou anotaci: Na počátku příběhu je Hedvika, milá Filipa z Mengštejna, násilím provdána za jiného (bohatšího). Ten káže Filipa spoutati a nemilosrdně mučiti, on však uniká a přísahá strašlivou pomstu, kterou pak co Lips Tullian provádí. Další zví ctěný čtenář z obsahu neobyčejně poutavého, dějem velmi pestrého kolportážního komiksu.

Foto: Aktuálně.cz

Z tohoto nástinu je patrné, že si tvůrci s žánrem rozuměli. Tradice kolportážního románu, s nímž se dnešní čtenář setkává nanejvýš v mayovkách  (Hulánova láska, Ztracený syn), se odráží v motivech (tajné chodby, nápoje lásky, zvrhlí mniši, vilná šlechta, cikánské roty) i názvech dílčích příběhů (Pomsta žárlivé, Ve společnosti mrtvých, Již tě zase mám, můj miláčku).

Lips Tullian tak funguje jako žánrová čítanka propojující dobrodružnou historii, pohádku, gotický román i superhrdinský mýtus, jenž se nesoustředí pouze v činech nepřemožitelného hrdiny. Koresponduje s ním i dynamická kresba plná supermanovských póz a vizuálních vtípků typu Batman coby spící netopýr v čarodějném doupěti - jež fungují jako jeden z prostředků, díky kterým Saudek vytěžil maximum z pevně stanoveného rozsahu, který by pro mnohé představoval omezení.

Jeho tvůrčí sebevědomí se odráží i v likvidaci klasického rozvržení stránky a příklonu ke stylové a kompoziční variabilitě. Rozmáchlá  a přitom precizní křivka vyniká v černobílém, barevném i hybridním provedení; krásný lettering pak posouvá písmo do sfér, kdy může samo fungovat jako motiv.

Sebeironické gesto tvůrců

Saudek vyplňuje prostor rámečku do posledního místa a i po několikerém čtení lze objevovat nové prvky. Komplikovaná, do nejzazších plánů propracovaná kompozice se vyznačuje netradičním rámováním, jež dovede stránku přestrukturovat do podoby rozbitého zrcadla nebo vybízí k alternativní cestě okénky. Kontrasty mezi detaily a akurátně rozvrženými velkými celky posilují nejrůznější deformace perspektivy a umocňují saudkovskou fascinaci pohybem a akcí.

Foto: Aktuálně.cz

Podobně jako kompozici obrazu, která sestává z mnoha vrstev, lze rozklíčovat i scénář. Krom dobrodružství loupežníka Lipse Tulliana i provinilé fascinace pokleslými žánry lze komiks číst také jako alegorii života v reálném socialismu.

Rovina nadšeného objevování možností média prostřednictvím hry s odkazováním ústí i do sebeironického gesta tvůrců: Saudek svými poťouchlými poznámkami přímo vstupuje do fikčního světa („To není moje mínění!") nebo parodicky komentuje stav věcí (když hrozilo, že bude seriál ukončen, objevuje se autor v čísle 33 coby „módní illustrátor").  

S tím souvisí přesahy do jiných médií. Jestliže profesionalita tvůrců spočívala v důsledném plnění týdeního plánu, neméně důležitou složkou bylo nadšení, s nímž do svého arcidíla zakomponovali reklamní slogany (Lips Tullian za to stojí!) i odkazy na film („To je jako ve filmu!") nebo výtvarné styly (pop art, disneyovská estetika, secesní ornament, kaligrafie, airbrush).

Samostatnou kapitolu pak představuje reflexe komiksového média jako takového. Komiksoví příznivci si užívají euforická zvolání autorů (KOMIX!), plejádu originálních i převzatých citoslovcí či přítomnost hostujících postaviček (zpoza rámečku vykukující Mickey Mouse a přehršel superhrdinských motivů).

Štvavá novinářka

Pro nováčky zase Saudek inscenuje ukázkovou hodinu komiksové výchovy. Díky intuitivnímu, přesto svrchovaně sofistikovanému ovládnutí komiksové řeči zde srozumitelně a návodně ozřejmuje její rozličné aspekty (způsoby kooperace slova a obrazu, rytmus, možnosti orientace na stránce).

Foto: Aktuálně.cz

Nadčasovost Saudkovy tvorby se projevuje i tím, že jsou oba přístupy k médiu aktuální i v době, kdy komiks není nedostatkovým zbožím a tvůrci nemusí čelit ideologicky podmíněným výpadům.

„Ale nad zamerikanizovanými obrázky ze života supermanského loupežníka Lipse Tulliana můžeme jen povzdechnout: Škoda papíru (…)" pravila redaktorka Českého rozhlasu J. Jeriová, když brojila proti Saudkově práci.

Skutečnost, že skrze kompromisy cesta nevede, dokládá pokus o Lipsovo oživení v podobě Černého Filipa. Ten do určité míry respektuje požadavky soudruhů, jak by měl „obrázkový seriál" vypadat (absence hry, ironie či odkazování na žánr a další média,  naopak příklon k jiráskovské tradici a mravoučné zkratce), ale paradoxně tak ještě vyzdvihuje Saudkovu původní vizi.

Jisté je, že Kája Saudek ani štvavá novinářka by (každý pochopitelně z jiných důvodů) rozhodně nedohlédli, jak to s Lipsem Tullianem dopadne. Jeho návrat na pulty knihkupectví, do srdcí čtenářů a především - jak by tvůrci jistě neopomněli zdůraznit - čtenářek, je ovšem triumfální.

Foto: Kája Saudek
Čtěte také:
Na čtenáře konečně sáhla krásná Muriel a oranžová smrt

Utvrzuje nás v tom, že pravda a láska s přispěním hrubé síly nakonec zvítězí, na každého pravého muže čekají minimálně tři krasavice a že se světem, v němž se vydávají komiksy, jako je tento, to nemůže být tak zlé.

Kája Saudek, Jaroslav Weigel: Lips Tullian. 128 stran. Doporučená cena 599 Kč. Vydalo nakladatelství Plus, Praha 2010. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy