Jak vypadá Brožíkův salon, kde prezident jmenuje vládu? Prohlédnout si ho nyní může i veřejnost

ČTK ČTK
3. 11. 2017 5:00
V rámci dnešního a sobotního dne otevřených dveří se mohou návštěvníci Pražského hradu podívat do prostor, které jsou běžně uzavřené. K vidění bude zrekonstruovaný Nový palác na západní straně stavby. Lidé si kromě samotných chodeb a salonků prohlédnou i jídelní tabuli T. G. Masaryka s jeho oficiálním porcelánovým servisem, původním křišťálem i stříbrnými příbory.
Zahrady Nového paláce na Pražském hradě. Lidé si mohou prohlédnout některé salonky jižního křídla tohoto paláce, které v létě prošly rekonstrukcí.
Zahrady Nového paláce na Pražském hradě. Lidé si mohou prohlédnout některé salonky jižního křídla tohoto paláce, které v létě prošly rekonstrukcí. | Foto: ČTK

Pražský hrad dnes a v sobotu 4. listopadu mimořádně zpřístupní návštěvníkům své reprezentační prostory.

Lidé si mohou prohlédnout některé salonky jižního křídla Nového paláce, které v létě prošly rekonstrukcí. Dostanou se i do dalších běžně nepřístupných sálů budovy, která slouží jen pro nejvýznamnější protokolární a společenské události. 

Ze zrekonstruovaných prostor zájemci uvidí v nové podobě slavnostní schodiště v Matyášově bráně, Šatnu, Vstupní salon, Trůnní sál a Brožíkův salon, kde prezident například jmenuje vládu nebo přijímá velvyslance a hlavy cizích zemí. 

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka obnova sálů navázala na prvorepublikový vzhled reprezentačních prostor za prvních československých prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše.

Na Hradě porovnají aktivity českých prezidentů

Na celé trase prohlídky budou panely, které připomenou významné události posledních let. Představí také historii a současnost prezidentské kanceláře a Správy Pražského hradu a aktivity českých prezidentů v historickém srovnání.

Ve Společenském salonu připravili pracovníci hradního archivu pro návštěvníky expozici faksimilií a vzácných archiválií.

K vidění bude také ukázka současného slavnostního stolování na Pražském hradě a jídelní tabule Masaryka s jeho oficiálním porcelánovým servisem, původním křišťálem i stříbrnými příbory.

Dny otevřených dveří jsou zdarma od 9 do 17 hodin. Návštěvníci se do hradních protstor dostanou zvláštním vstupem z Hradčanského náměstí, kde budou bezpečnostní kontroly. 

Naposledy si mohla veřejnost prohlédnout běžně nepřístupné prostory Hradu 3. června, kdy této možnosti využilo na 6400 lidí. Předtím byl Hrad pro veřejnost otevřený v dubnu 2015. 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Ministerstvo zemědělství poslalo odpověď na bruselský audit k střetu zájmů Babiše

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Obsah odpovědi nekomentoval. Česko mělo na odpověď na předběžnou auditní zprávu čas do 20. září. "Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno," uvedl Toman.

Další zprávy