Lada ve Smečkách se neutápí jen v dojetí z dojetí

Radek Wohlmuth
17. 12. 2010 19:30
Většina exponátů je ze soukromých sbírek
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Ulice, kde sídlí Galerie Smečky není zrovna prototypem venkovské romantiky, i když o emoce tam rozhodně není nouze. Jakmile ovšem minete cestou z Václaváku všechny ty "kabarety" a vejdete do výstavní síně, octnete se v jiném světě.

Ve světě, kde střídání ročních období ještě dává smysl, kde obílené chalupy neožívají jen o víkendu, když přijedou lufťáci, na vesnici dohlíží z návrší kostel nebo polorozpadlá zřícenina a to nejhorší, co se může stát je, že vám přes cestu přeběhne černý kocour - Mikeš.

Galerie Smečky je programově zaměřená na techniku koláže, ale na konec roku připravuje výstavu autora, který má schopnost -  nebo chcete-li - dar oslovit širší publikum. Loni to byl Jiří Trnka, letos padla volba na Josefa Ladu. Ten se tak do Prahy monograficky vrátil, s odbočkou přes Olomouc, po třech letech. Ve dvou patrech galerie kurátor Lev Pavluch představuje skoro stovku prací z oblasti ladovské klasiky, které doplňuje životopisný film a non stop hrusické „kino" pro děti.

Foto: Aktuálně.cz

Přestože se výstava snaží tvářit objevně, už nazdobený stromeček a slaměný betlém na začátku dají tušit, že kunsthistorické analýzy nepatří k tomu, oč tu běží v první řadě. Tématicky je koncipována víc než zřetelně. Prim hrají obrázky ladovských Vánoc, v nichž jakoby se vzdáleně odráželi rodiče našich rodičů a jejich prostřednictvím i my - tak jako sen o vznešené a povznášející prostotě, ve své podstatě stejně naivní a neskutečně pohádkový jako vodník, který bafá ze své fajfky na obrázku vedle.

Melancholie časného zimního soumraku, ponocného a osamělého sáňkaře v dřevákách ale rozněžní každého Čecha stejně spolehlivě jako ho rozjaří Ladova hospodská rvačka. Autor s osobitým rukopisem, který si svérázným způsobem ochočil techniku kvaše, dokáže pořád citlivě zabrnkat na romantickou strunku už proto, že s ním vyrůstaly celé generace a další to právě dělají.

Jeho obrázky si tady neprohlížíme očima, ale především srdcem a prizmatem dětských vzpomínek, které jsme nikdy neprožili. Nakonec, všichni de facto pocházíme z vesnice a české chalupaření není náhoda; stejně tak jako tady není náhodná vášeň pro houby.

Josef Lada to není ani pohádka, ani skutečnost, ale volné prostupování obojího, stejně jako je jeho výtvarný projev splétá dohromady kresbu a malbu. Navíc se zdá být průzračný, čitelný, laskavý, idylický. Jeho charakteristickým znakem je lidovost, šerednost ukrývá za laskavou karikaturu, nenávist přetaví v sousedskou frašku. To je to, co se nám líbí a co máme rádi; už proto, že nám to neubližuje. Aspoň ne moc.

Foto: Aktuálně.cz

Ale smečkovská výstava se neutápí v dojetí z dojetí. Má co nabídnout a také to dělá. Většina exponátů stojí za pozornost už proto, že pochází ze soukromých sbírek, které jsou normálně veřejnosti nedostupné. Krom toho představuje i práce z počátku autorovy  kariéry a ukazuje, že Lada byl už těsně po dvacítce skvělý kreslíř.

Mezi libůstky jistě patří i zatím jediný doložený olej v Ladově tvorbě, jehož námětem je jeho rodná chalupa. Zajímavé jsou i práce v různém stupni rozpracovanosti, které jsou paradoxně mnohem modernější a akademičtější, než by člověk čekal. Představuje i Ladu ilustrátora. Stejně jako je malebná, je i barevná.

Obraz, který si z ní odnesete, ale zůstane pravděpodobně stejný, jako ten, se kterým do galerie vstoupíte. Lada, i když má mnoho tváří, je totiž jen jeden. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy