Kvůli pandemii může zaniknout 13 procent světových muzeí, varuje UNESCO

ČTK ČTK, AP
25. 5. 2020 10:53
S uvolňováním opatření v jednotlivých zemích se znovu začínají otevírat také muzea. Odborníci ale varují, že jedno z každých osmi kvůli pandemii koronaviru už zřejmě zůstane zavřené.
Na snímku je momentálně zavřené Národní muzeum afroamerické historie a kultury v americkém Washingtonu.
Na snímku je momentálně zavřené Národní muzeum afroamerické historie a kultury v americkém Washingtonu. | Foto: Reuters

Podle studie organizace UNESCO a Mezinárodní rady muzeí, známé pod zkratkou ICOM, muselo kvůli šíření koronaviru aspoň načas své brány uzavřít 90 procent muzeí na světě, tedy asi 85 tisíc institucí, píše agentura AP.

"Data, která máme k dispozici, jsou alarmující," říká Ernesto Ottone z UNESCO. Podle něj pandemie postihla malá i velká muzea, stejně jako zasáhla instituce, které se věnují umění i vědě. Muzea, jež v průzkumu avizovala, že se možná znovu neotevřou, podle Ottoneho uváděla, že byla zavřená několik měsíců a za tu dobu jim chybí příjmy.

Kvůli tomu spousta muzeí nebude mít ani finanční prostředky na to, aby zavedla vyžadovaná opatření, která by zajistila dostatečné rozestupy, varuje UNESCO.

Pandemie tvrdě dopadla i na velkolepé podívané. Výstava křehkých děl vlámského mistra Jana van Eycka se v belgickém Gentu sotva otevřela a už musela zase zavřít. Znovu ji návštěvníci neuvidí, protože řadu děl měli v Gentu zapůjčených a už je museli zase vrátit.

Podobně pompézní výstava renesančního umělce Raffaela Santiho v Římě zavřela jen tři dni po vernisáži. Kurátoři ale dokázali pohromadě udržet všech 120 děl, a výstava tak zájemce opět přivítá 2. června. K vidění bude do 30. srpna.

Celkově je podle agentury AP obraz světa muzeí po pandemii temný; je to spíše Munch než Monet.

"Téměř 13 procent všech světových muzeí se už možná neotevře," tvrdí studie UNESCO a ICOM. Nejohroženější jsou instituce v chudších zemích. Obzvlášť špatné to podle Ottoneho bude v Latinské Americe, "kde je právě teď uzavřeno 99,4 procenta muzeí". Ani v bohatších státech ale není situace růžová.

Síť evropských muzejních organizací NEMO uvádí, že velké instituce v turistických centrech, jako jsou Paříž, Amsterodam či Vídeň, přišly až o 80 procent příjmů, často o stovky tisíc eur týdně. V případě amsterodamských muzeí Stedelijk a Rijksmuseum či vídeňského Uměleckohistorického muzea by ztráty mohly dosáhnout až 2,5 milionu eur za měsíc, což je v přepočtu 68,1 milionu korun.

Někteří panovníci či premiéři se snaží kulturním institucím pomoci. "Musíme tomuto sektoru ukázat nejvyšší možnou podporu tím, že muzea navštívíme, ale také tím, že přijmeme opatření a rozhodnutí na jejich podporu," uvedla například belgická premiérka Sophie Wilmèsová při návštěvě znovuotevřeného kulturního centra Bozar v Bruselu. Belgický král Philippe s manželkou Mathildou navštívili - s rouškami na tváři - nedaleké Královské muzeum krásných umění.

Muzea přivítala první návštěvníky od začátku pandemie také v Německu, od poloviny června se otevřou muzea v Řecku. Řada známých kulturních institucí v Itálii či Francii ale na stanovení termínu otevření stále čeká. Celkově situace zůstává napjatá kvůli nejistotě, která ovládá oblast cestovního ruchu.

"Bude to velmi, velmi náročný rok," říká Pierre Coulon, zástupce Královského belgického institutu přírodních věd. "Nevíme přesně, jak dlouho to bude trvat a kdy se vrátíme k normálním příjmům," dodává.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy