Kurátoři Národní galerie na síti představují svá oblíbená díla

ČTK ČTK
22. 4. 2021 11:27
Oblíbená díla svých kurátorů začala na internetu představovat pražská Národní galerie. Videocyklus nazvaný Moje nej dílo se stal dalším způsobem, jak se instituce snaží udržet kontakt s diváky v době pandemie, kdy jsou galerie zavřené.
Šéf Sbírky moderního a současného umění Michal Novotný na videu vysvětlil význam díla Milana Kunce nazvaného Contemporary Monument.
Šéf Sbírky moderního a současného umění Michal Novotný na videu vysvětlil význam díla Milana Kunce nazvaného Contemporary Monument. | Foto: NGP

Videa jsou k vidění na YouTube nebo na facebookových stránkách galerie. Další bude zveřejněno příští úterý 27. dubna.

V dohledné době své nejoblíbenější práce představí kurátorky Sbírky starého umění Olga Kotková a Andrea Steckerová, dále kurátorka Sbírky 19. století a klasické moderny Alice Němcová nebo Petra Zelenková a Petra Kolářová ze Sbírky grafiky a kresby.

Diváci se mohou těšit na výklad o Paulu Gauguinovi, Petru Brandlovi, Hansi Baldungu Grienovi, Emilu Fillovi či Martinu A. Lublinském.

V nejnovějším zveřejněném videu se kurátorka Sbírky Asie a Afriky Jana Ryndová věnuje japonské miniatuře z 18. století nazvané Kostlivec s rituální dýkou. Otvory v ní napovídají, že kdysi sloužila k zapínání kimona. "Rozhodla jsem se pro dílo užitého umění, protože dobře ukazuje, že v Japonsku rozdíl mezi užitým a vysokým uměním, jak jej známe z Evropy, mizí," vysvětlila svou volbu.

Autorem videí je italský režisér Marco Chiodi, který spolupracuje mimo jiné s baletem a operou Národního divadla nebo Italským kulturním institutem. Pro Národní galerii vytvořil on-line videoprojekty spojené s výstavou Rembrandt: Portrét člověka.

V cyklu Moje nej dílo své favority již popsali ředitelé různých sbírek. Šéfka kolekce asijského umění Markéta Hánová promluvila o obraze nazvaném Opice sahající po odrazu měsíce ve vlnách, ředitelka Sbírky umění 19. století a klasické moderny Veronika Hulíková popsala dílo Jakuba Schikanedera Vražda v domě.

Alena Volrábová ze Sbírky grafiky a kresby představila divákům Zimu, lept Václava Hollara, a šéf Sbírky moderního a současného umění Michal Novotný objasnil význam díla Milana Kunce nazvaného Contemporary Monument.

Kurátorka Jana Ryndová představuje japonskou miniaturu z 18. století nazvanou Kostlivec s rituální dýkou. | Video: Národní galerie Praha
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Při tlačenici u kostela na jihu Nigérie zemřelo nejméně 31 lidí

Při tlačenici u kostela ve státě Rivers na jihu Nigérie dnes zemřelo nejméně 31 lidí, několik dalších je zraněných. Stovky lidí si ke kostelu časně ráno přišly pro jídlo zdarma. S odvoláním na policejní mluvčí o neštěstí informovaly zahraniční agentury.

Církevní organizace ve městě Port Harcourt organizovala charitativní akci Shop for free (Nakupuj zdarma). Lidé bez prostředků si mohli přijít vybrat jídlo a předměty denní potřeby zdarma. Akce měla začínat v 9:00 místního času (10:00 SELČ), ale lidé se na místě tísnili už v 6:30. Okolo 8:00 někdo z areálu otevřel malou branku namísto plánované velké brány, dav se snažil úzkým průchodem projít a ušlapal desítky lidí.

"Lidé tam byli dříve a někteří byli netrpěliví a začali spěchat, což vedlo k tlačenici. Policie na místě monitoruje situaci a zároveň probíhá vyšetřování," uvedla policejní mluvčí Grace Iringeová-Kokoová.

Informace o počtu obětí i jejich věku se v různých zdrojích liší. Podle stanice CNN zemřely zejména děti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy