Kurátoři Národní galerie na síti představují svá oblíbená díla

ČTK ČTK
22. 4. 2021 11:27
Oblíbená díla svých kurátorů začala na internetu představovat pražská Národní galerie. Videocyklus nazvaný Moje nej dílo se stal dalším způsobem, jak se instituce snaží udržet kontakt s diváky v době pandemie, kdy jsou galerie zavřené.
Šéf Sbírky moderního a současného umění Michal Novotný na videu vysvětlil význam díla Milana Kunce nazvaného Contemporary Monument.
Šéf Sbírky moderního a současného umění Michal Novotný na videu vysvětlil význam díla Milana Kunce nazvaného Contemporary Monument. | Foto: NGP

Videa jsou k vidění na YouTube nebo na facebookových stránkách galerie. Další bude zveřejněno příští úterý 27. dubna.

V dohledné době své nejoblíbenější práce představí kurátorky Sbírky starého umění Olga Kotková a Andrea Steckerová, dále kurátorka Sbírky 19. století a klasické moderny Alice Němcová nebo Petra Zelenková a Petra Kolářová ze Sbírky grafiky a kresby.

Diváci se mohou těšit na výklad o Paulu Gauguinovi, Petru Brandlovi, Hansi Baldungu Grienovi, Emilu Fillovi či Martinu A. Lublinském.

V nejnovějším zveřejněném videu se kurátorka Sbírky Asie a Afriky Jana Ryndová věnuje japonské miniatuře z 18. století nazvané Kostlivec s rituální dýkou. Otvory v ní napovídají, že kdysi sloužila k zapínání kimona. "Rozhodla jsem se pro dílo užitého umění, protože dobře ukazuje, že v Japonsku rozdíl mezi užitým a vysokým uměním, jak jej známe z Evropy, mizí," vysvětlila svou volbu.

Autorem videí je italský režisér Marco Chiodi, který spolupracuje mimo jiné s baletem a operou Národního divadla nebo Italským kulturním institutem. Pro Národní galerii vytvořil on-line videoprojekty spojené s výstavou Rembrandt: Portrét člověka.

V cyklu Moje nej dílo své favority již popsali ředitelé různých sbírek. Šéfka kolekce asijského umění Markéta Hánová promluvila o obraze nazvaném Opice sahající po odrazu měsíce ve vlnách, ředitelka Sbírky umění 19. století a klasické moderny Veronika Hulíková popsala dílo Jakuba Schikanedera Vražda v domě.

Alena Volrábová ze Sbírky grafiky a kresby představila divákům Zimu, lept Václava Hollara, a šéf Sbírky moderního a současného umění Michal Novotný objasnil význam díla Milana Kunce nazvaného Contemporary Monument.

Kurátorka Jana Ryndová představuje japonskou miniaturu z 18. století nazvanou Kostlivec s rituální dýkou. | Video: Národní galerie Praha
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy