Kundera svolil, Lehkost bude česky

ČTK, kul
20. 10. 2006 13:00
Praha - Čtyřiadvacet let po svém napsání přichází do českých knihkupectví Nesnesitelná lehkost bytí Milana Kundery.

Brněnský rodák od roku 1975 žije ve Francii a je už vnímán coby francouzský spisovatel; píše již ostatně francouzsky a své překlady ostražitě brání a sám si je koriguje. I když Nesnesitelná lehkost bytí byla ještě psaná česky, je událostí, že Kundera s jejím vydáním u nás souhlasil.

Román poprvé vyšel ve francouzském překladu v roce 1984 v Paříži, v roce 1985 a 1989 česky v Kanadě v Sixty-Eight Publishers, torontském nakladatelství manželů Škvoreckých. Část nákladu se pak po revoluci dostala i do Československa.

Nyní je Kunderovým zdejším výhradním vydavatelem Atlantis, který by měl už v pondělí Nesnesitelnou lehkost bytí dopravit ke čtenářům s nezbytnou Poznámkou autora a doslovem Květoslava Chvatíka.

Spisovatel Milan Kundera
Spisovatel Milan Kundera | Foto: Aktuálně.cz

Čeští čtenáři mají k dispozici jen omezené množství Kunderových prací: Žert, Směšné lásky, Nesmrtelnost, Valčík na rozloučenou a drama Jakub a jeho pán, které v poslední době doplnily eseje Můj Janáček, Zneuznané dědictví Cervantesovo, Kastrující stín svatého Garty a Nechovejte se tu jako doma, příteli. Autorův "nový" román tak vyjde v Česku po devíti letech.

Čtenářům ale pořád zůstávají nedostupné romány Život je jinde, Kniha smíchu a zapomnění, stejně jako novější Pomalost, Totožnost a Nevědomost. Ovšem Totožnost se stala kořistí překladatelských pirátů a česky v neautorizované verzi ji umístili na internet; stejně jako je na webu možné najít Nesnesitelnou lehkost bytí. 

Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí se už dočkala překladu do angličtiny, ruštiny, němčiny, polštiny i maďarštiny a podle románu vznikl v roce 1988 americký film, který ale autor odmítá. Snímek Philipa Kaufmana byl i rozhodujícím momentem pro zákaz jakýchkoliv dalších adaptací Kunderových románů.

Foto: Aktuálně.cz

Nesnesitelná lehkost bytí je příběhem dvou partnerských dvojic, naivní Terezy, sukničkáře Tomáše, výtvarnice Sabiny a švýcarského intelektuála Franze. Děj románu se odehrává jak v socialistickém Československu od doby pražského jara, tak v západoevropském exilu. Kundera byl někdy obviňován z toho, že v románu zkresloval realitu v tehdejším Československu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy