Kundera si v tričku a saku přišel pro světovou cenu

Kultura ČTK Kultura, ČTK, Red Kul
11. 6. 2009 9:10
Nadace Simone a Cino del Duca hodnotí vědce a literáty

Paříž - Francouzský spisovatel českého původu Milan Kundera, který před dvěma měsíci oslavil osmdesátiny, převzal ve středu prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cino del Duca za celoživotní dílo.

Agentury si všímají, že působil svěžím dojmem, neučinil však žádné prohlášení a zůstal věrný svému zvyku nehovořit s novináři.

Podle nadace, která je součástí Francouzské akademie, má cena udělovaná od roku 1969 ocenit autora, jehož vědecké či literární dílo odráží poselství moderního humanismu. Ocenění doprovází částka 300 tisíc eur.

Kundera převzal diplom od tajemnice Francouzské akademie Hélene Carrereové d'Encausse, která předsedala porotě. Okamžik, při kterém se vřele objali, provázel v síni pod impozantní kupolí Francouzské akademie bouřlivý potlesk.

Carrereová označila Kunderu za "velikána literatury", jenž by setrváním v původní vlasti zůstal umlčen a který v té nové vlasti měl možnost se svobodně vyjadřovat.

Spisovatel, kterého doprovodila manželka Věra, musel přijímat mnoho gratulací a také se mnohokrát podepisovat. Nic přitom nepotvrzovalo spekulace o utrpěné mozkové příhodě před několika měsíci.

Kundera - který na rozdíl od drtivé většiny účastníků nepoužil kravatu a pod černým sakem měl stejnobarevné tričko - křepce vyběhl několik schodů, aby převzal ocenění.

Mezi nositeli předchozími ceny jsou Jean Anouilh, Andrej Sacharov nebo Léopold Sédar Senghor. Stejné ocenění udělované každoročně významným vědcům a literátům převzal v roce 1997 dramatik a bývalý prezident Václav Havel.

Porota je složena ze 14 předních francouzských osobností, z nichž řada je členy Francouzské akademie. Letos v ní zasedal mimo jiné bývalý francouzský prezident Valéry Giscard D'Estaing.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Autor už nemůže mít následovníka. Doba je jinde
Kauza Kundera: Ústav bude víc hlídat články
Kriminalista: Agenta nemusel udat Kundera
Kundera funguje při manipulaci sexem
Kundera nepřijel, za cenu poděkoval z pásku
Ach, Maxi, Maxi, lamentuje Kundera

 

Cena je pojmenována po italském vydavateli Cino del Ducovi (1899-1967), který ve Francii založil tiskovou skupinu Éditions mondiales zahrnující dnes především specializované a profesionální časopisy. Po jeho smrti založila vdova Simone Světovou cenu a nadaci, která uděluje stipendia vědcům, výtvarníkům a literátům.

Kundera je jedním z nejznámějších spisovatelů českého původu na světě. Rodák z Brna a nadějný autor poválečné české literatury emigroval v roce 1974 do Francie. O sedm let později obdržel francouzské občanství.

Od roku 1990 píše svoje knihy výlučně ve francouzštině. Naposledy v březnu vyšla pod názvem Une rencontre, pro který je podle autorových záměrů nejvýstižnější překlad Setkání, nová sbírka jeho esejů.

V roce 2007 Státní cenu za literaturu za román Nesnesitelná lehkost bytí s přihlédnutím k dosavadní prozaické a esejistické tvorbě.

Po listopadu 1989 Kundera několikrát vlast navštívil, stále ale žije s manželkou Věrou v Paříži. Spisovatel se straní médií. Mlčení přerušil pouze loni po obvinění z toho, že v roce 1950 udal agenta chodce, který později strávil 14 let ve vězení: V rozhovoru s ČTK  rezolutně popřel, že by kohokoli udal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy