Kundera podpořil Polanského v boji proti vydání do USA

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 5. 2010 10:26
Režisér je stále v domácím vězení na horské chatě
Foto: Reuters

Paříž - Francouzský spisovatel českého původu Milan Kundera v listu Le Monde podpořil proslulého režiséra Romana Polanského v jeho boji proti vydání ze Švýcarska do Spojených států. Polanski je obžalovaný v USA z pohlavního styku s třináctiletou dívkou v roce 1977 a Spojené státy požadují jeho vydání, aby ho postavily před soud.

"Pokud je Evropa ještě Evropou, pokud je stále dědičkou své vlastní kultury, nebude moci v tichosti trpět absurditu této kruté pantomimy, která se hraje v jisté švýcarské chatě," uvedl Kundera v narážce na místo, kde je slavný režisér držen v domácím vězení a čeká na právní rozuzlení své kauzy.

Spisovatel zdůraznil, že se s Polanským nikdy nesetkal, že ho zná jen podle jeho filmů a příběhu jeho života. "Přesto, aniž bych ho znal osobně, nemyslím v posledních osmi měsících na nikoho tak hodně jako na něj," napsal.

 
Foto: Reuters
Čtěte také:
USA chtějí Polanského před soud. Teď je to na Švýcarech

"Představuji si ho zavřeného a sledovaného na chatě ve Švýcarsku, kde se snaží pracovat, a vím dobře, že nemůže. Obviněný člověk je vždy ve vězení. Má plnou hlavu obvinění, což mu brání myslet na cokoliv jiného, zbavuje ho života," uvedl Kundera.

Sám spisovatel byl předloni v českém tisku obviněn z udavačství. Kauzu spustilo objevení archivního dokumentu, který údajně potvrzuje podíl Kundery na prozrazení západního agenta Miroslava Dvořáčka v roce 1950 v komunistickém Československu. Proti nařčení od badatele z Ústavu pro studium totalitních režimů se ostře ohradil.

Milan Kundera
Milan Kundera | Foto: Gallimard

Polanského na popud americké justice zatkla loni v září policie ve Švýcarsku, kam přijel na filmový festival. Později byl na kauci propuštěn do domácího vězení ve své horské chatě v Gstaadu.

USA ho chtějí postavit před soud za to, že v roce 1977 při natáčení opil šampaňským a omámil léky třináctiletou dívku a poté s ní měl pohlavní styk. Ten se v USA považuje za znásilnění. S rodinou poškozené se režisér už finančně vyrovnal a žena sama několikrát žádala americkou justici, aby od pronásledování Polanského upustila.

Režisér polského původu v dopise, který se o víkendu objevil na internetu, tvrdí, že úsilí americké justice o jeho vydání ze Švýcarska kvůli dávnému případu pohlavního zneužití nezletilé dívky je založeno na lži.

Cílem americké justice prý je ho veřejně pranýřovat. Text s nadpisem "Nemohu už mlčet" zveřejnil na portálu La Regle du jeu (Pravidla hry) jeho šéf Bernard-Henri Lévy, francouzský intelektuál a blízký přítel Polanského.

Foto: Reuters

Režisérovi právníci stále v USA bojují o soud v nepřítomnosti nebo dokonce o zrušení procesu. Kalifornský odvolací soud však podpořil před 14 dny rozhodnutí soudu nižší instance v Los Angeles, podle něhož nesmí být Polanski souzen v nepřítomnosti. Rozhodnutí zvyšuje pravděpodobnost, že Švýcarsko ho vydá do USA.

Soud nevyslyšel ani žádost Polanského obhájců na jmenování zvláštního vyšetřovatele, který by prozkoumal námitky na údajná pochybení obžaloby. Právníci se v březnu odvolali i kvůli novému svědectví někdejšího žalobce Rogera Gunsona o údajných právních nedostatcích v původní žalobě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy