Kulturní olympiáda spojí Yoko Ono s Shakespearem

Kultura Kultura
27. 4. 2012 8:57
Festival Londýn 2012, který doprovodí olympiádu, chystá monumentální program
Cate Blanchettová
Cate Blanchettová | Foto: Profimedia.cz

Londýn - Svět už zná finální program monumentálního festivalu Londýn 2012, který bude provázet letní olympijské hry v Londýně.  Více než dvanáct tisíc doprovodných akcí nejrůznějšího charakteru vytvoří z Velké Británie centrum kulturního dění. Festival se bude konat ve dnech 21. června až 9. září a přivítá známé osobnosti, jako je herečka Cate Blanchettová, Yoko Ono nebo rapper Jay-Z.

"Festival Londýn 2012 bude největší kulturní oslavou naší generace," komentuje ředitelka akce Ruth Mackenzieová festival, kterého se zúčastní přibližně 25 000 umělců ze všech účastnických zemí olympiády. Organizátoři plánují zdarma rozdat na deset milionů lístků, aby oslovili co nejširší veřejnost. Přehled plánovaných akcí je však důkazem toho, že velká propagace nebude potřeba, chystaná vystoupení jsou totiž opravdu unikátní.

Divadlo Globe v Londýně
Divadlo Globe v Londýně | Foto: Wikipedia

"Kromě nových děl předních muzikantů, komiků, umělců, filmových tvůrců a dalších, připravujeme množství happeningů na neobvyklých místech po celé Británii, které ukážou to nejlepší z mezinárodní kulturní tvorby," dodává Mackenzieová.

Festival Londýn 2012 zahájí v den slunovratu, tedy 21. června, koncert Symfonického orchestru Simóna Bolívara s dirigentem Gustavem Dudamelem, a to přímo pod širým nebem v areálu skotského zámku Stirling.

Takzvaná „kulturní olympiáda" láká také na Světový shakespearovský festival. V rámci této slavnostní akce herci z nejrůznějších zemí sehrají v legendárním divadle Globe všechny hry slavného dramatika, a to hned v několika světových jazycích. Do londýnských uliček se potom vydá zřejmě nejznámější britský divadelní herec Mark Rylance, aby recitoval kolemjdoucím Shakespearovy sonety.

Kromě koncertů vážné a populární hudby, uměleckých výstav a divadelních představení se ale v programu objevily i značně neobvyklé akce. Mezi takové patří například taneční skupina Constanzy Macras, která má v plánu vystupovat v lesích Severního Walesu, kde představí tematiku starodávných mýtů viděných moderním pohledem. To ale není vše, anglické katedrály otevřou brány vzdušné akrobacii a na nejrůznějších slavných budovách Británie budou moci návštěvníci narazit na akční scény sehrávané kaskadéry.

Speciální akce se chystá také na 27. července. U příležitosti zahájení olympijských her by se v osm hodin ráno měly rozeznít všechny zvony - k nim se následně přidají i zvonky na kolech, telefony a vše, co dokáže zvonit. Tříminutový happening má v Londýně přivítat olympijské sportovce i návštěvníky her. Celý koncept pochází od držitele Turnerovy ceny Martina Creeda. K akci se může přidat každý a nedávno účast přislíbilo i vojenské námořnictvo.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy