Krvavý a bizarní Wernisch vplouvá do Husy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 5. 2013 7:25
Husa na provázku zpracovala miniatury básníka Ivana Wernische
Ivan Wernisch
Ivan Wernisch | Foto: ČTK

Brno - Bizarní a krvavé miniatury básníka Ivana Wernische zpracovalo v nové inscenaci Divadlo Husa na provázku. V představení nazvaném Kominické lodě? Ó kdežpak! aneb Kabaret Wernisch defilují postavy prostitutek, zvrhlíků a vrahů. Wernischovy texty vybíral režisér Arnošt Goldflam.

Představení má podle Goldflama formu kabaretu nebo burleskní koláže, v níž se prolínají čtyři hlavní příběhy s písněmi a básněmi. "Ivan Wernisch nám dal k výběru volnou ruku. Je to osobitý autor, velký básník, mám rád jeho věci, přemýšlení, jazyk," uvedl Goldflam.

Čtěte také
Rozhovor: Umanutý kominík řeči Ivan Wernisch

V Kominických lodích Wernisch čerpal inspiraci z brakové literatury, červené knihovny či hororů, některé motivy nesou znaky absurdních hříček a literárních her. Mezi postavami jsou třeba "pouštní myslivci", kteří řádí v nevěstinci, nebo nekrofil, jenž pospíchá ze hřbitova do zaměstnání, hovoří se o jelitech, která "jeden dobrý muž uvařil ze svojí ženy".

Hudbu na Wernischovy texty složil Miloš Orson Štědroň. Scénu a kostýmy navrhla Kateřina Bláhová. V inscenaci účinkují Anežka Kubátová, Gabriela Štefanová, Mariana Chmelařová, Vladimír Hauser, Robert Mikluš a Pavel Zatloukal, každý z nich ztvární několik postav. Premiéra je v pátek 3. května, veřejná generálka o den dříve.

Sedmdesátiletý básník, překladatel a editor Wernisch loni dostal Státní cenu za literaturu. Kniha Živ jsem byl!, čtvrtá z řady Wernischových čítanek literárních kuriozit, získala ocenění Magnesia Litera za nakladatelský čin roku. Sbírka Kominické lodě vyšla v roce 2009.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy