Krvavý a bizarní Wernisch vplouvá do Husy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 5. 2013 7:25
Husa na provázku zpracovala miniatury básníka Ivana Wernische
Ivan Wernisch
Ivan Wernisch | Foto: ČTK

Brno - Bizarní a krvavé miniatury básníka Ivana Wernische zpracovalo v nové inscenaci Divadlo Husa na provázku. V představení nazvaném Kominické lodě? Ó kdežpak! aneb Kabaret Wernisch defilují postavy prostitutek, zvrhlíků a vrahů. Wernischovy texty vybíral režisér Arnošt Goldflam.

Představení má podle Goldflama formu kabaretu nebo burleskní koláže, v níž se prolínají čtyři hlavní příběhy s písněmi a básněmi. "Ivan Wernisch nám dal k výběru volnou ruku. Je to osobitý autor, velký básník, mám rád jeho věci, přemýšlení, jazyk," uvedl Goldflam.

Čtěte také
Rozhovor: Umanutý kominík řeči Ivan Wernisch

V Kominických lodích Wernisch čerpal inspiraci z brakové literatury, červené knihovny či hororů, některé motivy nesou znaky absurdních hříček a literárních her. Mezi postavami jsou třeba "pouštní myslivci", kteří řádí v nevěstinci, nebo nekrofil, jenž pospíchá ze hřbitova do zaměstnání, hovoří se o jelitech, která "jeden dobrý muž uvařil ze svojí ženy".

Hudbu na Wernischovy texty složil Miloš Orson Štědroň. Scénu a kostýmy navrhla Kateřina Bláhová. V inscenaci účinkují Anežka Kubátová, Gabriela Štefanová, Mariana Chmelařová, Vladimír Hauser, Robert Mikluš a Pavel Zatloukal, každý z nich ztvární několik postav. Premiéra je v pátek 3. května, veřejná generálka o den dříve.

Sedmdesátiletý básník, překladatel a editor Wernisch loni dostal Státní cenu za literaturu. Kniha Živ jsem byl!, čtvrtá z řady Wernischových čítanek literárních kuriozit, získala ocenění Magnesia Litera za nakladatelský čin roku. Sbírka Kominické lodě vyšla v roce 2009.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy