Česko se zúčastní trienále v Milánu, vystaví Kinterovu věž z vybitých baterií

ČTK Kultura ČTK, Kultura
26. 2. 2019 17:41
Po 50 letech se Trienále designu a architektury v italském Miláně zúčastní Česká republika. Reprezentovat ji budou dvě díla: jedno od Krištofa Kintery, které odpovídá na vzrůstající spotřebu energie, a projekt Lithopy reagující na současný boom kryptoměn a nových technologií.
Krištof Kintera na své předloňské výstavě v Galerii Rudolfinum.
Krištof Kintera na své předloňské výstavě v Galerii Rudolfinum. | Foto: Honza Mudra

Českou účast na trienále dnes přiblížila Radka Potměšilová z Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které projekt zašťiťuje.

Krištof Kintera: Out of Power Tower
Krištof Kintera: Out of Power Tower | Foto: Gabriel Urbánek

Jedna z nejstarších mezinárodních přehlídek svého druhu začíná tento pátek 1. března a potrvá do 1. září, letošní ročník se jmenuje Broken Nature: Design Takes on Human Survival (Zlomená příroda: design si bere na paškál přežití člověka).

Milánská trienále designu a architektury se nejprve konala v Monze, posléze byla přesunuta do Milána.

Česká republika se zúčastnila již prvního ročníku v Monze roku 1923, excelovala na každém ročníku až do roku 1947. Ceny si odnesli například Ladislav Sutnar, Josef Sudek nebo František Tröster.

Po odmlce způsobené studenou válkou navázalo Československo v roce 1957 sklářskou expozicí a účastnilo se až do roku 1968, kdy zaujalo expozicí pracovních nástrojů Petra Tučného.

Krištof Kintera: Out of Power Tower
Krištof Kintera: Out of Power Tower | Foto: Gabriel Urbánek

Normalizační poměry pak účast československých designérů, umělců a architektů na milánském trienále zrušily. Česko se na přehlídku letos vrací po 50 letech. Zúčastní se s Kinterovým dílem nazvaným Out of Power Tower, což je čtyřmetrová věž z vybitých baterií.

Nastiňuje apokalyptickou krajinu, kterou zanechává drancující přístup člověka ke svému prostředí, a odpovídá na vzrůstající, nezastavitelnou spotřebu energie či vyčerpání minerálních zdrojů, jež jsou v bateriích skryté.

Druhý projekt Lithopy, jehož koncept vytvořili Denisa Kera a Petr Šourek, reaguje na boom kryptoměn a nových technologií blockchain formou polyekranové projekce.

Líčí utopickou komunitu, která žije v blízkosti naleziště lithia a jejíž život určují kryptoměna a chytré kontrakty na blockchainu pod dohledem satelitů. Utopie předkládá univerzální příběh o moci, technologii, surovinách a lidech.

Kurátorkou české účasti na trienále je Iva Knobloch z Uměleckoprůmyslového musea.

Snímek z instalace Kinterova díla v Miláně.
Snímek z instalace Kinterova díla v Miláně. | Foto: Triennale di Milano
 

Právě se děje

před 13 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy