Královéhradecká galerie koupila díla od Šerýcha nebo Bromové za 4,5 milionu korun

ČTK Kultura ČTK, Kultura
25. 3. 2021 15:50
Galerie moderního umění v Hradci Králové vloni do svých sbírek zakoupila 214 uměleckých děl za více než 4,5 milionu korun. Nákup umožnila třímilionová dotace od ministerstva kultury a příspěvek zřizovatele, kterým je Královéhradecký kraj. Ten galerii poskytl 1,5 milionu korun.

Galerie buduje novou Sbírku pohyblivého obrazu a Sbírku střední a východní Evropy. "Akviziční činností se snažíme doplnit naše sbírky o důležité autorky a autory 90. a nultých let," vysvětluje ředitel František Zachoval.

Díla s kolegy vybírali s ohledem na předloni vytvořenou koncepci sbírkotvorné činnosti. Od roku 2019 galerie nakoupila současné české umění v hodnotě 8,5 milionu korun.

Koncepce definuje čtyři oblasti, na které se instituce v šestiletém období zaměří. Jde o české výtvarné umění od roku 1989 do současnosti, regionální tvorbu od roku 1989 do současnosti a dvě nově ustanovené sbírky - Sbírku pohyblivého obrazu a Sbírku střední a východní Evropy, mapující umění po roce 2000.

K nejvýznamnějším loňským akvizicím galerie patří fotokoláž nazvaná Fotoamputace/Fotoimplantace od Veroniky Šrek Bromové z 90. let minulého století nebo práce Jana Šerýcha Black Sabbath / ABBA. Díla obou umělců obohatila sbírku českého výtvarného umění.

Oblast regionální tvorby rozšířila tvorba jednoho z nejvýznamnějších autorů regionu v období generace 70. let Radoslava Pavlíčka a Petry Malinové, absolventky ateliéru Jiřího Sopka na Akademii výtvarných umění v Praze.

Sbírka střední a východní Evropy se rozrostla o dílo Dalibora Bači nazvané CZ_SK_HU_D_PL ve tvaru československé vlajky používané v letech 1918 až 1938 plus o práci Moskevský deník ze série sponkových koláží Anny Daučíkové.

Sbírku pohyblivého obrazu, jež čítá 22 inventárních čísel, doplnily filmové experimenty Psychodrama a Rokle od Miloše Šejna a klipová videa z roku 2019 Moréna Rex a Skuzomeetzach od třicetileté Marie Lukáčové, absolventky pražské UMPRUM a spoluzakladatelky feministické skupiny Čtvrtá vlna.

Akvizice umožnily vytvořit novou stálou expozici jménem Posledních padesát let, kterou vytvořil přední teoretik současného českého umění Tomáš Pospyszil. Začíná právě kolážemi Veroniky Šrek Bromové z počátku 90. let a dále obsahuje keramické sochy nedávného vítěze Ceny Jindřicha Chalupeckého, místního rodáka Matyáše Chocholy, nebo éterické objekty méně známého sochaře z nedalekých Hořic Ladislava Jezbery.

Nově získané prostorové objekty Jitky Svobodové pak doplňují stálou expozici Minulé století - dvacet osobností, kterou připravila kurátorka Petra Příkazská.

"Místo příběhu moderního umění ubírajícího se stále kupředu s jedním slavným dílem za druhým si vybrala 20 autorů a autorek, na jejichž tvorbě ilustruje mnohem dramatičtější vývoj," popsal týdeník Respekt.

Galerie moderního umění v Hradci Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v historickém centru města v pozdně secesní budově.

Od roku 2008 má ve své správě také dva soubory uměleckých děl, sbírku Galerie Vladimíra Preclíka a Křížovou cestu, což je cyklus sochařských děl přístupný ve volné přírodě nedaleko barokního Kuksu na Trutnovsku. Loni měla rozpočet 16 milionů korun.

Kritik Jan H. Vitvar v týdeníku Respekt tento týden napsal, že od příchodu ředitele Zachovala se galerie "neuvěřitelně rychle posunula mezi nejinspirativnější kulturní instituce v této zemi".

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března ale epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy