Korálky místo barev. Písařík ve Ville Pellé vystavuje třpytivé obrazy

Korálky místo barev. Písařík ve Ville Pellé vystavuje třpytivé obrazy
Petr Písařík před svým dílem na výstavě Star Dust.
Petr Písařík před svým dílem na výstavě Star Dust.
Snímek z výstavy Star Dust.
Snímek z výstavy Star Dust.
Foto: František Ortmann
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
15. 9. 2020 12:26
Petr Písařík mívá při práci obavu, že si uřízne nohu. Linie do svých obrazů, tvrdých jako sklo, umělec „kreslí“ bruskou. Prořezává se do barevných vrstev skleněných korálků, které předtím několik měsíců lepil na plátno. Třpytivá, abstraktní díla velkých formátů nyní představuje výstava Star Dust v pražské Ville Pellé.

"Když se podíváte na mé obrazy zezadu, uvidíte, že jsou všechny různě prořezané. Vlastně je to také zajímavá abstrakce," směje se dvaapadesátiletý autor ve zvláštním společenském obleku. Na rozdíl od mužů, jenž se proti bontonu prohřešují košilí s krátkými rukávy, Petr Písařík stříhá nohavice, které nahrazuje silonovými podkolenkami.

Podobně jako před dvěma lety na velké výstavě v Rudolfinu Písařík také v bubenečské vile ukazuje sochy z recyklovaných součástek, pospojované v grandiózní tvary zalité polyuretanem. Představovat mohou cokoliv. Je jich ale jen pár, hlavní pozornost patří obrazům, ze kterých vystupují drobná, děrovaná sklíčka mnoha barev.

Vyměnil barvy za korálky

"Zkoušel jsem už tak před 15 lety vymyslet nový způsob malování, vyměnit barvu za skleněné korálky. Jsou z toho neskutečné odstíny," rozplývá se autor, kterého podporuje přední šperkařská firma Preciosa. Dostává od ní "tuny korálků, takže můžu být divoký a sypat z dvacetikilových pytlů, můžu riskovat," pochvaluje si.

Větší skleněné kameny obdržel také od značky Swarovski, jejich barevné prolínání vytváří iluzi akvarelů. Na těch nejtřpytivějších jsou korálky nalepené na povrch plátna. Míchání barev většinou znamená i větší hustotu korálků, jejichž "násep" se vzdouvá a jinde propadá. Díla tak jsou plastická.

Opravdu reliéfní podobu mají ale vrstvené a následně prořezávané obrazy. Umělec nanáší barevné "podloží", které prolévá lakem, po zaschnutí je přetírá a nanáší další vrstvu. Přitom nanést dva až tři centimetry trvá několik měsíců. "Mám velký ateliér, tak můžu dělat několik obrazů najednou," popisuje.

Nezamýšlenou výhodou je, že při takovém postupu malíř zapomene, jaké barevné podklady které plátno obsahuje. Práce s bruskou, s jejíž pomocí pak začne odkrývat skleněné barvy, je překvapující.

Petr Písařík na výstavě Star Dust.
Petr Písařík na výstavě Star Dust. | Foto: ČTK

Bruska bez krytů

"Je to vlastně reverzní strojová malba," pojmenovává svou metodu Petr Písařík. Na brusce si sundává ochranné kryty, aby přesně viděl, kde se do skleněných vrstev zařezává. Kvůli skelnému prachu musí pracovat v masce. Jak ukazuje video z ateliéru, jehož projekce běží v podkroví galerie, přes všechny ochranné pomůcky Písaříkův pracovní oděv zase tvoří krátké kalhoty a podkolenky.

I když obrazy jsou abstraktní, vzbuzují konkrétní asociace například botanického rázu nebo připomínají figurální kompozice. Některé linie vykroužené bruskou odkazují na výtvarné tvarosloví 50. a 60. let minulého století, kdy se ke slovu výrazně dostala grafika.

Snímek z výstavy Star Dust.
Snímek z výstavy Star Dust. | Foto: ČTK

I korálkové obrazy jsou částečně recyklované. Písařík dostal z Barrandova pozadí, které sloužilo, když se v Praze před 14 lety točila filmová bondovka Casino Royale, první s Danielem Craigem v hlavní roli. "Na Barrandově se dělají dobrá plátna," pochvaluje si materiál. Zezadu některých obrazů je prý poznat, že to byla kulisa, zůstaly tam namalované stromy.

Obrazy Petra Písaříka působí robustně a lehce zároveň. Stačilo by fouknout a třpytivá krása se rozlétne. Když na ně ale umělec poklepe prstem, zaduní jako těžká vrata. "Však také těžké jsou. Nevím, proč já, kluk nevelkého vzrůstu, dělám tak velké a těžké věci," směje se umělec, jenž se považuje za pouhého správce talentu, který si ho vybral.

Petr Písařík počátkem 90. let minulého století vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění, prošel ateliéry Stanislava Kolíbala, Milana Knížáka a sochaře Aleše Veselého.

Byl členem skupiny Pondělí, která ve své době představovala to nejprogresivnější v českém výtvarném umění. V polovině 90. let Písaříka proslavila série obrazů, jimiž parafrázoval značky světových módních návrhářů. Dnes jsou jeho práce zastoupeny ve sbírce pražské Národní galerie, brněnské Moravské galerie nebo v prestižních soukromých kolekcích, například sbírce Richarda Adama.

Petr Písařík: Star Dust

Galerie Villa Pellé, Praha, výstava potrvá do 11. listopadu.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Soudkyně amerického nejvyššího soudu podlehla rakovině, bylo jí 87 let

Ve věku 87 let v pátek zemřela soudkyně amerického nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová. Podle prohlášení soudu podlehla komplikacím spojeným s rakovinou slinivky břišní a poslední momenty prožila doma se svojí rodinou. Její úmrtí by podle agentury Reuters mohlo ještě více převážit poměr sil v devítimístném senátu nejvyššího soudu na stranu konzervativců, kteří měli dosud převahu pěti ku čtyřem. Americká média předpovídají bouřlivé spory ohledně nominace náhradníka za Ginsburgovou.

Americký prezident Donald Trum označil Ginsburgovou za úžasnou ženu. "Vedla úžasný život. Co jiného můžete říct? Byla to úžasná žena… byla to úžasná žena, která vedla úžasný život," řekl prezident. "Rmoutí mne to," dodal.

"Naše země ztratila právníka historického významu. My na nejvyšším soudě jsme ztratili milovaného kolegu. Dnes truchlíme, ovšem s pevným přesvědčením, že příští generace si budou Ruth Baderovou Ginsburgovou pamatovat tak, jak jsme ji znali - coby neúnavného a rázného bojovníka za spravedlnost," uvedl předseda nejvyššího soudu USA John Roberts.

Ginsburgová byla členkou nejvyššího soudu přes 27 let. Stala se jí v roce 1993 poté, co ji jmenoval tehdejší prezident Bill Clinton, přičemž byla teprve druhou ženou, která získala post na nejvyšší soudní instanci Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

OSN neobnoví sankce proti Íránu za porušování jaderné dohody

Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim odvolaný na základě jaderné dohody s Íránem nebude tento víkend obnoven, jak požadují Spojené státy. Napsala to agentura Reuters, která se dostala k dopisu adresovanému RB OSN třemi evropskými stranami zmíněné dohody z roku 2015.

"Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat," uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez "právního efektu". Odpuštění sankcí prý zůstane v platnosti i po víkendu.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně jadernou dohodu porušuje. Sankce by se podle Washingtonu měly vrátit v noci na neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy