Kontroverzní Rakušan Handke převzal Kafkovu cenu

Kultura Kultura, Red Kul
26. 10. 2009 17:00
Proslavily ho jemné prózy i Aféra Miloševič

Praha - Umělecké i politické kontroverze budící rakouský spisovatel a dramatik Peter Handke v pondělí převzal na Staroměstské radnici Cenu Franze Kafky, a stal se tak devátým laureátem této trofeje.

Jejím symbolem je bronzová soška - malá varianta pražského Pomníku Franze Kafky od Jaroslava Róny - a finanční odměna 10 tisíc dolarů. Cena Franze Kafky se uděluje od roku 2001.

Dosavadními nositeli ceny jsou Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy a Arnošt Lustig - tedy autoři, o nichž se mluví v souvislosti s Nobelovou cenou za literaturu.

Když ji Rakušanka Elfriede Jelineková před třemi lety dostala, prohlásila, že ji měl dostat právě její krajan Handke, jeden z nejznámějších evropských autorů.

Foto: Pavel Kroulík

Hojně překládaný Rakušan patří k podobně nelehkým a radikálním spisovatelům. „Očekávám rozbití všech obrazů světa, které se zdají definitivní," prohlásil kdysi Handke jako odpověď na otázku, zda má literatura vyprávět příběhy, nebo na ně rezignovat ve prospěch něčeho jiného.

Sedmašedesátiletý rodák z Korutan napsal několik desítek próz, divadelních her a esejů, podílel se i na filmech Wima Wenderse (je autorem literární verze scénáře k Nebi nad Berlínem).

Proslulost si získal experimenty už v 60. letech, kde zkoumal komunikaci a hlavně jazyk, jehož prostřednictvím reflektujeme skutečnost. Slavná je jeho hra Spílání publiku z roku 1966 - skutečné "urážení" diváků, tok myšlenek, úvah i útržků na téma smyslu divadla a divadelního textu, kde herci nemají přiděleny pevné party.

Posléze ale tyto formální experimenty opustil; jeho novější prózy připomínají jakousi montáž dokumentárního filmu, ve kterých převažuje intenzivní a citlivé pozorování, popis člověka i věcí v jemném pohybu a v nejjednodušších situacích.

Foto: Aktuálně.cz

Právě z popisu „holými" slovy - bez psychologizování i hierarchizace - se pak podle Handkeho vyjevuje opravdové porozumění světu.

Většina Handkeho nepojmenovaných románových postav cestuje, prostupuje mezi realitou a fikcí a je vystavena měnícímu se času a prostoru. Příběh, pokud se tak dá nazývat děj jeho knih, má nabývat obrysy až v "nitru čtenáře", jenž se musí napojit na autorovu citlivost.

O co neuchopitelnější jsou jeho knihy, o to průraznější bylo jeho nejznámější politické angažmá - tedy jeho intervence na obranu Srbska a vztah k Slobodanu Miloševičovi. Zastával se tohoto státu a žádal prolomení protisrbského monopolu panujícího ve světovém tisku.

„Takzvaný svět, domnělý svět ví o Slobodanu Miloševičovi vše. Takzvaný svět zná pravdu. Proto zde dnes není ten domnělý svět přítomen," řekl Handke při Miloševičově pohřbu. „Já neznám pravdu. Ale dívám se. Vzpomínám si. Cítím. Ptám se. Proto jsem dnes tady," řekl nad Miloševičovým hrobem.

Handkeho nová hra byla nato stažena z příprav v pařížské Comédie Franćaise a autor rezignoval na düsseldorfskou Cenu Heinricha Heineho.

Jeho příznivci ale tvrdí, že toto "selhání" nelze pochopit bez autorovy tvůrčí strategie i bez vztahu k bývalé Jugoslávii. Handke velmi miloval svou slovinskou matku, jež spáchala sebevraždu, a Balkán byl pro něj územím klidu a míru.

Podle statutu se Kafkova cena uděluje za dosavadní tvorbu, alespoň jedno dílo autora musí být knižně vydáno v českém jazyce. To Handke bohatě splňuje; jeho knihy u nás vydává po listopadu nakladatelství Prostor.

Vyšla tu mimo jiné díla Tři pokusy (1993), Dětský příběh; Číňan bolesti (1997), Za temné noci jsem vyšel ze svého tichého domu (1999) či v roce 2006 kniha Don Juan (ve vlastním podání).

 

Právě se děje

před 7 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy