Konec starého obrázku se lvem. Národní galerie má nové logo od Studia Najbrt za 1,3 milionu

ČTK ČTK
3. 5. 2018 15:46
Instituce spravující největší českou sbírku výtvarného umění bude nadále vystupovat pod názvem Národní galerie Praha. Nový vizuální styl od Studia Najbrt zavede během následujícího roku.
Nové logo Národní galerie se skládá ze tří velkých písmen, to třetí lze vidět po rozkliknutí obrázku.
Nové logo Národní galerie se skládá ze tří velkých písmen, to třetí lze vidět po rozkliknutí obrázku. | Foto: ČTK

Národní galerie v Praze bude mít nové logo, které v zakázce za 1,3 milionu korun navrhlo Studio Najbrt. U této příležitosti také instituce oznámila, že do budoucna bude používat označení Národní galerie Praha a zkratku NGP.

Logo se skládá ze tří velkých tiskacích písmen sestavených do dvou řad pod sebe. Kvůli lichému počtu spolu tvoří nedokončený čtverec. Uprostřed je prázdné místo, které ze všech tří písmen část skrývá či vykusuje.

Pro různé příležitosti se písmena budou používat v černé barvě, bílé či jen v podobě tenké linky, kterou překryje obraz či text.

"Nová grafická identita a její postupná implementace do veškeré vizuální komunikace Národní galerie Praha je dalším krokem v otevírání se široké veřejnosti," míní generální ředitel instistuce Jiří Fajt.

Ten chtěl grafickou totožnost změnit hned záhy poté, co roku 2014 nastoupil do funkce. Tehdy Fajt vysvětloval, že dosavadní logo přestalo splňovat nároky moderního muzea výtvarného umění a je konzervativní, příliš historizující.

Staré logo obsahující českého lva tak galerie ze své vizuální identity odstraňuje nyní, zrovna v roce 100. výročí založení Československa.

Výběrové řízení vyhlášené před třemi lety skončilo neúspěšně, Národní galerie jej tehdy zrušila. Do nové soutěže letos v lednu vyzvala deset tuzemských grafických studií. Zúčastnilo se jich devět, do druhého kola společně se Studiem Najbrt postoupily firmy Side2 a Heyduk, Musil & Strnad.

Galerie říká, že chtěla najít grafickou identitu, která ji zpřístupní široké veřejnosti - a to atraktivní, současnou i výraznou komunikační formou.

Dosud Národní galerie používala toto logo.
Dosud Národní galerie používala toto logo. | Foto: www.ngprague.cz

"Naší dlouhodobou ambicí je posilovat roli Národní galerie nejen u nás, ale také v zahraničí. Z tohoto důvodu nové logo pracuje se zkratkou NGP - Národní galerie Praha, která akcentuje její unikátní lokaci a nezaměnitelnost s jinými světovými národními galeriemi," vysvětluje změnu Jiří Fajt.

Vizuální identita od Studia Najbrt je podle něj založena na výrazném logotypu, který vychází ze smyslu a poslání Národní galerie, jímž je prezentace umění.

Podle zadání soutěže bude galerie jednotlivé výstupy, které tvoří součást zakázky, dostávat postupně. Do konce srpna by měla mít grafický manuál a principy používání nové identity. Návštěvníci NG, nově NGP, by novou vizuální identitu mohli spatřit s kampaní před podzimní sezonou.

Do poloviny příštího roku by pak změna měla být znát též na webu instituce. S vyhlášením výsledků dnes v pražském Veletržním paláci začala výstava všech soutěžních návrhů, potrvá do 3. června.

Studio Najbrt funguje od roku 1994 a je jedním z nejznámějších tuzemských grafických studií, používání jeho práce je mezi zdejšími kulturními institucemi známkou prestiže. Dlouhodobě Studio Najbrt spolupracuje s karlovarským festivalem, vytvořilo nová loga několika českých měst, akademických institucí, finančních skupin, pracuje pro Českou filharmonii, fotografa Josefa Koudelku nebo restaurační společnost Ambiente.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy