Komunisté mu zakázali mayovky. Galerie Smečky připomíná kresby a život Zdeňka Buriana

Magdaléna Medková Magdaléna Medková - za podpory: Logo Pražská plynárenská
25. 11. 2019 16:00
Malíř Zdeněk Burian za svůj život vytvořil třináct tisíc kreseb, olejomaleb a skic, které jsou dodnes součástí knih Karla Maye, Eduarda Štorcha anebo Julese Verna. Nadšený tremp se věnoval hlavně dobrodružné literatuře, po válce se ale k moci dostali komunisté a ti mu westernovky brzy zakázali. Burianovu kariéru zachránily ilustrace k pravěku, které představitelé státu prodávali do Německa.
Galerie Smečky připomíná kresby a život Zdeňka Buriana. | Video: Veronika Bucková

Výstava Vlastní cestou, která je od 13. listopadu do 15. února k vidění v Galerii Smečky, představuje celé spektrum Burianovy tvorby. První ilustrace vytvořil v 20. letech minulého století, ty poslední těsně před svou smrtí v době normalizace.

"To nejkrásnější, co tu máme, jsou vzácné originály ke knihám Karla Maye a pak k dalším několika knihám z legendární edice S puškou a lasem z nakladatelství Toužimský a Moravec," říká kurátor Vladimír Prokop.

Burian za svůj život vystřídal několik technik, na výstavě jsou obrazy a ilustrace malované temperami, olejovými barvami i kvašovou technikou.

"Právě kvaš je pro tvorbu Zdeňka Buriana nejvíc charakteristický. Český ilustrátor ho dotáhl k dokonalosti a troufl bych si říct, že ho v této technice dosud nikdo nepřekonal," tvrdí Prokop.

Malba na papíře, která byla v 20. letech typická pro americkou filmografii, vzniká smícháním vodových barev s krycí bělobou a pryskyřičnou, lepivou látkou - často se používala arabská guma. V porovnání s vodovými barvami je kvaš hustší a sytější. 

"Sám Burian kvaš vytvářel tak, že si základní kompozici nakreslil na tvrdý karton, který přes noc namočil do vody. Druhý den na něj maloval temperami společně s bělobou, které se na promočeném papíru rozpíjely. Proto jsou jeho obrazy tak měkké," vysvětluje kurátor.

V době normalizace ho zachránil pravěk

Zdeněk Burian miloval tremping a dobrodružnou literaturu. Od 20. let ilustroval knihy, které vycházely v tehdejším nakladatelství Toužimský a Moravec. Dal podobu kovbojům a indiánům v knihách Karla Maye a ilustroval i záhadné příběhy Julese Verna. 

"Jakmile došlo k znárodnění - nebo lépe řečeno ke krádeži - soukromých nakladatelství, komunisté zakázali dobrodružnou literaturu a zahájili velkou propagandu proti anglosaským autorům. Buriana to velmi ranilo, přišel o to, co ho naplňovalo celý život," říká Prokop. 

Zdeněk Burian/Vlastní cestou

Galerie Smečky, Praha, do 15. února.
Vstupné: děti, studenti, senioři od 65 let a ZTP mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské, ostatní zaplatí 50 korun.
Více informací na www.galeriesmecky.cz.

Myslel, že už nikdy nebude tvořit, psal rozhořčené dopisy na ministerstvo kultury a vyprošoval si urážky typu, že je posluhovač buržoazie. Nakonec našel s komunisty alespoň nějaký kompromis, nechali ho ilustrovat knihy k pravěku, kterým se věnoval s paleontologem Josefem Augustou od roku 1938.

"Pravěk jej a jeho rodinu v podstatě zachránil. Nejprve mu komunisté házeli klacky pod nohy, protože neilustroval socialistický realismus, pak ale Buriana začali milovat. Rekonstrukce pravěku, které s profesorem Augustou vytvářel, komunisté vyváželi do západních regionů a získávali za ně valuty," dodává kurátor výstavy. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy