Knižnímu trhu vládne soft porno. Změní to Rowlingová?

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 4. 2013 12:06
Oba díly Padesáti odstínů šedi vedou žebříček nejžádanějších knih
E. L. James
E. L. James | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Loňský rok byl i na českém knižním trhu ve znamení fenoménu Padesát odstínů šedi britské autorky píšící pod pseudonymem E. L. James.

Podle žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů byla první část její trilogie nejen nejprodávanější knihou ženské autorky, ale překonala i autory bestsellerů z oblasti populární severské krimi. Podle neoficiálních údajů se knihy prodalo kolem 100 tisíc výtisků.

Foto: Aktuálně.cz

Padesát odstínů vede i letošní týdenní žebříčky, a od té doby, co vyšel letos v lednu i druhý díl, se o první dvě místa dělí obě knihy. Obecně žebříček nejprodávanějších knih ženských autorek charakterizuje převaha oddechových žánrů.

Vedle E. L. James se loni hodně kupovala britská autorka humoristických knížek Dawn Frenchová. V první desítce nejprodávanějších knížek roku 2012 jsou ale ještě dvě autorky - Kateřina Tučková s Žítkovskými bohyněmi, které oživily zájem také o starší román autorky, Vyhnání Gerty Schnirch, a Pražská zima Madeleine Albrightové.

Do týdenních žebříčků prodejnosti knih často zasáhnou různé mimoliterární vlivy. V souvislosti s uvedením filmu Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel tak byl třeba na čas zájem o knihu podle filmu, po loňském odsouzení vraha spisovatelky Simony Monyové se zase zvedl zájem o její knihy, který výrazně stoupl také po její smrti v předchozím roce.

Změní trh Prázdné místo?

Ve čtvrtek 4. dubna vychází v češtině Prázdné místo, první román, který autorka oblíbeného Harryho Pottera J. K. Rowlingová napsala pro dospělé a jehož vydání očekávají knihkupci s nadějí na vyšší tržby.

Foto: Aktuálně.cz

V Británii, kde kniha vyšla loni v září, se však jednoznačným trhákem nestala. Za první týden od uvedení na trh se jí prodalo 375 tisíc tištěných a elektronických exemplářů a například zmíněnou erotickou knihu Padesát odstínů šedi si během prvního týdne koupilo 664 tisíc lidí. Rekord v tomto směru drží sama Rowlingová s poslední potterovkou, Harry Potterem a relikvií smrti, které se za první týden v roce 2007 prodalo v Británii 2,6 milionů kusů.

Není totiž pravidlem, že knihu prodává jen slavné jméno, zejména v případě, že autor vybočí ze žánru, ve kterém je zavedený.

"A Rowlingová, kdyby vydala další knihu určenou hlavně dětem, jistě by sklidila obrovský úspěch. Tohle se však těžko odhaduje, její nový román není úplně oddechová literatura," řekla tajemnice svazu knihkupců Marcela Turečková. Odhaduje však, že na prodej Padesáti odstínů asi Rowlingová ani v Česku mít nebude.

Podobného překročení žánru se dopustil třeba v Česku velmi oblíbený autor Robert Fulghum, jehož doménou byly kratší povídkové útvary. Když přišel s třísvazkovým románem, americký nakladatel se ho obával, kniha vyšla česky ve světové premiéře, ale ani jeho tuzemští fanoušci ji nepřijali tak nadšeně, jako předchozí tituly.

Podobně norský autor kriminálních bestsellerů Jo Nesbo bourá žebříčky knih pro dospělé, jeho příběhy určené dětem ale u této cílové skupiny trháky nejsou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy