Knihy zavražděné ženské autorky Monyové mizí z pultů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
9. 8. 2011 8:51
Dotisk je nejistý, nakladatelem byl podezřelý manžel
Foto: www.monyova.cz

Praha - Zájem o knihy nedávno zemřelé spisovatelky Simony Monyové stoupl až čtyřnásobně. Knihkupci vyprodávají poslední kusy. Dotisk knih je ale zatím nejistý. Nakladatelem Monyové byl její manžel, kterého policie podezřívá, že svou ženu zavraždil.

Nárůst zájmu o "romány o manželství a lásce", kterými si Monyová získala přízeň celé řady čtenářů, hlásí zejména velká knihkupectví. "Od středy, kdy se informace o tragické smrti autorky objevila, jsme zaznamenali, že zájem o její knihy vzrostl o 400 procent," řekla mluvčí knihkupectví Luxor.

Vyšší prodejnost autorčiných děl hlásí i konkurenční Kanzelsberger. "Prodeje vzrostly v průměru stoprocentně, ale třeba její poslední knihy Srdceboly jsme minulý týden prodali třikrát tolik než týden předtím. Knížka se dokonce stala nejprodávanějším titulem minulého týdne. Pro srovnání: týden předtím byla publikace až na devátém místě," sdělil mluvčí Kanzelsbergeru Zdeněk Fekar s tím, že mezi dvaceti nejžádanějšími tituly tohoto knihkupectví jsou dokonce hned čtyři knihy od Simony Monyové.

Foto: Boris Ingr - MONY

Oba velcí prodejci knih na českém trhu se shodují, že v současné době je o knihy Monyové takový zájem, že zásoby jejích románů rychle mizí. Dodavatelé už všechny vydané knihy rozvezli po republice a další dotisk knih je zatím v nedohlednu.

Mnohé zákaznice si tak podle prodejců kupují i několik autorčiných titulů najednou, které jim v domácích knihovnách chyběly. "Kromě čtenářek, které četly Monyovou pravidelně, přicházejí i zákazníci, kteří si od ní něco chtějí přečíst právě nyní," dodal.

To potvrzuje i Městská knihovna v Praze. "Autorka se ve velkém půjčovala už před svou nečekanou smrtí. Předpokládáme, že zájem se ještě o něco zvýší, protože si lidé, kteří ji neznají, budou chtít udělat představu, ale úplnou lavinu nečekáme. Dílo autorky není úplně pro každého," sdělila mluvčí instituce Lenka Hanzlíková.

Zvýšený zájem o knihy zesnulé spisovatelky se nicméně dal očekávat. Obdobný nákupní "boom" knihkupci zaznamenali už při letošním úmrtí spisovatele Zdeňka Šmída či Arnošta Lustiga. "Je to smutné, ale pravdivé. Tragická událost zvyšuje zájem. Obzvlášť to platí o lidech, kteří nám jsou blízcí, což v případě Čechů, respektive Češek, Simona Monyová byla. Podobně jako smrt skladatele Karla Svobody plnila stránky novin, tak v knihkupectvích se prodávaly jeho životopisy," dodal Fekar.

Čtěte také:
To není ženský román. Spisovatelku asi ubodal manžel
Manžela zavražděné spisovatelky vyslechnou až v pondělí 

Tento trend nicméně často neplatí pro menší knihkupectví. "Monyové knihy jsme vyprodali ještě za jejího života. Takže ani neevidujeme nějak výrazně větší zájem o její romány. Nemáme je již delší dobu," potvrdila jedna ze zaměstnankyň pražského knihkupectví Fišer.

Simona Monyová za svoji kariéru spisovatelky napsala na 25 knih. Jen letos jí vyšly tituly Citová divočina a Srdceboly, které se okamžitě staly bestsellery. Pro její popularitu mezi čtenáři a pracovitost, kdy na trh uváděla i několik titulů ročně, se jí v literárních kuloárech přezdívalo "Viewegh v sukních".

 

Právě se děje

Další zprávy