Knihu roku napsala tlustou tužkou Bohumila Grögerová

Kultura Kultura, Red Kul
18. 4. 2009 22:04
Hlavní cenu Magnesia Litera má básnická skladba Rukopis.
Bohumila Grögerová a Josef Hiršal na fotografii Hany Hamplové z osmdesátých let.
Bohumila Grögerová a Josef Hiršal na fotografii Hany Hamplové z osmdesátých let. | Foto: pistorius.cz

Praha - Titul Kniha roku, který uděluje literární soutěž Magnesia Litera, získala pro rok 2008 básnická skladba Rukopis Bohumily Grögerové. Kromě hlavní ceny spojené s částkou 200 000 korun si v sobotu ze Stavovského divadla odnesla vítězství v kategorii poezie.

Večerem provázela herečka Anna Geislerová, záznam mohou vidět diváci České televize v neděli.

Foto: Aktuálně.cz

Rukopis Bohumily Grögerové vydalo nakladatelství Pavel Mervart a doprovází jej kresby Adrieny Šimotové. Její začátek je tragický, když autorka cituje zprávu z nemocnice o své slepotě; ale závěr knihy psané volným veršem je smířlivý, ba nadějný: dokud jsou nablízku přátelé, dokud zbývá fantazie a paměť, dokud lze psát a neztratit zcela pouto se skutečností, není tak zle.

Texty mimochodem psala tužkou s tlustým hrotem, aby je po sobě vůbec mohla přečíst. Kniha má i v tištěné podobě netradičně velké písmo - autorka ji psala již téměř nevidoucí. Text ignoruje interpunkci i velká písmena.

Grögerová - básnířka, prozaička, překladatelka, autorka rozhlasových her a knih pro děti, jež je známá především spoluprací s Josefem Hiršalem - je nejstarší oceněnou autorkou v osmileté historii cen; letos se dožívá osmaosmdesáti let. Literární ceny se jí však navzdory bohatému a výraznému dílu spíše vyhýbaly, teprve v březnu dostala cenu PEN klubu za celoživotní dílo.

Objevem roku 2008 se stal Pavel Göbl s knihou Tichý společník vydanou v Dauphinu. Dvaačtyřicetiletý literární debutantant vystudoval FAMU, spolurežíroval snímek Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí. I oceněná novela se stala podkladem právě vznikajícího filmu.

Foto: Aktuálně.cz

Literu za knihu pro děti dostal podle očekávání Pavel Šrut za své Lichožrouty. I příběh bytostí, které se živí ponožkami, se chystá do kin: producent Ondřej Trojan už připravuje celovečerní animovanou verzi v režii ilustrátorky knihy Galiny Miklíkové.

Literu za prózu dostal Martin Ryšavý a jeho dvoudílné Cesty na Sibiř, které vydala Revolver Revue. Za publicistiku byla oceněna Radka Denemarková za knihu Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla vydanou v Hostu.

Cenu za přínos české literatuře dostal Lexikon české literatury autorů Vladimíra Forsta, Jiřího Opelíka a Luboše Merhauta. Nakladatelství Academia loni čtvrtým dílem lexikonu završilo nejobsáhlejší projekt poválečné literárněvědné bohemistiky.

Libuše Bělunková, předsedkyně letošní poroty cen Magnesia Litera, s knihou Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla z nakladatelství Host, nominované v kategorii publicistika.
Libuše Bělunková, předsedkyně letošní poroty cen Magnesia Litera, s knihou Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla z nakladatelství Host, nominované v kategorii publicistika. | Foto: Ondřej Besperát

Čtyři svazky obsahují přes 3700 hesel a zahrnují českou literaturu od staroslověnských a latinských počátků do poloviny 20. století. Kniha loni zvítězila v tradiční anketě Lidových novin.

Literu za nakladatelský čin si odnášejí nakladatelství Akropolis a Kvarta a Divadelní ústav za Spisy Františka Langera. Literu za překlad dostaly dvoudílné Deníky maďarského spisovatele Sándora Máraie, které v překladu Estery Sládkové a Dany Gálové vydala Academia.

Cenu v oblasti naučné literatury dostala publikace Josefa Vojvodíka, jež zkoumá vztah avantgardního umění první poloviny 20. století k umění baroka a manýrismu.

Čtenáři neudělili svou Kanzelsberger cenu Michalu Vieweghovi či Zdeňku Svěrákovi, ale "nenápadným" vzpomínkám Jiřího Šimona Ukradený domov, které vydal Knižní klub.

Představení nominovaných knih na tiskové konferenci v kavárně Divadla bez zábradlí.
Představení nominovaných knih na tiskové konferenci v kavárně Divadla bez zábradlí. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Magnesia dala dohromady známá jména s debutanty
Přehled nominovaných na cenu Magnesia Litera
Šrut vypátral, kdo nám žere ponožky. Lichožrouti
Knihy na cestě. Nominace na Magnesii za prózu

Autor, který zemřel měsíc po jejím vydání, popisuje, jak jeho rodinu stihne typický osud "kulaků" - konfiskace majetků a násilné vystěhování. Spolu s fotografiemi z rodinného archivu vznikl působivý a věrohodný portrét 40. a 50. letech minulého století.

Ceny Magnesia Litera se udílely poosmé. Nominace vybírají a ceny v osmi kategoriích udělují odborné poroty. Kategorie Litera za přínos české literatuře nominace nemá; hlavní cenu Kniha roku vybírá zvláštní komise ze všech nominovaných titulů.

Ceny tradičně podporuje svou záštitou Václav Havel. Po vzoru Británie chtějí Magnesie napomoci orientaci na nepřehledném knižním trhu a usilují o popularizaci dobré literatury; k tomu patří i vybuzení zájmu médií pomocí zveřejňování nominací a série autorských čtení.

Nicméně právě před letošním vyhlašováním s v médiích objevily námitky, že cena málo vyzdvihuje díla srozumitelná nejširšímu publiku. Nominace prý rozhodně neměla minout například knihu Terezy Boučkové Rok kohouta, kterou cenila kritika i hojně kupovali čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy