Knihománie uvede nové severské detektivky i Palahniuka

Kultura Kultura
21. 4. 2012 12:03
Nově vyjde také Shakespeare nebo Agatha Christie
Foto: Graham Turner

Praha - V následujících čtrnácti dnech vychází nový Palahniuk, Steelová a dalších 18 význačných knižních titulů. Ku příležitosti Světového dne knihy nakladatelé uspořádali akci nazvanou Knihománie, která chce zvýšit prodej knih v Česku podobně, jako se to podařilo Velkému knižnímu čtvrtku z loňského října.

Třiadvacátého dubna zemřeli dva velikáni literatury William Shakespeare a Miguel de Cervantes y Saavedra. Organizace UNESCO tak na jejich počest v roce 1995 vyhlásila Světový den knihy a autorských práv, jenž má připomenout radost ze čtení knih.

Foto: Reuters

Právě myšlenku požitku čtení si jako heslo vzalo patnáct nakladatelů a více než tři sta tuzemských knihkupců, kteří ve dnech 21. dubna až 13. května zahrnou čtenáře knižními novinkami, různými slevovými akcemi a doprovodným programem.

Záběr Knihománie je poměrně široký a snaží se pokrýt takřka celé spektrum příznivců literatury. V sobotu ji tak zahájí druhý díl kuchařky Jídlo jako životní styl s radami jak zhubnout a následně vyjde několik knih pro ženy (Dědictví krve od Danielle Steelové), muže (Prokletí od Chucka Palahniuka) nebo děti (první svazek souborného vydání komiksů o Asterixovi). Kromě genderového a věkového rozdělení čtenářské obce však Knihománie sleduje i další pomyslné linie, případně trendy v současné literatuře.

Pomsta po seversku

Larsson, Nesbo, Mankell a další autoři si vydobyli celosvětovou popularitu a děl prvních dvou už se chytil i Hollywood. Úspěšné vlny severských detektivek se tak chytla i Knihománie a v jejím rámci vyjdou tituly dánského spisovatele Jussiho Adlera-Olsena, Arnaldura Indriðasona z Islandu a švédské dvojice Roslund & Helström. Všichni tři už přitom v zahraničí uspěli.

Foto: Aktuálně.cz

Mezinárodní bestseller autorské dvojice Roslund Anders a Hellström Borge nazvaný Box 21 je jakýmsi jejich představením se českému publiku a to představením poměrně nekompromisním. Příběh detektivního románu čtenáře vtáhne do tajů obchodu s bílým masem a kniha začíná v okamžiku, kdy do stockholmské nemocnice přivezou ztýranou ženu. Lékaři zděšeně zjišťují, že byla brutálně zbičována. Hlavní hrdinka se jmenuje Lydia a několik let žila uvězněna v luxusním bytě, kde vlastním tělem odpracovávala své dluhy. V téže nemocnici kriminalisté Ewert Grens a Sven Sundkvist pátrají po důkazech k usvědčení nájemného vraha - muže, jehož má Grens už pětadvacet let důvod upřímně nenávidět. Oba příběhy se protnou s dvojicí těl provrtaných kulkami a nemocniční márnicí plnou rukojmí.

„Box 21 je čtení pro otrlé. Čtenáři si mohou být jisti pouze jedním - hrdinové knihy se vůbec nechovají podle pro detektivku typických schémat zločin -> hledání pachatele -> odhalení. Popravdě, co čekat jiného, když se jako autoři sešli novinář a bývalý trestanec...,“ bloguje knižní nadšenec Marcel Kupka.

Oběť od Arnaldura Indriðasona také stojí na tématu pomsty, pouze zde měla vražda skrýt děsivé tajemství, které je třeba vypátrat a náležitě potrestat. O zasloužilosti současných šesti milionů prodaných výtisků svědčí například i odezva britského deníku Guardian, jenž knihu tituloval slovy: „Severská detektivka od nejlepšího autora krimi románu současnosti.“

Foto: Aktuálně.cz

Klasici nově a v novém

Vůbec poprvé se v češtině českým čtenářům představí devět povídek nejklasičtější zástupkyně žánru detektivky Agathy Christie. Časopisecky publikovaná díla z dvacátých a třicátých let a vyšla souborně až v roce 1997, více než dvacet let po smrti slavné královny zločinu. Sedm z nich pojí milostná, mystická či psychologická zápletka. Dvojici detektivek nazvaných Vánoční dobrodružství a Záhada bagdádské truhly zase vévodí vyšetřovatel Hercule Poirot.

Ještě dál do minulosti jde nakladatelství Odeon, které si vzpomnělo právě na patrna Světového dne knihy Williama Shakespeara, a ojedinělou dárkovou publikací tří z jeho her. Romea a Julii, Hamleta a Othella v překladu Jiřího Joska doprovázejí působivé ilustrace Petra Uchnára a literární skvosty v náležité grafické úpravě a luxusní vazbě chtějí být ozdobou každé domácí knihovny.

Bolestné vzpomínky na minulost

Na historii pak Knihománie myslí i v jiném slova smyslu a uvádí dva tituly nabízející neveselý pohled na historické události. Kniha tázající se Jaká je cena člověka představuje vzpomínky politické vězeňkyně Jefrosiňji Antonovny Kersnovské, které líčí brutální poměry v sovětských pracovních táborech.

Foto: Aktuálně.cz

Po záboru Besarábie Sovětským svazem, byla tato žena vyhnána z rodinného statku a o několik měsíců později odsunuta do Narynské tajgy na horním Obu, kde v nelidských podmínkách a pod vedením sadistického vedoucího pracovala v lese. Odhodlala se k útěku, po jeho neúspěchu a opětovném zatčení však byla obviněna ze špionáže a rozvracení sovětského zřízení, za což byla odsouzena k trestu smrti, změněnému na deset let nápravného pracovního tábora. Přes Novosibirsk a Barnaul se dostala až do Norilska, který se ve čtyřicátých letech teprve budoval a patřil k nejhroznějším místům v SSSR. Odtud vedla cesta jenom na svobodu, nebo pod drn.

Bližší by pak českému čtenáři měla být kniha rakouského literární vědce a esejisty Josefa Haslingera. Ten v takřka dokumentárním románu Jáchymov rekonstruuje stejnojmenné městečko s uranovými doly v Krušných horách. V centru vyprávění se ocitá české národní hokejové mužstvo, které v roce 1949 vybojovalo titul mistrů světa a jehož hráči byli o rok později zatčeni a odsouzeni k vysokým trestům za údajné spiknutí a plánování emigrace.

Nejvyšší trest si odnesl brankář Bohumil „Bóža“ Modrý, jehož sportovní kariéře, osobnímu životu, pobytu ve vězení a smutnému konci (zemřel několik let po propuštění na ozáření uranem) věnuje autor největší pozornost. V jedné rovině vyprávění čtenář sleduje osudy národního hokejového mužstva a brankáře Modrého, v druhé, zasazené do současnosti, pak kniha vypráví o setkání dcery brankáře a knižního nakladatele, který se tak o tomto justičním zločinu zprostředkovaně dozvídá.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy