Když se princové milují, pomůžou dětem pochopit gaye

Karel Veselý
12. 3. 2013 14:30
Pohádka o gay princovi hledá peníze na české vydání
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Za tři měsíce své existence už crowdsourcingový portál Hithit.cz pomohl vybrat peníze na nové desky písničkáře Xaviera Baumaxy či rappera Vladimíra 518 a nebo najít finance na zrealizování knihy o historii vozového parku pražského metra. Od pondělí 11. března se o podporu uchází také unikátní projekt vydání českého překladu nizozemské ilustrované pohádky s gay tématikou Princ a princ.

Iniciátorkou je překladatelka knihy Adéla Elbel známá také z brněnské hiphopové skupiny Čokovoko. Sponzorům podle míry štědrosti nabízí nejen výtisk knihy, ale také vstup na koncert své kapely, společnou večeři nebo individuální kurz kreslení s výtvarníkem Petrem Niklem.

Foto: Colours of Ostrava 2012

Stará královna se už víc než na trůně vidí v penzi, jenže aby mohl syn převzít vládu a stát se králem, musí se oženit. Začnou se sjíždět princezny z celého světa, ovšem princi se žádná z nich nelíbí. Přichází poslední princezna a v tu ránu se princ na první pohled zamiluje. Až na další stránce zjišťujeme, že za princeznou v zákrytu stojí její bratr Krasomil a že princ se zamiloval do něj. A protože je ta láska vzájemná, končí lovestory jako v každé správné pohádce happyendem, královskou svatbou.

To je v kostce děj pohádky Princ a princ, kterou v roce 2002 napsala holandská spisovatelka Linda de Haan a ilustrovala Stern Nijland. Kniha se následně dočkala osmi překladových vydání a také několika divadelních adaptací po celém světě. V roce 2004 vyšel druhý díl, v němž králové adoptují dítě.

Jen v USA se Prince a prince prodalo přes dvacet tisíc výtisků a o knize se mluvilo i v prezidentských primárkách v roce 2007, kdy její vydání podpořil i současný americký prezident Barack Obama. Pohádka ale také způsobila pozdvižení v konzervativních kruzích a některé knihovny ji odmítly zařadit do svých katalogů.

Foto: Aktuálně.cz

V roce 2006 bylo její předčítání žákům v hodinách sexuální výchovy objektem federální žaloby na základní školu v městečku Lexington v Massachusetts. Soud ale rozhodl ve prospěch školy. „Diverzita je charakteristickým znakem našeho národa," uzavřel případ soudce.

Homosexualita je v moderní společnosti stále menší tabu, a já bych touto knihou chtěla přispět k tomu, aby to děti už v útlém věku nevnímaly jako nějakou šokující věc," vysvětluje motivy projektu překladatelka knihy. „Myslím, že není potřeba děti podceňovat a tvrdit, že jsou na takovou problematiku ještě příliš malé. Nejvíc se totiž bojíme toho, co neznáme. Pojďte posunout osvětu z hodin biologie na druhém stupni do mateřských škol." dodává Elbel a připomíná, že vydání knihy v Nizozemsku podpořil časopis Groter groeien, místní masově rozšířené čtivo pro rodiče.

Pokud se přes portál hithit.cz podaří v následujících pětačtyřiceti dnech sehnat minimálně 88 tisíc korun, vyjde kniha Princ a princ u vydavatelství Meander specializující se na dětskou literaturu a uskuteční se i slíbené uzavřené koncerty Čokovoko pro sponzory. Pokud se cílová částka nesejde, peníze se vrátí zpět na účet odesilatele.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy