Kdo vyhraje cenu Czech Grand Design? Zabodovaly projekty inspirované technologiemi i ekologií

My dvě. Společný projekt designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové je nominovaný v kategorii Designér roku.
Šperky Elišky Lhotské.
Oděvy Lukáše Krnáče.
Šaty Lenky Vackové.
Design dvojice Říha-Polách.
Foto: Czech Grand Design
Kultura Kultura
24. 1. 2018 13:56
Lavičky pro chytrá města, hrnce ze skla, recyklované oděvy, samurajské vázy i luxusní gramofony zaujaly Akademii designu v letošních cenách Czech Grand Design. Akademici v devíti kategoriích nominovali 97 autorů, designérských studií i značek. Slavnostní vyhlášení vítězů se před televizními kamerami uskuteční 27. března v pražském Stavovském divadle.

Letošní nominace na ceny Czech Grand Design podle organizátorky Jany Zielinski v mnohém překvapily.

"Třeba skvělým zastoupením mladých českých tvůrců, kteří v loňském roce představili mimořádně povedené kolekce. Svědčí o tom zejména obsazení kategorie Módní designér roku, ve které zaujali Adam Kost, Lukáš Krnáč a Tereza Rosalie Kladošová, nebo kategorie Designér roku, kde sledujeme dvojici Herrmann & Coufal, Říha-Polách a My Dvě proti etablovaným jménům jako Rony Plesl či studio Olgoj Chorchoj," vypočítává Zielinski.

Ceny se udělují v kategoriích Designér, Módní designér, Designér šperku, Grafický designér, Fotograf, Ilustrátor, Objev a Výrobce roku.

Řada projektů reflektuje současná témata moderních technologií nebo udržitelného designu.

"Zaujala mě třeba kolekce šperků Elišky Lhotské, která slova přetavila v tvary, které vzniknou použitím swipe zadávání do chytrých telefonů, nebo recyklovaná kolekce Lenky Vackové," doplňuje Jana Zielinski.

Nejlepší práce se veřejnosti představí na festivalu Best of: Ceny Czech Grand Design 2017 v kreativním prostoru SmetanaQ na Rašínově nábřeží. Akce proběhne od 22. do 25. března, vítěz bude znám 27. března.

Vítěze tradičně vybírá Akademie designu ČR. Pro rok 2017 ji tvořilo 55 osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu.

Nejlepší projekty se volí ve tříkolovém hlasování. Absolutním vítězem je grand designér roku, zvolený napříč kategoriemi.

Loni v této kategorii uspělo studio deFORM Jakuba Pollága a Václava Mlynáře, které působí v Londýně. Designéři na sebe upozornili především interaktivní hrou Koski, která byla součástí výstavy Designéři dětem.

 

Právě se děje

před 50 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy