Kdo vyhraje cenu Czech Grand Design? Zabodovaly projekty inspirované technologiemi i ekologií

My dvě. Společný projekt designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové je nominovaný v kategorii Designér roku.
Šperky Elišky Lhotské.
Oděvy Lukáše Krnáče.
Šaty Lenky Vackové.
Design dvojice Říha-Polách.
Foto: Czech Grand Design
Kultura Kultura
24. 1. 2018 13:56
Lavičky pro chytrá města, hrnce ze skla, recyklované oděvy, samurajské vázy i luxusní gramofony zaujaly Akademii designu v letošních cenách Czech Grand Design. Akademici v devíti kategoriích nominovali 97 autorů, designérských studií i značek. Slavnostní vyhlášení vítězů se před televizními kamerami uskuteční 27. března v pražském Stavovském divadle.

Letošní nominace na ceny Czech Grand Design podle organizátorky Jany Zielinski v mnohém překvapily.

"Třeba skvělým zastoupením mladých českých tvůrců, kteří v loňském roce představili mimořádně povedené kolekce. Svědčí o tom zejména obsazení kategorie Módní designér roku, ve které zaujali Adam Kost, Lukáš Krnáč a Tereza Rosalie Kladošová, nebo kategorie Designér roku, kde sledujeme dvojici Herrmann & Coufal, Říha-Polách a My Dvě proti etablovaným jménům jako Rony Plesl či studio Olgoj Chorchoj," vypočítává Zielinski.

Ceny se udělují v kategoriích Designér, Módní designér, Designér šperku, Grafický designér, Fotograf, Ilustrátor, Objev a Výrobce roku.

Řada projektů reflektuje současná témata moderních technologií nebo udržitelného designu.

"Zaujala mě třeba kolekce šperků Elišky Lhotské, která slova přetavila v tvary, které vzniknou použitím swipe zadávání do chytrých telefonů, nebo recyklovaná kolekce Lenky Vackové," doplňuje Jana Zielinski.

Nejlepší práce se veřejnosti představí na festivalu Best of: Ceny Czech Grand Design 2017 v kreativním prostoru SmetanaQ na Rašínově nábřeží. Akce proběhne od 22. do 25. března, vítěz bude znám 27. března.

Vítěze tradičně vybírá Akademie designu ČR. Pro rok 2017 ji tvořilo 55 osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu.

Nejlepší projekty se volí ve tříkolovém hlasování. Absolutním vítězem je grand designér roku, zvolený napříč kategoriemi.

Loni v této kategorii uspělo studio deFORM Jakuba Pollága a Václava Mlynáře, které působí v Londýně. Designéři na sebe upozornili především interaktivní hrou Koski, která byla součástí výstavy Designéři dětem.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy