Kandidát na šéfa NG Fajt podal žalobu na Knížáka

Kultura ČTK Kultura, ČTK
28. 6. 2010 17:13
Současný ředitel o něm tvrdí, že galerii zadlužil
Milan Knížák
Milan Knížák | Foto: Petr Novák, Wikipedia

Praha  - Historik umění Jiří Fajt, jeden ze tří kandidátů na budoucího ředitele Národní galerie v Praze, podal v pondělí žalobu na současného ředitele Milana Knížáka.

podle svého právního zástupce Jiřího Kratochvíla požaduje Fajt po Knížákovi omluvu za jeho výroky, kterými prý ovlivňoval výběrové řízení. Knížák o Fajtovi mimo jiné tvrdil, že galerii v minulosti zadlužil. Fajt dříve působil jako ředitel Sbírky starého umění NG.

Jako nepravdivý Fajt označil především Knížákův výrok uvedený v březnu v České televizi. "Nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji (galerii) zcela ekonomicky zruinoval. Dodnes se jakoby z těchto věcí vzpamatováváme," uvedl tehdy Knížák na obrazovce.

Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát
Vývoj kauzy:
Knížákovi kritici píšou kvůli NG budoucímu ministrovi
Jiří David k NG: Zachutnala Riedlbauchovi moc?
Jmenujte do čela NG Fajta, píše David Riedlbauchovi
Doporučila komise za Knížákova nástupce Jiřího Fajta?

Hlásí se do konkurzu na šéfa NG opět Milan Knížák?
O Knížákovo křeslo v NG má zájem osm lidí
Bojujte o místo šéfa NG, vyzval ministr Nedomu či Lišku

Politika Knížáka instalovala a musí ho deinstalovat
Pospiszyl: Knížákovou snahou bude zůstat co nejdéle
Knížák sám odejde v roce 2011 z čela NG

Fajt požadoval prostřednictvím svého právníka po Knížákovi omluvu, té se mu ale nedostalo. "Na svých výrocích si trvám, nebudu se omlouvat," řekl již dříve Knížák.

Podle Kratochvíla jsou Knížákovy výroky nepravdivé, nedoložitelné a silně dehonestující. Fajt prý nemůže být nijak zodpovědný za hospodaření NG jako celku, protože nebyl generálním ředitelem.

Foto: Aktuálně.cz

Peníze, o které jde, představují přibližně 600 milionů korun. Jak dříve uvedl ekonomický náměstek NG Miroslav Tajč, kontrola ministerstva financí prověřující hospodaření galerie za roky 1995 až 1998 zjistila nedostatky v této výši a vyměřila NG dodatečný odvod a penále 68 milionů korun.

Sumu se následným jednáním podařilo snížit na 17,7 milionu korun a v několika splátkách vyrovnat do konce prvního pololetí roku 2005. Za dobu Knížákova působení bylo v NG několik kontrol a žádné nedostatky v hospodaření se nezjistily.

V době, během níž byly finanční nedostatky zjištěny, se v čele instituce vystřídalo několik ředitelů, v září 1998 tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) řízením galerie dočasně pověřil pracovnici ministerstva Dagmar Šefčíkovou. Sám tento krok přirovnal k vyhlášení nucené správy nad galerií. V létě 1999 se pak novým ředitelem stal Milan Knížák.

Fajta k účasti na výběrovém řízení vyzvalo samo ministerstvo kultury. Výběrová komise doporučila ministrovi Václavu Riedlbauchovi jmenovat právě Fajta. Riedlbauch se ale rozhodl nejmenovat nikoho a přenechat to svému nástupci.

Na začátku června doporučil budoucímu ministrovi kultury tři kandidáty. Vedle Fajta jde o současného ředitele Moravské galerie Brno Marka Pokorného a ekonoma Vladimíra Rösela.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy