Jsme na cestě. A vy? ptají se umělci v MeetFactory

Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 6. 2014 13:40
V galerii pražské MeetFactory vystavují mladí i etablovaní výtvarníci ve společné expozici nazvané Cesta.
Darina Alster, Veronika Slámová: Cesta, performance.
Darina Alster, Veronika Slámová: Cesta, performance. | Foto: meetfactory

Praha - Motiv cesty jako umělecká inspirace je společný vystavujícím v nové expozici pražské MeetFactory. Pro mezinárodní výstavu vznikla řada nových děl, která se objeví po boku kanonických prací, jako je film The Right Way od autorské dvojice Peter Fischli a David Weiss nebo projekt Benátky Františka Skály.

"Mapujeme posuny cest umělců nejmladší i již mezinárodně etablované generace do rovin performance nebo konstruovaných příběhů, instalace volně navazující na formy minimalismu a land-artu. Expozice zpracovává téma pohybu v současném umění, ale také pnutí mezi místem vzniku a místem prezentace, prostorem uvnitř a prostorem venku," říká kurátorka Karina Pfeiffer-Kottová.

Výstava představuje fotografie, filmy, videa, malby, prostorové a zvukové instalace i intermediální projekty, které v mnoha případech experimentují s tradičním rozvržením a hranicemi galerijního prostoru. Divákům nabízí vedle běžné návštěvy galerie i možnost popřemýšlet nad vlastní touhou nezůstávat na jednom místě.

Ukáže, že cesta zachycená v uměleckém díle může být pojata jako surrealistický návrat do minulosti, fyzikální zkoumání povětrnostních podmínek za jízdy autem, kolektivní sbírání artefaktů, nebo třeba skok padákem. Může se zhmotňovat do monumentálních instalací, nebo zůstat v rovině osobní vzpomínky naznačené skrze subtilnější média.

Výstava nazvaná Cesta potrvá do 22. srpna.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy