Jsem tvoje stáří, pozvi mě dál, mrazí diváky Koťátková

Radek Wohlmuth
4. 3. 2011 13:00
Autorka představuje v Budějovicích Paralelní životopis
Foto: Kometa

Recenze - Dům umění v Českých Budějovicích má na kontě další skvělou výstavu. Eva Koťátková tu představuje svůj Paralelní životopis.

Když autorka (1982) získala v roce 2007 Cenu Jindřicha Chalupeckého, bylo jí sotva pětadvacet a v té době ještě studovala na pražské AVU. Už její prezentace v Galerii Jelení v rámci výstavy finalistů vzbudila velký ohlas.

Foto: Kometa

O rok později zazářila ve Špálovce se svou Cestou do školy - expozicí, která rozkrývala odosobněný systém vzdělávacího panoptika. A také Paralelní životopis pracuje s podobně traumatizujícím obsahem. Navazuje na její projekt Město starých, který představoval fiktivní domov pro seniory.

Zamřížované deníky

Společným tématem obou výstav je osamění a izolace; lépe řečeno separace. Tu teď Koťátková stejně jednoduše jako působivě přivádí do tísnivého extrému, významná je i její přímost. Leitmotivem Paralelního životopisu jsou totiž mříže.

Čtěte také:
Koťátková zkoumá, jak nás srovnala cesta do školy
Chalupeckého cenu má vtipná Eva Koťátková

Jejich podoba je různá, ale jsou všude - reálné těsně kolem lůžka, nakreslené na tvářích a tělech lidí z fotografií i namalované na zdi jednoho z výstavních sálů, takže v cele se ocitne i každý návštěvník. Mřížový rastr má i lavička, na kterou se posadíte, abyste mohli zamřížovaným průhledem sledovat zařízený pokoj, z něhož jakoby právě před chvílí někoho odvedli.

Foto: Kometa

Nábytek i šaty v něm jsou dotýkané, dlouhodobě používané, kolem rozválené postele jsou knížky vyskládané do komínků, na skříních prázdné ptačí klece, na zemi popsané zmuchlané papíry a staré dopisy. Všechny předměty v cele fungují především jako němí svědkové událostí, jako otisk skutečnosti; zároveň je to svého druhu deník, který jsme si už ávno odvykli číst. Není náhodou, že některé z těch věcí zná člověk z bytu prarodičů.

Dalším výrazným motivem je kolečkové křeslo. V expozici se zase objevuje reálně, pro větší pocit nestability a závislosti postavené na stupínku, k tomu je navíc několikrát multiplikované v dokumentaci kolem stěn. I tady fotky a kresby pracují s náladou i atributy antikvárnosti, opotřebovanosti a časů, které dnes dávno nejsou pravda.

Mříže coby náhubky nebo svěrací kazajky, tituly knih, které dotvářejí skličující atmosféru - Člověk jaký jest, Bouří zrozeni, Soucit i vzdor…. Mimochodem, právě texty jsou tady jedinými otevřenými dveřmi z izolace; bohužel svět, který zpřístupňují, je „jen" ten vnitřní.

Musím si zkrátka zvyknout

Foto: Kometa

Množství dokumentačního materiálu předkládá Koťátková civilně, na dlouhých poličkách - buď mezi dvěma skly opřenými o zeď nebo ukřižované přímo do stěny dlouhými tenkými ocelovými jehlami. Subtilní křehká záležitost, stejně jako zobrazené věci.

Autorka mluví jakoby o někom jiném, člověku bez tváře, ale nikdy nezapomene atakovat a vtáhnout do své všednodenní kruté „hry" i diváka. Ani tady v záplavě fotek nechybí prázdné sklo se schématem zamřížované kukly ala Hannibal Lecter. Když se na něj podíváte, jemně se v ní odrazí vaše tvář. Paralelní životopis je proto paralelní, že se týká nás všech, i když to třeba teď tak nevypadá.

Zmrtvělé pozice, prostředky pro fixaci, dlahy - to je z dnešního pohledu standardní výrazový arzenál osmadvacetileté umělkyně, stejně jako motiv dítěte. Výraznou roli hraje i ve videu, které autorka pořídila v Liverpoolu. Školáci na něm deklamují příběhy starých lidí, které si před tím přečetli,  jako by byly jejich vlastní.

Foto: Kometa

„Nikdy by mě nenapadlo, že budu tak starý…musím chodit o holi a to jde hodně špatně…okno je pro mě zdrojem zábavy…jsem stará a musím si zkrátka zvyknout, protože to už nikdy nepřejde".  Celý sestřih, který jen zvyšuje pocity úzkosti, končí větou: „Chtěl bych být znova dítětem." Děti mluví těžkým dialektem, se kterým bude mít problém i Brit, natož Jihočech - a ne/komunikace je tak další rovinou osamění.

Konceptuálnímu umění se často vyčítá intelektuální nestravitelnost a odtrženost od života. Také Eva Koťátková občas používá modýlky a zkratky, ale když zvolí reál, jde to do morku kostí a ještě dál… Její Paralelní životopis je důkazem. Přestože je teprve březen, troufám si říct, že půjde o jednu z nejlepších výstav sezony.

Eva Koťátková: Paralelní životopis. Dům umění města České Budějovice. Výstava se koná do 11. března. V pondělí 7. března se koná komentovaná prohlídka výstavy za účasti autorky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy