Kniha Moravské galerie formou komiksu přibližuje dětem život a dílo Josefa Šímy

ČTK ČTK
26. 5. 2020 12:24
Zprostředkovat dětem život a tvorbu malíře Josefa Šímy je cílem nové knihy nazvané Jak namalovat vejce?, kterou vydala Moravská galerie. Obsahuje komiksové pasáže i působivé ilustrace.

Čtenáře od devíti let publikace seznamuje s náměty a motivy Šímových obrazů, mezi které patří například vejce, dále s pařížskou avantgardou a dějinami 20. století včetně obou světových válek.

V Moravské galerii už pro děti vznikla kniha Jak se dělá galerie, která získala ocenění na veletrhu v Boloni a nedávno se dočkala druhého vydání. Myšlenka na publikaci o Šímovi se objevila v souvislosti s přípravami výstavy z malířova díla v roce 2018.

"Než jsme se pustili do příprav knihy o Josefu Šímovi, snažila jsem se maximálně nastudovat nejen prameny o tomto malíři a lidech, kteří se pohybovali v jeho okruhu, ale i zahraniční knihy, jež by přibližovaly osudy konkrétního umělce dětem," uvádí autorka díla Silvie Šeborová, kritička současného umění a někdejší vedoucí lektorského oddělení Moravské galerie. "Těch věnujících se Picassovi či Leonardovi je sice poměrně hodně, ale žádná nám svým konceptem nevyhovovala," doplňuje.

S výtvarníkem a autorem kreseb Jiřím Frantou tak Šeborová hledala vlastní cestu, jak skloubit Šímův osud s historickým kontextem a jeho tvorbou. Vybrané příběhy ze života umělce nakonec zachycují komiksy.

Josef Šíma žil v letech 1891 až 1971, v mládí pobýval v Brně, později se usadil v Paříži. Jeho životní osudy podle galeristů mohou čtenářům dobře ilustrovat některé fenomény uměleckého světa ve 20. století, třeba jak obtížné je získat respekt v cizím prostředí nebo jak války ovlivnily umění i umělce samotné.

Příběh začíná v roce 1968, v den zahájení Šímovy retrospektivy v Paříži. Umělec na vernisáži vzpomíná na začátky v Československu, svůj obdiv k zázrakům vědy a techniky, k němuž ho přivedly knihy Julese Verna, či na život vojáka v zákopech první světové války.

Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Proč se Šíma rozhodl zkusit štěstí ve Francii, se čtenáři dozvědí díky studentům, kteří se malíře začínají vyptávat. Mistr je seznamuje s pařížskou bohémou, se svým přítelem Pietem Mondrianem a příklonem k abstraktní malbě.

Vysvětluje studentům, proč jsou pro něj důležité sny a podvědomí, jaký měl vztah k řeckým bájím a pověstem, kterak se snažil zachytit světlo nebo jak se podílel na opravě vitráží v rozbombardovaných kostelích. Vyprávění o životě slavného malíře končí happy endem - polibkem studentů, kteří se mezitím do sebe zamilovali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Čistý zisk skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun. Meziročně víc než osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. Skupina to v úterý oznámila v tiskové zprávě.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Letos ČEZ odvede českému státu více než 100 miliard korun na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy