Kniha Moravské galerie formou komiksu přibližuje dětem život a dílo Josefa Šímy

ČTK ČTK
26. 5. 2020 12:24
Zprostředkovat dětem život a tvorbu malíře Josefa Šímy je cílem nové knihy nazvané Jak namalovat vejce?, kterou vydala Moravská galerie. Obsahuje komiksové pasáže i působivé ilustrace.

Čtenáře od devíti let publikace seznamuje s náměty a motivy Šímových obrazů, mezi které patří například vejce, dále s pařížskou avantgardou a dějinami 20. století včetně obou světových válek.

V Moravské galerii už pro děti vznikla kniha Jak se dělá galerie, která získala ocenění na veletrhu v Boloni a nedávno se dočkala druhého vydání. Myšlenka na publikaci o Šímovi se objevila v souvislosti s přípravami výstavy z malířova díla v roce 2018.

"Než jsme se pustili do příprav knihy o Josefu Šímovi, snažila jsem se maximálně nastudovat nejen prameny o tomto malíři a lidech, kteří se pohybovali v jeho okruhu, ale i zahraniční knihy, jež by přibližovaly osudy konkrétního umělce dětem," uvádí autorka díla Silvie Šeborová, kritička současného umění a někdejší vedoucí lektorského oddělení Moravské galerie. "Těch věnujících se Picassovi či Leonardovi je sice poměrně hodně, ale žádná nám svým konceptem nevyhovovala," doplňuje.

S výtvarníkem a autorem kreseb Jiřím Frantou tak Šeborová hledala vlastní cestu, jak skloubit Šímův osud s historickým kontextem a jeho tvorbou. Vybrané příběhy ze života umělce nakonec zachycují komiksy.

Josef Šíma žil v letech 1891 až 1971, v mládí pobýval v Brně, později se usadil v Paříži. Jeho životní osudy podle galeristů mohou čtenářům dobře ilustrovat některé fenomény uměleckého světa ve 20. století, třeba jak obtížné je získat respekt v cizím prostředí nebo jak války ovlivnily umění i umělce samotné.

Příběh začíná v roce 1968, v den zahájení Šímovy retrospektivy v Paříži. Umělec na vernisáži vzpomíná na začátky v Československu, svůj obdiv k zázrakům vědy a techniky, k němuž ho přivedly knihy Julese Verna, či na život vojáka v zákopech první světové války.

Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Proč se Šíma rozhodl zkusit štěstí ve Francii, se čtenáři dozvědí díky studentům, kteří se malíře začínají vyptávat. Mistr je seznamuje s pařížskou bohémou, se svým přítelem Pietem Mondrianem a příklonem k abstraktní malbě.

Vysvětluje studentům, proč jsou pro něj důležité sny a podvědomí, jaký měl vztah k řeckým bájím a pověstem, kterak se snažil zachytit světlo nebo jak se podílel na opravě vitráží v rozbombardovaných kostelích. Vyprávění o životě slavného malíře končí happy endem - polibkem studentů, kteří se mezitím do sebe zamilovali.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy