Procházka archeologickým nalezištěm. Francouzská národní knihovna vystavuje Koudelku

Procházka archeologickým nalezištěm. Francouzská národní knihovna vystavuje Koudelku
Snímek z výstavy Ruiny.
Josef Koudelka hovoří s novinářem na výstavě Ruiny.
Snímek z výstavy Ruiny.
Snímek z výstavy Ruiny.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
16. 9. 2020 8:00
Výstava českého fotografa a člena agentury Magnum Josefa Koudelky nazvaná Ruiny začala toto úterý ve Francouzské národní knihovně Françoise Mitterranda, která se nachází v Paříži. Soubor je výsledkem Koudelkova třicetiletého putování za antickými památkami v okolí Středozemního moře.

Dvaaosmdesátiletý Koudelka, který se proslavil snímky sovětské okupace z roku 1968, za uplynulé tři dekády navštívil přes 20 zemí a 200 archeologických nalezišť. Zaznamenal je na stovkách černobílých panoramatických fotografií.

Vystavené snímky zachycují nejznámější a nejkrásnější památky antické civilizace nejen v Evropě (Francie, Itálie, Řecko, Kypr, Španělsko, Albánie), ale také v severní Africe (Alžírsko, Egypt, Libye, Tunisko) a na Blízkém východě (Turecko, Sýrie, Libanon, Jordánsko, Izrael, Palestina).

Ačkoliv některé fotografie už byly součástí jiných knih či výstav, jako celek je Koudelka nyní ukazuje poprvé. Francouzské národní knihovně navíc daroval 170 zvětšenin z této série, 110 jich je vystaveno.

"Scénografie výstavy je inspirována mou pražskou retrospektivní výstavou, která byla architektonicky moc povedená, a tak jsem tady chtěl mít něco podobného," říká Josef Koudelka.

Výstava, která byla původně plánována na jaro a musela být odložena kvůli pandemii koronaviru, potrvá do 16. prosince. Ze sanitárních důvodů je počet návštěvníků limitován, pořadatelé doporučují rezervovat vstupnky on-line. Nakladatelství Xavier Barral u příležitosti výstavy publikovalo katalog. Obsahuje 170 reprodukcí a stojí 55 eur, v přepočtu zhruba 1500 korun.

Středobodem výstavy je 40 zarámovaných velkoformátových fotografií, zavěšených v prostoru ponořeném do tmy a jen stroze osvětlených. Divák tak může mít pocit, že se obrazy kolem něj vznášejí a ruiny starověkých civilizací vystupují ze tmy jako přízraky.

Kurátorka Héloise Conésaová v České televizi vysvětlila, že výstava je koncipována jako vizuální divadlo a divák jí prochází jako archeologickým nalezištěm.

Josef Koudelka: Myra, Turecko.
Josef Koudelka: Myra, Turecko. | Foto: © Josef Koudelka / Magnum Photos / Bibliothèque nationale de France

Koudelka v Ruinách nedokumentuje památky, ale pomíjivost a krásu krajiny i její proměny v čase. Pomíjivost evokuje také graficky zpracovaný název výstavy Ruins, navržený Alešem Najbrtem: jednotlivá písmena jako by se vytrácela do ztracena.

Josef Koudelka je jediným fotografem českého původu, jenž se stal členem prestižní agentury Magnum Photos.

V 60. letech se původním povoláním letecký inženýr začal věnovat divadelní a dokumentární fotografii, pracoval na cyklu Cikáni. V srpnu 1968 dokumentoval vstup vojsk Varšavské smlouvy do Prahy. Negativy se podařilo propašovat z Československa a fotografie byly otištěny v zahraničí, nejprve však jen pod pseudonymem P.P. (Prague Photographer).

V roce 1970 Koudelka opustil Československo a získal azyl ve Velké Británii, v roce 1974 se stal členem Magnum Photos, roku 1980 se přestěhoval do Paříže a sedm let nato obdržel francouzské občanství.

V emigraci Koudelka cestoval po Evropě a vytvořil většinu svých stěžejních cyklů jako Exily. K autorství série Invaze 68 se s ohledem na rodinu žijící v Československu veřejně nepřihlásil až do roku 1984.

V roce 2018 oceňovaný fotograf daroval velkou sbírku svých děl českému státu a měl v Praze dvě tematické a jednu retrospektivní výstavu: De-creazione a Invaze 68 ve Veletržním paláci a Návraty v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Nedávno pak Koudelku připomněly významné přehlídky také v zahraničí.

V roce 2017 mu byla věnována výstava La fabrique d’exils v pařížském Centre Pompidou, kterému fotograf o rok dříve daroval 75 snímků ze série Exily. V roce 2019 byly na festivalu v bretaňské La Gacilly vystaveny velkoformátové snímky ze série Invaze 68.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Hokejová Kometa Brno má 22 nakažených koronavirem

V hokejové Kometě Brno je 22 nakažených koronavirem z řad hráčů, členů realizačního týmu a zaměstnanců. Už v pátek byly kvůli onemocnění šesti hráčů odloženy její úvodní dva zápasy v novém ročníku extraligy. Po otestování dnes klub oznámil hromadný výskyt covidu-19.

"Bohužel z testů vyplynulo, že celkem 22 lidí z klubu je pozitivních. Další kroky budeme konzultovat s krajskou hygienickou stanicí," uvedl majitel a hlavní trenér Komety Libor Zábranský.

Brňané proto museli odložit páteční zápas 1. kola extraligy s Třincem i nedělní utkání v Litvínově. V příštím týdnu má hrát Kometa v pátek doma s Českými Budějovicemi a v neděli v Mladé Boleslavi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sparta i Brno měly kontrolní testy negativní a mohou hrát

Fotbalisté Sparty i Brna mohou v neděli odehrát zápas 4. kola první ligy. Povinné předzápasové testy u obou celků odhalily v kádru koronavirus, dnešní kontrolní odběry ale měli všichni zbylí členové týmu negativní. Kluby o tom informovaly na sociální síti twitter. Sparta bude v neděli doma proti Zlínu usilovat o návrat do čela tabulky, Zbrojovka přivítá Olomouc.

V brněnském týmu je po předzápasových testech pět nakažených, kteří byli ihned posláni do izolace. Opakované odběry žádný další pozitivní případ neodhalily a nováček nejvyšší soutěže tak může proti Sigmě nastoupit. Zbrojovka doplnila mužstvo několika hráči z rezervy.

Ve Spartě odhalily předzápasové testy koronavirus u jednoho hráče a jednoho člena širšího realizačního týmu. Při dnešních opakovaných odběrech měl podle vyjádření klubu další hráč hraniční pozitivní záchyt a byl umístěn do karantény. Pražská hygienická stanice i tak povolila Letenským nedělní utkání odehrát. Kvůli dvěma pozitivním testům Sparta v pátek zrušila přípravu prvního týmu a pro veřejnost uzavřela tréninkový areál na Strahově.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jeden mrtvý a pět zraněných při dopravní nehodě u Třebíče, silnice je neprůjezdná

Při dopravní nehodě tří osobních a jednoho nákladního automobilu zemřel v sobotu před polednem na Třebíčsku jeden člověk. Zranění utrpělo dalších pět lidí, včetně dvou dětí. Nehoda se stala u obce Příložany. Příčinu tragické události vyšetřuje policie, podle prvotního šetření šlo zřejmě o nesprávné předjíždění.

"Řidička osobního vozidla předjížděla nákladní vozidlo. Z dosud nezjištěných příčin se nestihla včas zařadit před předjížděné vozidlo a čelně se střetla s protijedoucím osobním vozidlem. Jedno z vozidel se po střetu odrazilo na třetí projíždějící osobní vozidlo," uvedla policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Silnice II/152 je v místě nehody neprůjezdná. 

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy