John Banville je letošním laureátem Ceny Franze Kafky

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 10. 2011 20:27
Cena je spojena s finanční odměnou 10 000 dolarů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Irský spisovatel John Banville v úterý v Praze převzal mezinárodní literární Cenu Franze Kafky 2011. Autor titulu Pražské obrázky - portrét jednoho města ve své děkovné řeči zmínil nejen odbornou porotu, ale i Kafku samého. Kromě gratulací přijal i bronzovou sošku Franze Kafky od Jaroslava Róny.

"Troufám si hádat, že kdyby tu dnes Kafka byl, jistě by užasl nad tím, že spisovatel z tak daleké země přebírá na Staroměstské radnici ocenění nesoucí jeho jméno," pronesl ve děkovné řeči autor, který se stal v pořadí 11. laureátem této ceny.

V odborné porotě letos zasedli britský nakladatel a vydavatel děl Samuela Becketta John Calder, francouzský literární kritik André Derval či germanista Kurt Krolop.

Literární kritik a spisovatel John Banville patří k nejvýznamnějším současným irským spisovatelům autorům; svou první knihu publikoval v roce 1970 (soubor povídek Long Lankin). Nyní je jako autor podepsán pod 18 romány. V Česku je znám například jeho román The Book of Evidence, kterou přeložil do češtiny Pavel Dominik; vyšla v roce 1999 pod názvem Kniha doličná. Za román The Sea z roku 2005 Banville získal prestižní Man Bookerovu cenu - česky titul vyšel v překladu Richarda Podaného s názvem Moře.

Jazykově vytříbený Banville byť dlouho byl především oblíbencem kritiků a porotců. Mnohé proto překvapil, že rok po Boekerovi vydal pod pseudonymem Benjamin Black detektivku. Od té doby napsal další čtyři kriminální romány; pod vlastním jménem vydal za tu dobu jediný „vážný" román The Infinities (Nekonečnosti, 2009).

Cenu každoročně uděluje Společnost Franze Kafky. Je určena autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost, náboženství a kulturu - tak jako Kafkovo dílo.

Udělována je za celou dosavadní tvorbu, přičemž alespoň jeden autorův titul musí být knižně vydán v českém jazyce. Cena je spojena s finanční odměnou 10 000 dolarů.

V minulosti si toto jediné mezinárodní literární ocenění v Česku odnesli Ivan Klíma, Haruki Murakami, Arnošt Lustig, Elfriede Jelineková či Harold Pinter, pozdější nositel Nobelovy ceny za literaturu. V loňském roce cenu převzal kontroverzní spisovatel Peter Handke.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy