Jen blbni, zkazíš to všem! Týc vymyslel výstavu ve vězení

ČTK Kultura ČTK, Kultura
30. 1. 2014 16:35
Nová výstava Romana Týce není prvoplánově kontroverzní, jako jeho předešlé projekty. V Dvorac Sec Contemporary se vrací do dětství a k omezování svobody.
Roman Týc v Dvorak Sec Contemporary.
Roman Týc v Dvorak Sec Contemporary. | Foto: Dvorak Sec Contemporary

Praha - Roman Týc využívá v názvu výstavy v pražské Dvorak Sec Contemporary stereotypní napomenutí, které rádi říkají učitelé či jiné dospělé autority dětem - ...jen blbni, zkazíš to všem! Obrací se tak do svého dětství a rodinného prostředí, které podle jeho vyjádření nebylo zcela funkční.

Připomeňte si Týcův projekt Semafory.
Připomeňte si Týcův projekt Semafory. | Video:

Výstava nepřináší prvoplánovou "kontroverzi", jak Týcovy projevy širší veřejnost vnímá, zato je mnohem osobnější a otevřenější než většina jeho dřívějších projektů. Rok, ve kterém oslaví Týc své čtyřicáté narozeniny, zahajuje bilanční výstavou, na níž začal myslet při pobytu ve vězení před dvěma lety. Tam se dostal v souvislosti se svou úpravou pražských semaforů. Za akci byl odsouzen a protože odmítl zaplatit pokutu udělenou soudem, šel do vězení.

"Mezní situace mě zasáhla i přesto, že trvala jen měsíc," říká Týc. Symbolizovala pro něj státní dohled, se kterým se konfrontuje svými intervencemi, a především despotického otce, který ovlivňoval jeho dětství. Jak se snažil vzdorovat jemu, vzdoruje i systému, z nějž cítí omezování svobody.

Roman Týc Dvorac Sec Contemporary
Roman Týc Dvorac Sec Contemporary | Foto: Aktuálně.cz

Současnou výstavu tvoří několik relativně samostatných instalací. Na přípravu nejnáročnější, ale možná nejpůsobivější, jsou nástěnné multimediální objekty Dveře. Dílo představuje kus pokoje v paneláku, především průzor jeho prosklenými dveřmi.

Týc objekty navazuje na své video Dveře z mého dětského pokoje z roku 2004, na kterém chlapec sleduje siluety a děje odehrávající se ve tmě za zavřenými dveřmi. Galerijní instalace ukazuje dveře, které mají kliku jen zvenčí, pozorovatel tedy nemůže jít a zjistit, co se za dveřmi skutečně odehrává, cítí jen nejistotu či obavy.

Blízko k realitě i osobní mytologii autora má i cyklus závěsných obrazů Ploty vytvořený z kusů drátěného plotu, do kterého autor udělal otvory. Plot funguje jako symbol překonávání překážek jen pro dospělé, pro kluka to žádná překážka není, každý kluk ví, že stačí udělat díru a jste na druhé straně, říká Týc.

Roman Týc Dvorac Sec Contemporary
Roman Týc Dvorac Sec Contemporary | Foto: Aktuálně.cz

Vzpomínky na rodinu a především matku, o níž jako malý přišel, se promítají i do Plotů - otvory v nich upravil tak, že vypadají jako kresby, znázorňují siluety matky s dítětem či jiného dospělého, u kterého se krčí trestané dítě. Pletivo na obrazy pochází ze staveniště tunelu Blanka a doplňuje nevyslovené téma výstavy i celé Týcovy tvorby, tedy překračování hranic.

Objekt Ordinace připomíná traumatizující pocity z dětství zase jinak. Výstavu doplňuje soubor pseudovýchovných frází Kolikrát ti to mám ještě opakovat?! Jeden z těchto artefaktů dal název i celé výstavě, která v galerii v Dlouhé ulici potrvá do 13. března.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 52 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy