Jako listovat dějinami umění. Sochař Zeithamml vystavuje své obrazy a kresby

ČTK Kultura ČTK, Kultura
17. 2. 2023 16:31
Dosud neviděné obrazy a kresby na papíře vystavuje sochař Jindřich Zeithamml v českobudějovickém Domě umění. Přehlídka, jež začala tento čtvrtek a potrvá do 19. března, pro autora nezvykle obsahuje jedinou trojrozměrnou sochu.

Třiasedmdesátiletý rodák ze severočeských Teplic byl po roce 1968 vyloučen z pražské Akademie výtvarných umění. Chvíli se živil jako kameník na Karlově mostě nebo restaurátor, nakonec emigroval. "Dostat se ven bylo složité. Člověk musel mít známého v bance, na národním výboru. Nebyl jsem členem svazu výtvarných umělců a chtěl po nich pouhé potvrzení, že nejsem členem. Ale ani to mi nikdo nechtěl podepsat," vzpomínal pro Paměť národa, jak v utečeneckých táborech půl roku bez peněz čekal na udělení azylu.

Nakonec se Zeithamml usadil v Německu, kde dostudoval, našel si práci jako malíř v divadle a začal vystavovat i prodávat svá díla. Do Česka se natrvalo vrátil až koncem tisíciletí, přestože už roku 1995 se stal profesorem pražské akademie a začal tam vést jeden z ateliérů sochařství. Na škole nakonec přednášel do roku 2016.

Podle kurátora nynější výstavy Petra Vaňouse patří mezi arbitry současného českého sochařství. K umění přistupuje "z hlediska nadčasových principů, které jsou obecně tvůrčí, vztahují se k hmotě", říká. "Když přehlédneme sochařské dílo Jindřicha Zeithammla, vlastně si prolistujeme celé dějiny umění až na úplný počátek, kdy filozofie uvažovala v čistých idejích vztahu člověka a přírody," myslí si Vaňous.

Přehlídka v tomto záběru poprvé přibližuje autorovy obrazy a kresby na papíře. Díla, která dosud nevystavil, pocházejí z přelomu 70. a 80. let minulého století. Jako emigrant tehdy Zeithamml studoval na akademii v německém Düsseldorfu u profesora Norberta Krickeho. A na malbách i kresbách znázorňoval tytéž procesy, jež se odehrávaly v jeho sochařské tvorbě.

"Divák tady má jedinečnou možnost nahlédnout, jak Jindřich Zeithamml vnímá, jaké poslání má nést umělecké dílo. To poslání je nekonečný obrodný proces, cyklická stopa, která životu a světu dává smysl v tom, že se opakuje, že věci vznikají, zanikají," rozpráví kurátor. "Proces můžeme vztáhnout i k tomu, co člověka přesahuje a co se vztahuje k fenoménům víry, nekonečna. K něčemu, co se člověk snaží pojmenovat, ale nikdy se mu to nepodaří," dodává.

Do budějovického Domu umění umístil Zeithamml jediný trojrozměrný objekt, metaforickou sochu nazvanou Schrána. Připomíná sloup a sestává z částí, jež lze vnímat jako obrazy. "Je pojatá velmi barevně, část sloupu je prázdný prostor. Můžeme to číst metaforicky, že jsou jádra, která dávají věcem na povrchu smysl. Tady je to naznačené prázdným prostorem, který je ale vnitřně vyložený fólií z pravého stříbra. To znamená, že je to ta nejcennější část sloupu, kterou ale vidíme jen z určitého úhlu pohledu. Jsou to mimikry, barevné, takže vás přitáhnou, ale pak se setkáte s odvrácenou, daleko podstatnější stranou věci," interpretuje Petr Vaňous.

Diváci dále uvidí barevné tisky i dva barevně odlišné ovály z roku 1975, závěsné formáty na pomezí obrazu a sochy.

Zeithamml pracuje se základními geometrickými obrazci jako kruhem, čtvercem, obdélníkem. "Objevují se také přechodové tvary jako elipsa, deformovaný kruh. Přechodový stav, proces, který můžeme číst jako růst kruhu, nebo smršťování. Do geometrie se tak dostává pohyb, dostáváme se do procesu proměny, a to je zásadní téma," doplňuje Petr Vaňous.

Umělec v rozhlasových vzpomínkách řekl, že se zabývá "kruhem a čtvercem, anebo lépe řečeno cestou od kruhu ke čtverci a naopak, vztahy mezi vnitřním a vnějším, prostě proměnou, která se děje mezi rovným a křivým, nebo mezi křivým a rovným tvarem".

Jindřich Zeithamml již na jihu Čech vystavoval dvakrát, poprvé roku 2000 právě v budějovickém Domě umění, o dva roky později v krumlovském Egon Schiele Art Centru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy