Jak se fotily víly, lidské utrpení a dětské akty

Jak se fotily víly, lidské utrpení a dětské akty
Marc Garanger: Portrét Cherid Barkaoun, Alžír 1960. Autor sloužil jako voják a dostal za úkol vyfotit portréty Alžířanů na jejich nové francouzské průkazy. Pro alžírské ženy byla tato první zkušenost s fotografováním násilná. Proti své vůli, a navzdory své víře a kultuře, musely ukázat tvář neznámému muži. I pro fotografa to byla traumatizující zkušenost. Jako sympatizant levice a odpůrce války se podřizoval rozkazům pod pohrůžkami násilí.
Frank Fournier: Omayra Sánchez, Armero, Kolumbie, 1985. Fotografie byla pořízena  po výbuchu kolumbijské sopky, který uvolnil proud bahna, jenž způsobil smrt dvaceti čtyř tisíc lidí. Třináctiletá Omayra Sánchez zůstala uvězněná pod sutinami. Záchranáři se ji pokoušeli vysvobodit dva dny a tři noci, ale potřebná záchranná technika nedorazila včas. Vyčerpaná Omayra zemřela na selhání srdce. Její důstojnost a statečnost dojaly celý svět.
Elsie Wright a Frances Griffiths, Víla podává Iris květiny, 1920. V roce 1916 si Frances (10) a Elsie (16) hrály na yorkshirském venkově. Půjčily si fotoaparát, protože chtěly dokázat existenci víl a dalších nadpřirozených bytostí, se kterými se cítily spřízněné. Po vyvolání filmu rodina s úžasem konstatovala, že na fotografiích jsou opravdu víly. Obrázky nadchly A. C. Doyla, autora Sherlocka Holmese. Fotky zveřejnil a debata o pravosti fotek víly z Cottingley trvala několik desetiletí.
NASA, Buzz Aldrin na Měsíci, 20. července 1969. V roce 1969 přistálo Apollo 11 na měsíci. Dodnes však existují lidé, kteří tvrdí, že je to podvod, který NASA vytvořila ve svých studiích. O filmovém záznamu Aldrina, který pochoduje po Měsíci, se zase tvrdí, že je dílem režiséra Kubricka. Díky kameře, kterou byla vesmírná loď vybavena, sledovaly přenos záběrů z Měsíce milióny diváků.
Foto: Aktuálně.cz, Rudolfinum
Kultura Kultura
13. 9. 2011 16:41

Putovní výstava Kontroverze, jež mapuje právní a etickou historii světové fotografie, se přesunula do české metropole. Návštěvníci galerie Rudolfinum se mohou do 13. listopadu setkat se snímky, které vstoupily do dějin. Zobrazují lidské utrpení či nahotu a kladou otázku, kde končí umění. Etika hraje hlavní roli také u zinscenovaných 'reportážních' fotografií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

ČTÚ spustil aplikaci pro měření rychlosti internetu v mobilech

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes spustil mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy