Jack Kerouac je už zase Na cestě. Teď už bez cenzury

Pavel Turek
16. 8. 2007 13:58
New York - Na 36 a půl metrů dlouhou roli tenkých kreslících papírů, které k sobě slepil izolepou, napsal Jack Kerouac svůj nejslavnější román.
Foto: Aktuálně.cz

Během tří týdnů (v průběhu dubna 1951), nadopovaný prý výhradně kávou, ze sebe Jack Kerouac vychrlil text v nejlepším duchu spontánní prózy - žádným odstavcem nepřerušovaný tok zážitků.

Ten se nyní k padesátému výročí prvního vydání dočkal v nakladatelství Viking kompletního přetisku bez editačních zásahů. Nejmarkantnější zásahy vydavatele i autora do hrubé verze Na cestě se v době šesti let mezi jejím dokončením a vydáním týkaly především explicitních homoerotických epizod.

Foto: Aktuálně.cz

"To není literatura, ale písařina," prohlásil o románu Na Cestě krátce po jeho prvním vydání Truman Capote.

Těžko říci, co by tvrdil nyní, když se má na trhu objevit nekrácený strojopis, který alespoň podle autora studie Why Kerouac Matters Johna Lelanda vyznívá zcela odlišně od verze, jež etablovala Beat Generation a postrčila hnutí hippies.

Kultovní oslava individuální svobody a odmítnutí buržoazních hodnot, kterou si už několik generací spojuje s bezstarostným flámem, má být ve své autentické verzi podle prvních reakcí jednou z nejsmutnějších knih, jaká se kdy čtenářům dostala pod ruku.

S jubilejním vydáním odpadá čtenáři zábavná práce s dekódováním jmen. Kerouakův původní rukopis stylizované "non-fiction" obsahoval skutečná jména, tudíž ústřední dvojici Sal Paradise a Dean Moriarty střídá sám Kerouac s Nealem Cassadym. Cassady byl pro Kerouaka v mnoha ohledech múzou, objevil pro něj poetiku nonkonformismu, autostopu i romanticky nebezpečného cestování v prázdných vagónech nákladních vlaků.

Kerouacův originální strojopis
Kerouacův originální strojopis | Foto: Aktuálně.cz

"Příběh dvou katolických kámošů, kteří se toulají zemí a hledají boha," tak sám Kerouac popisoval hlavní ideu Na cestě a nutno dodat, že Kerouakův bůh se ukrývá ve zklamání a bolesti blouznivých chudáků.

Amerika konce 40. letech období, kdy Kerouac uskutečnil svůj trip z východního pobřeží na západní a dále do Mexica, se totiž stále ještě nevylízala z hospodářské krize. Venkov je plný lidí migrujících za prací, sezónních dělníků a bezdomovců. Jim dává Kerouac hlas, oni doplňují obraz Spojených států coby po válce strmě startující ekonomiky, již čeká baby boom, McCarthyismus a úsvit konzumního stylu života.

Vydání needitované "role," koresponduje s přípravami filmové adaptace Na cestě v produkci Francise Forda Coppoly. Režií byl pověřen Walter Salles, který má s žánrem road-movie zkušenost už ze ztvárnění Che Guevarových Motocyklových deníků.

Foto: Aktuálně.cz

Mezi uvažovaným obsazením figuruje i Kirsten Dunst, jež by si měla zahrát poslední žijící personu z Kerouakova okruhu- Carolyn Cassady. "V Na cestě o mně píše, že mě vyzvedli v baru a vzali na hotel, tak prý mě Neal poznal. Ale já bych sama nikdy do baru nešla, tím jsem se cítila trochu uražená," vzpomíná pozdější Nealova manželka pro The Independent.

"Jack byl vřelý člověk, velmi romantický. Ale i když o sobě tvrdil, že má skvělou paměť, přece jen si měl najít čas na pár poznámek."

V bývalém Československu se román pobuřující očividným individualismem dočkal publikování až v roce 1978. Přeložil jej Jiří Josek. Překlad pro jeho zatím poslední vydání v nakladatelství Argo v roce 2005 pořídil Jiří Popel.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy